img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

25 Şubat 2016 13:47

Evlerimizdeki Küçük Amerikalar


Çocuklar ne kadar masumlar değil mi? Evet öyleler. Rabbimiz hepimiz gibi bütün çocukları iyi olmaya meyilli yarattı. Fakat unutmamalı ki otobüste yaşlılara yer vermeyen, trafik kurallarını umursamayan acaip mahluklar da küçükken o kadar masumlardı. Sonra noldu? Anne babalar çocuğun fıtratına öyle bir dinamit koydular ki, bir dönem tebessüm etmesi bile ortamı neşeye boğan o melek gidip yerine, yere tüküren, hırsızlık yapan, elalemin karısına kızına göz diken bir canlı geldi.

Bütün bunların temelde tek bir nedeni var aslında. Küçüklüğünden beri aileler çocuklarının önüne iyi bir gelecek kazanmaktan başka bir hedef koymuyorlar. Bu iyi niyetli gibi görünen hedef, çocukların bilinç altında "senin kendine fayda sağlamaktan başka amacın yok" şeklinde yer ediyor. Öyle ya insan doktor olursa bir ameliyattan dehşet paralar kazanabilir, hakim olursa hayatı kurtulur, mühendis olursa herkese emreder, öğretmenlik kolay meslek 3 ay tatilin var(!)... Halbu ki halkın çoğunluğu müslüman olan ülkemizde rızk endişesi daha gerilerde olması gerekmiyor mu?  Öncelikli hedefin "rahat bir yaşam" değil, her ne yaparsa yapsın onu en iyi şekilde yaparak insanlığa, islama, vatana faydalı olmak daha da ötesinde Allah rızası kazanmak olması gerekmez mi?

Sadece kendine fayda sağlamak gibi sığ bir hedefle büyütülen çocuk, hayatın her noktasına böyle bakıyor. Gençken otobüste oturmayı, yaşlıya yer vermekten, doktorken sağlam olan apandisti almayı, almamaktan, marangozken ucuz malzeme kullanmayı, kaliteli malzeme kullanmaktan, memurken kaytarmayı, çalışmaktan, futbolcuyken kendini yere atıp penaltı kazanmayı, yenilmekten, sadaka vermemeyi, infak etmekten daha karlı görür hale geliyor. İşin kötü tarafı da bu hedefle büyütülen çocuk çoğu zaman da başarılı olamıyor. Çünkü gençken okulda haytalık yapıp eğlenceli vakit geçirmek,ders çalışmaktan daha karlı görülebiliyor. Ortaya başarısız ama tek hedefi  kendine fayda sağlamak olan, ulvi hiçbir hedefi olmayan, bu yüzden de her şeyi yapabilecek karakterde insanlar çıkıyor.

Tıpkı Amerika gibi değil mi?

Kendine fayda sağlasın da varsın Afganistan'da milyonlarca insan ölsün, petrol gelsin de varsın Irak'ta şii sünni savaşı çıksın, enerji yolları benim hakimiyetimde olsun da varsın Suriye'de beslediğim büyüttüğüm ışid binlerce masumun kafasını kessin, Esed bombalar yağdırsın...

Yapmayın. Allah rızası için yapmayın. Çocuklarınızı, gözlerinizin nurunu koruyun. Allah'ın size verdiği emanete sahip çıkın.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu