img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

24 Şubat 2016 15:56

Türkiye'de Yabancı Dil Öğretimindeki DEV Hatalar


Son 1,5 aydır ingilizce çalışıyorum ve belli bir seviyeye kadar geldim. Cümle kurarken was'lar were'ler, tekil şahıs mı, tense'i nedir, cartı curtu düşünmekten cümle kuramıyorum. 1,5 ayın sonunda geldiğim nokta; anlıyorum ama konuşamıyorum.

Elimdeki ingilizce programına devam ederken yıllar önce gördüğüm Türkçe dersimi tekrar etmeye karar verdim. Açtım izlerken ulamalar, ünsüz benzeşmesi, cümlenin öğeleri derken "Lan ben Türkçe'de bilmiyormuşum ki" dedim en sonunda.
Bir ingilize Türkçeyi öğretirken kelimenin kökünden başlayıp eklerine, ses olaylarından cümlenin öğelerine kadar girersen muhtemelen dünyanın en zor dillerinden birinin Türkçe olduğunu düşünür ve bir halt öğrenemez. Türkiye'de insanların ilkokul 4 te başlayıp lise sona kadar ingilizce görmesine rağmen hiçbir şey öğrenememelerinin sebebi de budur.

Yeni yürümeyi öğrenmeye çalışan bir bebeğe engelli koşunun kurallarını öğretmek kadar komik, bir o kadar başarısız.
Halbu ki biz Türkçeyi nasıl öğrendik? Paldır küldür, hata yapa yapa konuşarak. Yazmayı bile konuşmaya başladıktan yaklaşık 5 yıl sonra öğrendik, dil bilgisini de çoğumuz hala bilmiyoruz.

Türkiye'de dil öğretim sistemi diğer her şeyde olduğu gibi sanki özellikle öğretmeme niyetiyle dizayn edilmiş. Libya'ya giden inşaat amelesinin Arapçayı, Rusya'ya giden konfeksiyoncunun Rusçayı, Kapalı çarşıda işe başlayan 15 yaşındaki tezgahtarın da İngilizceyi 1 ay gibi kısa bir sürede öğrendiğini görür ve şaşırırız hep. Neden şaşırıyoruz ki? Dil öğrenmenin temel kuralı konuşmaktır.

Bir diğer hata da telaffuza çok önem veriyoruz. Neden? Biraz aşağılık kompleksinden de kaynaklanıyor bu durum ama konuyu dağıtmamak için ona girmiyorum.

Telaffuza bu kadar önem verilmesinin zararı da şu ki; insanlar telaffuzu beceremediğinde konuşmaya çekiniyor ve konuşmadığı için de öğrenemiyor. Bir Rus, bir İtalyan, bir Hintli nasıl ingilizce konuşuyor? Emin olun ana dili ingilizce olanların zerre kadar umurunda olmayan mevzular için ne çamlar devriliyor.

Konuşun arkadaşlar, konuşun. Yeni konuşmayı öğrenen bebek gibi hata yapmaktan çekinmeden konuşun. Hatanızı düzeltsinler, çekinmeyin.

1,5 ay önce bir iş görüşmesine girmiştim ve bana "Türkiye'de insanlar neden ingilizce bilmiyor, çok şaşırıyorum bu duruma" demişti. O zaman pek anlayamamıştım ama şimdi çok iyi anlıyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu