img

Sabahattin Çakıral

20 Şubat 2016 15:17

Vakit de çember de daraldı!


Hz. Ali (r.a.) Efendimiz Nehcul Belaga'da nakledine bir sözünde 'Fitnenin kol gezdiği bir zamanda daha sessiz durmak evladır.' derken herhalde konuşması gerektiği halde susan bir kişinin tavrını kastedmemiş olsa gerek. Bu ülkede nice konuşması gereken fakat mezar gibi susan ve konuşmaması gerekip te çakallar gibi acı acı bağıran hatta arslan olmadığı halde arslan postuna bürünüp kükreyen zavallı insanlar var.

Eğer bizim suskunluğumuz stratejik ve geleceği hazırlamakla alakalı bir suskunluksa ne alâ. Böyle bir durumda demek gece gündüz sessiz ve etkili, hummalı,  gözyaşı ve ter dolu bir gayret var demektir ki bu muazzam ve elzem bir iş olur. Yok eğer bazı haklarımızı, makamlarımızı, kazanç kapılarımızı, potansiyellerimizi veya elde ettiklerimizi elden çıkarma korkusundan kaynaklı bir susmaysa bize yazıklar olsun! Rabbim bizi o taktirde ıslah eylesin! Bazen birbirimizden bihabermişiz gibi bir his kaplıyor içimi. Gerçekten çok üzülüyorum. 

Rabbimden temennim şudur:

Eğer bu güne kadar 1 çalışıyor idiysek 1000, 1 kişiye yardım ediyor idiysek 1000, 1 eser ortaya çıkarmış isek 1000 ve vatana, milete fayda veren 1 iş gerçekleştirmiş isek 1000 faydalı iş çıkarmak için gece ve gündüz çalışmamız gerekiyor.

Konu terör veya kör muhalefet bile değil. Konu yok yere heba edilen zaman, para, çevre, dostluklar, fırsatlar ve daha nice değerli varlıklarımız. Hep 'bana ne verecekler, benim kazancım ne, beni nereye çıkaracaklar?' sorularını sormak yerine tam tersi, 'Bana Rabbim hep lutfetti, beni hep rızıklandırdı ve beni hep korudu, şimdi ben diğer insanlar için, tüm vatan evlatları için hiçbir karşılık beklemeden ne yapabilirim?' sorusunu sormamız gerekiyor.

Rabbim uyuşmayan, korkusundan pusup kalmayan, çalışkan, sevimli, habire üzüntü ve dertlerinde boğulup durmayan, sürekli ayağa kalkan, sürekli yeni fikirler geliştirip ilerleyen, öğrenen, öğreten ve bunları destekleyen insanlar olmamızı nasip eylesin.

Vakit de çember de daraldı! Onun için birileri yapsın da biz de katılalım inşAllahtan ziyade, ben oturdum düşündüm, danıştım, hesap attım, planladım ve yaptım moduna geçip üzerimizdeki ölü toprağını silkip atmamızı nasip eylesin!

Rabbim şu dünyada içleri karartan sevimsiz haberleri yok edip içleri ferahlatan ve yüzleri güldüren şeylerin temelini atan ve üzerine daha güzel şeyleri bina eden taifeden eylesin bizleri.

Not:
Merhum Aliya İzzetbegovic'in dediklerini hatırlayalım:
'Sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın suskunluğunu hatırlayacağız.'

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu