img

Betül Salur

01 Şubat 2016 11:26

Mescid-i Aksa 2016'da Yıkılacak mı?


Yahudilerin Filistin topraklarını işgal ettikleri günden beri hedeflerine aşama aşama ilerlediklerini görebiliyoruz. Kudüs'ü tamamen Müslümansızlaştırmak için büyük çaba sarf eden işgalcilerin en önemli hedefleri Mescid-i Aksa'yı tamamen ele geçirip "Yahudi Tapınağını" kurmak.

İsrail’in tamamen kendi iddialarından ve kehanetlerinden oluşan “Yahudi Tapınağı” süreci “Harap Sinagogu” açılışı ile resmen başladı. Harap Sinagogu “Yahudi Tapınağı” için en önemli adımdı. İşte bu adım ve devamındaki süreç Mescid-i Aksa’nın yıkılması anlamına geliyor. Diğer taraftan henüz sınırları belli olmayan İsrail, Filistin topraklarını kendi bünyesine katmaya hiç ara vermeden devam ediyor. 1948’de ABD’nin İsrail’i devlet olarak kabul etmesinin hemen ardından Kudüs ikiye bölündü. Batı Kudüs İsrail’e; haremimizin de bulunduğu Doğu Kudüs Ürdün’e bırakıldı. İsrail 1980’de Kudüs’ü İsrail Devletinin başkenti ilan etti ve parlamento binasını Kudüs’e taşıdı.  Dünya devletleri bunu kabul etmediklerinden büyükelçiliklerini Tel Aviv’de bulundururlar. İsrail’in başkenti Tel Aviv kabul edilir. Buna rağmen İsrailliler her yıl 28 Mayıs da Kudüs’ün başkent oluşunu kutlarlar.

Sürekli olarak tahribat ve yok etme çalışmalarının ardından gelen inşaatlarla Kudüs’te tam bir İbrani Tarihi oluşturulmaya çalışılıyor. Bu çalışmaların en önemlisi olan Harap Sinagogu iddialara göre 18. yy ’da yaşamış Yahudi müfessir Eliyau Kermer’in tefsiri ile yapılıyor. 1720’li yıllarda Osmanlı’dan izin almaksızın ilk temelleri atılmaya başlanan Sinagog, işçilerin parasının ödenmemesi sonucu çıkan olayların büyümesiyle yıkılıyor. Tekrar tekrar girişimlerde bulunuluyor. 1948’de işgal sonucu çıkan çatışmalarda Ürdünlü Abdullah Tal’ın yerle bir etmesiyle son buluyor. 89 yıl boyunca harabe olarak kalmasından sonra ‘Harap’ ismini alıyor. 1967’ de Kudüs’le birlikte işgal edilen Şeref Mahallesinde Küçük Ömeriye Mescidi’nin yıkıntıları üzerine yapılıyor. Son olarak 2001’de tekrar gündeme geliyor ve tüm dünya Yahudilerinin desteği ile 24m uzunluğunda, 12 pencereli, beyaz kubbeli bir Sinagog yapılarak Mart 2010’da kullanıma açılıyor. Eliyau Kermer’in belirlemiş olduğu kehanetten dolayı bu tarih seçiliyor. Özellikle aşırılar olarak bilinen Siyonist Yahudilerin inandığı bu kehanete göre 6 yıl içinde de ‘Yahudi Tapınağı’nın’ kullanıma açılması gerekiyor. Mescid-i Aksa’nın 50m uzağındaki Harap Sinagogu’nun temsil ettiği anlam sebebiyle açılışı tam bir şenlik ve gövde gösterisine dönüşmüştü. Filistinlilerin tepki göstermesiyle çıkan olaylarda çok sayıda yaralananlar ve gözaltına alınanlar olmuştu.

[Harap Sinagogo]

Filistin halkı Mescid-i Aksa’yı koruyup sevmenin, Müslüman olmanın bedelini canlarıyla ödemenin yanı sıra tarihsel bir soykırıma da şahitlik ediyor. Bu savaş “Filistin – İsrail” savaşı değil “hak ile batılın” savaşıdır! Mescid-i Aksa derinde ve taşıyan bütün problemlerin çıkış ve çözüm noktasıdır!

Ayrıca tüm bu planların ve Kudüs'ü nasıl bir değişime uğratacaklarının projesi olan 'Keydem Yeruşalayım'ı hazırlayanlar da 6 yıl içinde hedeflerine ulaşmak istediklerini belirtmekteler. Fakat gelinen noktada İsrail planların gerisinde kalmış görünüyor ve “aşırı görüşlü” halkından çok fazla baskıya uğruyor! Bunun içinse B ve C planları var. Mescid-i Aksa'yı zamansal ve/veya mekansal olarak bölmek. Bu yüzden Aksamıza olan saldırılarını da artırmış durumda!

[ Proje üstünde çalışan Yahudi mimar ve hahamlar ]

Keydem Yeruşalayım çok incelikle hazırlanmış bir proje ve "ilk önce Kudüs" anlamına geliyor! Aslında bu sözler bile yıllardan beri hayalini kurmuş oldukları 'Büyük İsrail'in' bir özeti niteliğinde! Filistin topraklarının tamamını ele geçirip Kudüs üzerindeki projelerini hayata geçirse bile Fırat ve Nil Nehri arasındaki topraklara tamamen yerleşene kadar durmayacaklar! Bayraklarındaki Fırat ve Nil Nehirlerini temsil eden iki mavi çizgi arasındaki siyon yıldızı bunu ifade etmektedir.

Güneydoğu Anadolu'nun tamamını ve Doğu Anadolu'nun bir kısmını kapsayan büyük İsrail'in üç önemli aşaması vardı. Birincisi projenin önündeki en önemli unsur Osmanlı Devletinin zayıflatılarak yıkılması. İkincisi kendilerince inandıkları vadedilmiş toprakları işgal edip Yahudi Devleti kurmak ve Kudüs'ü başkent yapmak. Üçüncüsü Mescid-i Aksay'ı yıkıp Süleyman Mabedini kurmak. İlk ikisini aştılar. Üçüncüsü gerçekleştiğinde İsrail'in istediği topraklara ulaşması ve hayalini kurduğu Dünya hakimiyetini sağlaması için bütün imkanlara kavuşmuş olacak!

Akan kan ve gözyaşı, temellerini sömürge üzerine oturtan Batı devletleri üzerinde çok etkin olamıyor. Ortadoğu'dan büyük paylar alabilmek ve Afrika'nın yeni sınırları üzerinde yeni kanallar açabilmek için Batının İsrail'e olan desteği hiç eksilmedi. Osmanlı birliğinin dağıtılıp hakimiyetin kaldırılması yetmezdi. Bunun için dört bir koldan zihin savaşları başlatıldı! Müslümanlar İslam’dan uzaklaştırılmalı Müslüman nüfus kontrol altında tutulmalıydı. Aslında yakın bir tarihe kadar da bu savaşlar tek taraflı sürüyordu. Müslümanlar olarak tam bir algı tutulması yaşadık ve içine çekilmek istenen durumun ortasında kaldık. Kendi gündemimizi oluşturamıyorduk ve her alanda üretimi sıfırlamış durumdaydık ne yazık ki. Zulme uğrayan kardeşlerimiz için üzüldük ve sebep olarak sürekli birbirimizi eleştirdik durduk.

Artık taşlar yerinden oynamaya başladı. Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalı ve birleşmeliyiz. Müslümanlar olarak ayağımızı yere daha sağlam basmalı daha yüksek ses çıkarabilmeliyiz. Mazlum coğrafyalardaki Müslümanların dilinde tek bir söz var "Hasbun Allah ve nimel vekil."  Tek bir umutları var " Osmanlı torunları size tabi olmaya hazırız." Tüm Dünya da bunun farkında, üzerimize oynanan oyunları basiretle elimizin tersiyle iterek oyun kurucular olmalıyız. Zira yaşamakta olduğumuz olaylar gösteriyor ki silahlarla savaşın devri bitmiştir!

Mescid-i Aksa gerçekten tehlike altında! Ama biz biliyoruz ki mülk Allah'ın elindedir! Bizim düşünmemiz gerekense neyi ne kadar yaptığımız ve tam olarak hangi safta yer aldığımızdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 3 Yorum Yapılmış

 • MELTEM HANIMA CEVAP

  10 Ağustos 2016 17:52

  Cevap Ver

  meltem hanım sizin tarih bilginizin çok zayıf olduğu yorumlarınızdan belli. Müslümanlar gelip onları küdüsten sürmedi. Küdüs ilk defa hz ömer zamanında fethedildi ve her zaman müslümanların elindeyken en huzırlu günlerini yaşadı. Ne zaman haçlılar ne zaman siyonist zihniyetli yahudilerin eline geçti sürgün neymiş katliam neymiş dünya işte o zaman öğrendi bunları. Sakın bilgisizce saçmalamayın. Sizin bahsettiğiniz gibi bit kadar toprakta değil orası ( coğrafyanızda sanırım zayıf , herhalde siz gazze ile israili karıştırdınız) ve siyonist zihniyetin düşlediği toprak anadoludan mısıra kadar, nilden fırata kadar. Bunları öğrenin da o zaman anlarsınız savunduğunuz acıdığınız siyonistlerin ne kadar acımasız olduğunu !

 • Meltem

  15 Haziran 2016 04:35

  Cevap Ver

  Olaya birde onlar açısından bakın lütfen gerçekden sacma bir yazı , mescidi aksa yapılmadan önce yahudilerin tapınağı vardı ama zulüm ettiler yahudilere bütün müslümanlar topraklarından sürüldüler yüz yıllarca göçebe hayatı yaşadılar. Bu sürecde müslümanlar tapınağın yerine kendi ibadethanelerini inşa ettiler . Şimdide haklarını arıyorlar. Eğer bu olay bir müslüman ülkesine yapılmış olsaydı gelip bizim topraklarımıza yahudi tapınağı kurulmuş olsaydı islam terorisleri bombalarla saniyede uçururdu. Siz neyin hakkından bahsediyorsunuz . Bit kadar bir devlet amma da problemmiş vay be .

 • Mesut Bozkurt

  28 Mayıs 2016 00:53

  Cevap Ver

  Kaderin üstünde bir kader vardır da benim aklıma takılan bir soru bunu daha önce bisimite de sormuştum o cevap vermedi arap dünyasında yasin el kadı dışında yada birkaç arap dışında alemi islama yardım eden var mı yoksa hala Şerif hüseyinlik yapan yada yapanlar var mı?

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu