img

Ercan Harmancı

Ercan Harmancı

15 Ocak 2016 13:48

Ümmete Demokrasi


Selamı kelama bağlayıp başlayalım… Kavramlar önemlidir hele de o kavramlara yüklenilen anlamlar daha da önemlidir. İnsanları ya da toplumları şekillendiren kavramlardır. Kavramlar inanç ve değeler dünyamıza göre anlamlandırılırsa o kavramlar bizi rahmete götürür ama bize ait olmayan bir dünyaya ait ise o zaman çatışmaya ve kargaşaya ve de zulme götürür.

Biz kavramlarımızı kaybedince neyi kaybettiğimizi de fark edemedik. Bir asır öncesinin kavramlarına bugün zıt anlamlar yüklendi. Rahmeti çağrıştıran kavramlar artık uzaklaşmak gereken bir kavramlar oldu. Hatta insanlar o kavramlardan uzaklaşmayınca bu sefer zorla uzaklaştırıldılar çoğuna da darağaçları şahitlik etti.Uzaklaştırılanlar cennete yol alırken; uzaklaştıranlar malum sona yaklaştılar…

Bu gün toplumun gençlerin, eğitimcilerin hatta topluma din anlatan insanların zihinlerinde tehlikeli görülen kavramların üstü örtülerek din anlatılıyor. Kaç kişi artık bugün Muhammed’in (as) şeriatı diyebiliyor? Ya da tersten söylersek kaç kişi bugün dini anlatırken dini demokrasiye ya da hümanizme bağlamıyor? “Ilımlı İslam” eksenli bir din anlatılıyor ve yaşanıyor. Bir din ki artık insanların ayrı ve tartışılmaz olan zevklerine karışmayan bir din yaşanıyor. Din hayatın her alanına karışmayacaksa ben o dine neden inanayım ki?

Bugün ümmet adeta kan ağlıyorsa onlara yapılan demokrasi teklifinden değil midir? Ortadoğu’da ya da ümmetin yaşadığı coğrafyada nerede zulüm ve kan varsa orada demokrasi yok mudur? Demokrasi ve ümmetin gözyaşı özellikle 1983 yılında kurulan National Endowment for Democracy ve kısa adı NED olan vakfın kurulması ile birlikte başladı ve demokrasi bu ümmet coğrafyasını işgal etmenin parolası olarak kullanıldı. Bu kavramın yayılması ve canlı kalması içinde hangi kavram kullanıldı?Şeriat ve İslam kavramları kullanıldı. Hayatın Muhammed ‘in (as) şeriatı üzere düzenlenmesini telkin eden ve haykıran insanlar için ise “Terörist”  kavram kullanıldı.

Demokrasi istememek sanki suçmuş gibi zihinlere kodlandı. Ya da demokrasi istemeyen insanlar zalim olan insanlar;  isteyen insanlar ise iyi insanlar olarak kodlandı. Bugün NED’in demokrasi tabusunu zihinlerde yıkmak gerek yoksa insanlar inançlarına düşman kişiler ve toplumlar haline getirilecek.

Nasıl İslam’ın ya da Muhammed’in (as) şeriatının kötüsü olmayacağı gibi NED’in demokrasinin de iyisi olamaz!İnsanların en zekisi olarak kabul ettikleri Platon, Antik Yunan’da bu gerçeği kabullenmiş ve “Demokrasi salakların yönetimidir!” demiştir.

Demokrasiyi kim dillendiriyor yada demokrasi kimin işine yarıyor?Bu soru olarak sorulmuş olsun! Sizin cevabınızı bilmiyorum ama benim işime yaramıyor yaramaz da! Ne yani ben şöyle mi diyeceğim “Rabbim sana inanıyorum ama senin kulların senin şeriatını istemiyor o nedenle bende birlikte yaşadığım insanları kırmak istemiyorum!” böyle diyebilecek kaç kişi var… Kim ne der bilmiyorum ama ben yüksek sesle diyorum ki “Rabbim senin hükmün ve senin resulünün hükmü varken kullarının benim hakkımda vereceği hüküm benim için hükümsüzdür!”

Suçtan korkan toplumlar asimile olmaya hazır toplumlar demektir. İnancımız bizden bir bedel istemiyorsa ya da inandıklarımız adına bir bedel ödemiyorsak neden inanıyoruz da? Yüksek perdeden yasalar üzerinden söylenen ve telkin edilen demokrasi genleriyle oynanmış yiyecek gibidir. Göründüğü kadar masum değildir. Fakat cumhuriyet farklıdır, seçim farklıdır. Demokrasi masum değil demokrasiyi tavsiye edenler hiç masum değil ve nerede demokrasi varsa orada ümmetin gözyaşı vardır.

Kelamı selama bağlamadan diyelim ki “Ey ümmetin düşmanları demokrasinizi de alın ve gidin bana Muhammed’in (as) şeriatı yeter!” diyenlere selam olsun…

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekiller Kılıçdaroğlu'na çizik çekti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu