img

Daşdemir Mahmandarov

25 Aralık 2015 12:51

Üniversite`ye Dair


Düşüncelerine katılmıyorum, ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim. Voltaire

Son zamanlarda üniversite olayları artış göstermektedir. Bu olayların odağını mescid oluşturmaktadır. Yani üniversite öğrencisi olan müslümanların günlük ibadetlerini yapabilmeleri için üniveristelerden yer taleb etmeleri, bu gibi yerlerin olmadığı üniversitelerde de öğrenciler boş buldukları yerlerde bu ibadetlerini yapma istekleri karşıdurmalara sebep olmaktadır. Geçtiğimiz bir kaç ayda daha da sıkca yaşanmaktadır bu durum. Bu durum genellikle öncelerisol düşüncenin hakim olduğu ve günümüzde de bu hakimiyetini kaybettiği üniversitelerde yaşanmaktadır. Üniversite kavgaları eskiden de yaşanmaktadyı. Yani sağ ile solun temel düşünce kalıpılarını oluşturduğu, insanların toplumdaki yerini belirleyen başat faktörler olduğu dönemlerde. Türkiye`nin cunta yönetiminden, tek düşünce kalıbının insanlar üzerinde tahakküm kurduğu dönemden kurtulma yolunda ilerlemesi ve bu uğurda büyük işler başarmasına rağmen hala böyle durumlarla karşılamak mümkündür.

Bunun sebebi üniveriste ortamından kaynaklamaktadır. Önceleri müslümanlar Türkiye`de hor görülen kesim oldukları halde şimdi büyük bir toplumsal tabana, siyasi güce sahip olması kan kaybeden sol, hatta faşist zihniyete sahip kesimi kızdırmaktadır. Kendilerinin rol kaybetmelerinin, hor gördükleri insanların toplumda kendilerine yer etmelerinin ve güçlü bir şekilde dinlenir olmalarının ve Türkiye dışındaki olayların acısını böylece çıkarma derdindeler. Yani Türkiye`nin yakın çevresinde yaşanan olayları, mülteci sorununu, Güney-Doğu`da son yaşanan olayları yönetimin dolayısıyla da müslümanların varlıklarına bağlayan bu kesim kendilerinin güçlü oldukları ortamda müslümanları ezmeye çalışmaktadırlar.

Peki üniversiteler nasıl bir yerdir ve de olmalıdır? Üniversiteler fikirlerin tartışıldığı, düşüncelerin karşılaştırıldığı, insanların kendilerinden başka düşünceye sahip insanlarla birlikte ilmi ve düşünsel faaliyet gerçekleştirdikleri, bir ülkenin beyni olacak insanların yetiştiği ortamlardır. Bu ortamlar aynı zamanda demokrasinin, insan haklarının, hoşgörünün, birlikte yaşamanın ve karşılıklı saygının da en iyi yaşandığı veya yaşanması gereken yerlerdir. Yani bir yönüyle  genel olarak toplumun minyatür halidir.

Üniversiteler kendi politikalarını hazırlarken toplumun genelinin durumunu da dikkate almak zorundadırlar. Zira toplumdan soyutlandırılmış bir üniversite düşünülemez. Sadece tek bir düşünceye sahip olan insanların da buluştuğu ve aynı şeyleri papağan gibi tekrarladıkları yerler de değildir. Her kesimden, her düşünceden, inançtan insanların birlikte olduğu ortamlar olması sebebiyle üniversiteler öğrencilerinin dini tercihlerini dikkate almalıdırlar. Böyle olursa üniversite gerçek anlamda bir akademik ve demokratik bir ortam olabilir. Böyle olduğu zaman da çatışmaların önlenmesi mümkündür.

Hür fikriyatın, düşüncenin her ortamda hakim olması gereken hususların başında gelmektedir. Bu hususlar üniversiteler için vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir. Üniversiteler yumrukların, silahların çatıştırıldığı değil, düşüncelerin tartışıldığı yerlerdir. Üniversiteleri harb meydanı olarak düşünenler yeniden düşünmeli, üniversiteler de iç disiplini, tarafsızlığı sağlamalı ve öğrencilerini de sadece para kaynağı olarak görmemelidir.

Bir hocam Londra`ya okumak için gittiğinde karşılaştığı bir olayı anlatmıştı. Olayın kısa özeti hocamın diliyle:“Cambridge Üniversitesinde lisans okumak için gittim. Yurtta odalar belirlendi ve kampüsün papazı herkesi kiliseye davet etti. Ben gitmedim. Sonra papaz benim müslüman olduğumu öğrendi ve ben namaz kılmam için mescid yapılası (o zamanlar namaz kılmıyordum. Bu olaydan sonra öğrenmeye başladım) ve benim yiyebileceğim yemeklerin çıkarılması için üniveriste yetkilileri ile konuştu. Bir zaman sonra mescid hazır oldu ve yemekler de İslam`a uygun olarak hazırlanmaya başladı müslümanlar için. Ve ben orda imamlık yaptım.” Bu hocam Prof. Dr. Mim Kemal Öke`dir. Kendisi Şubat olaylarında cuma namazına gittiği için öğretim görevlisi üniversiteden uzaklaştırılmıştır. 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu