img

Şerif Karakurt

21 Aralık 2015 23:06

Dünya Tarihine Yön Veren Etkili Şahsiyet


Amerikalı Hıristiyan yazar Michael H. Hart, dünyadaki en meşhur 20 bin kişiyi kabiliyetleri, mücadeleleri, icraatları ve muvaffakiyetleriyle değerlendirmiş ve bu araştırma sonrasında, tarihin gelmiş geçmiş en büyük şahsiyeti olarak Hz. Muhammed’in (asm) ismini belirmiş ve bunu 1978’de yayınladığı “Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100’’ adıyla Türkçe’ye çevrilen kitabıyla da ilan etmişti.

Kitabın yayınlanmasından 10 yıl sonra (1988), kendisine yöneltilen ‘’Kitabınızın yayınlanmasının üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. ‘100 Ünlü Adam’ kitabınızda birinci yeri Hz. Muhammed’e (asm) vermiştiniz, hâlâ bu görüşünüzde ısrarlı mısınız?’’ sorusuna ise şöyle cevap vermiştir:

‘’ Bu, ünlülerin tesbit ettiğim ilk listesi. Bu sayı çoğaltılırsa, 200-300 bine, hatta daha fazlasına bile çıkartılsa, Hz. Muhammed’in (asm) yeri yine en baştadır, değişmez!’’

Bu cevaptan sonra, ‘’Hz. Muhammed (asm) niçin listenizin başında yer aldı?’’ sorusuna ise;‘’ Ben, ünlüleri incelemekte ve onları sıralamakta bazı kriterler koydum. Bunlardan biri de, bu ünlülerin insanlık tarihinde bıraktıkları geniş ve derinlemesine tesirdi. Koyduğum seçim kriterlerine göre, ünlülerin en başında Hz. Muhammed’in (asm) yer almasının sebebi, onun hem peygamberliğinde, hem dinî hem de dünyevî bakımdan fevkalâde başarılı olmasıdır. 

Beşeriyet ahlâkı, felsefî ve hukukî olarak da İslâm’dan daha mükemmel bir din görmemiştir. Hz. Muhammed’in (asm) vefatından sonra da İslâm, dünyanın doğusunda ve batısında yayılmaya devam etti. Dünyada şimdi de birçok insan, kalpleriyle ve akıllarıyla İslâm’a yöneliyorlar. Hz. Muhammed’in (asm) dâvet ettiği din, 14 yüzyıl önce medeniyetin ve kültür merkezlerinin dışındaki bir bölgede doğmuştu ve zor şartlar içinde yol aldı. Buna rağmen İslâm, doğduğu yerden dünyanın her yönüne ulaşmaya yol buldu.’’ diye cevap vermiştir.

Evet, Batılı bir Hristiyan olan Michael H. Hart’ın da ifade ettiği gibi; insanlık tarihinin en seçkin şahsiyeti şüphesiz ki; Hz. Muhammed (asm)’dir. Beşeriyeti, küfür ve zulüm karanlıklarından, iman ve tevhid nurlarıyla, selamet sahillerine taşıyan bir Peygamber’in dininin bu asırdaki mümessilleri olarak, O’ndan (asm) hakiki manada istifade edebilmek temennisiyle...

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu