img

Betül Salur

21 Aralık 2015 17:21

Türkiye- İsrail İlişkileri Yeni Mi Ki?


Çabucak heyecana kapılıp çokça duygularıyla hareket eden bir toplum olduğumuz doğrudur.

Türkiye İsrail ilişkileri hemen gündem oldu. Ancak bazı şeyler doğru yansıtılmıyor ve çarpıtılmaya müsait.

Gördüğüm kadarıyla Türkiye İsrail arasında çok güzel bir ilişki varmışta Mavi Marmara'dan sonra ipler gerilmiş, ülkenin siyasi çıkarları söz konusu oluncada Mavi Marmara'ya ve Filistin'e ihanet edilmiş gibi bir hava estiriliyor!

Türkiye Mart 1949 da altını çizerek belirtiyorum ki Müslüman halkına rağmen İsrail'i devlet olarak tanıyan ülkelerin başında geliyor malesef! Dolayısıylada iki ülke arasında özellikle askeri ve tarımsal alanda ilişkiler sıkı bir şekilde yürütülmüş, uzun soluklu antlaşmalar yapılmıştır. Taki rahmetli Erbakan başbakan olana kadar.

Türkiye İsrail ilişkileri ilk kez olumsuz gündeme geldiysede Erbakan'ın sözleri kadar güçlü olmayan yetkileri muvaffak olmasına engel olmuştur.

Ne var ki Ak Parti hükumeti süregelen antlaşmaları bir anda feshedememekle birlikte Recep Tayyip Erdoğan'ın açık, net ve sert söylemleri Türkiye'nin Ortadoğu'daki çıkar noktalarının değişeceğini, Ortadoğu ve Türkiye Müslümanlarının diğer bütün Müslümanlar gibi bir bütün olduğunu ortaya koyuyor ve Türkiye İsrail ilişkileri gerildikçe geriliyordu.

2010 yılında Mavi Marmara olaylarının ardından ilişkiler tamamen çıkmaza girmiş ve Türkiye asla geri adım atmayacağı üç şart önesürmüştü.

Çünkü en başta suya muhtaç olan İsrail'de Türkiye ile ilişkilerini iyi seviyede tutmaya mecburdu. Şuna dikkat edin ki, buna defalarca şahit olan birisi olarak söylüyorum, ne İsrail halkı ne de hükumeti, başta R. Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk halkını sevmiyor, zerre kadar sempati duymuyorlar. Ama halk diplomasi konusunda bağların tamamen koparılmasının kendilerine zarar vereceğini bildiğinden Türkiye ile yapılan antlaşmaları destekliyor!

Gelelim Türkiye'nin İsraille tekrar diplomatik anlamda ilişki kurulabilmesi için sunduğu üç önemli şarta:
1- İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi
2- Mavi Marmara'da şehit olanların ailesine tazminat ödenmesi
3- İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun kaldırılması

Ortadoğu her zaman ABD'nin gündeminde olduğundan bozulan Türkiye İsrail ilişkisi ABD'yi de rahatsız ediyor ve özür dilemesi için İsrail'e baskı yapıyordu. İsrail özür dilemiş ancak diğer iki şartı ısrarla reddetmişti.

Bölgede kritik roller oynayan her iki ülke ilişkilerinin askıda olmasından zor durumda kalsada Temmuz 2014 te İsrail'in Gazze'ye saldırıp 2000 den fazla Filistinli Müslümanı katletmesi, Erdoğan ve hükümetinin Gazze'ye ve Hamas'a olan desteği var olan gerilimi bir kez daha tırmandırmıştı.
Hamas sözcüsünün "Ambulanslara dahi koyacak mazotumuz kalmamışken İsrail'e bizzat baskı kurup Gazze'ye mazot ve yardım göndererek bir kez daha yardım elini uzatan Erdoğan'a ve Türk halkına teşekkür ediyoruz" açıklaması Türkiye'de dillendirilmesede İsrail basınının gündemine oturmuştu!

Aynı apartmanda oturan kavgalı komşu çocuklarının anneleri apartmanın sükuneti için en azından komşuluk ilişkilerini devam ettirebiliyor olmalılar!

Türkiye İsrail ilişkileri de  tekrar gündeme gelmiştir. Gelmeye de devam edecektir.

Anlaşmalar sonuca varmadan, taviz verilip verilmediği görülmeden hainlik damgası vurmak Türkiye ve Filistin'e zarardan başka bir getiri sağlamayacaktır!

Ancak bu bekleme sürecindeki söylemler sürecin sancısını artırıcı cinsten olmamalıdır. Ömer Çelik'in yapmış olduğu "Türk halkı ve İsrail dosttur" açıklaması gerçekle örtüşmediğinden bu gibi hataların tekrarlanmamasını dileyerek sonucu merakla takip ediyorum!

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu