img

Kurşun Kalem

17 Aralık 2015 11:48

Aziz Olunuz


 

Bundan 8 yıl önce ‘İnsanın biyolojik saati’ ve ‘Dna onarımı’ hakkında bir röportaj yayınlanıyor bir gazetede.

Çağımızın vebası olan Kanseri belki de tarihe karıştıracak bir buluşun sinyalleri veriliyor. Bu röportajı bu kez İsviçreli bilim insanları değil, bir Türk Bilim İnsanı veriyor. Çalışmalarını 40 yıldır devam ettiriyor  ancak bu aşamaya kadar kendi ülkesinde değil el üstünde tutulmak,  bilimle ilgilenenler  haricinde tanınmıyor bile. En gereksiz konuları manşetlerinden indirmeyen Gazetecilik ve Habercilik anlayışı kendisini tanıtma gereği duymuyor. Üzülülerek söylüyorum ki,  Bir pop şarkıcısı kadar prim yapmıyor kendisi. 

Ve 10 Aralık 2015 tarihinde Prof. Dr. Aziz Sancar Kimya alanında Dünyanın en önemli ödüllerinden olan Nobel ödülüne layık görülüyor.Bunu kendi milletine ve vatanına ihanet etmeden sadece Kimya alanındaki çalışmaları ile başarıyor. Öyle ki, Bilim kadar mütavazilik,beyefendilik ve vatanseverlik konusunda da en büyük ödülü hak ediyor.

Dünyanın en çok sigara içilen 10 ülkesinden biri olan Türkiye’ye ‘Benim buluşum kanser için bir umut evet ama sigara içmeseniz buna ihtiyaç bile duymayacaksınız’ diyor.

Ödülünü almaya giderken yakasına taktığı Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı , Atatürk rozeti ile Kravatındaki Osmanlı Tuğralı desenler  bu ülkenin farkılıkları ile beraber bir bütün olduğunu  ve asla bölünemeyeceğini haykırıyor. Sadece bu davranışı ile bile ayakta alkışlanması gereken Bilim insanımız, Ülkesine ayrı bir gururu yaşatarak dönüyor.

 

Mardin’de doğup büyüyen  Prof. Dr. Aziz Sancar Arap asıllı.  Arapça ana dili hatta Türkçe'yi mükemmel konuşamıyor. Ama Türkiye’ye, bu insanlara ve bu bayrağa aşık.  Bunu kendisinin şu cümlelerinden anlamak mümkün;

"Bizim Anadolu'da büyük tarihimiz vardır , Biz Selçuklular'a, Osmanlılar'a, Türkiye Cumhuriyeti'ne gideriz, bizim 12 asırlık Türkiye tarihimiz vardır ve biz onların varisleriyiz; bu Osmanlı'yı, bu Türkiye'yi temsil eder ve bunlar benim için çok önemlidir . Bu 40 yıllık bir çalışmanın ödülüydü. Ondan ayrı 1923'te başlayan Cumhuriyet devrimlerinin ödülüydü.

 

1000 yıllık tarihimizi hiçe sayıp Bizi birbirimize kırdırmak isteyenlere , onlara alet olanlara her davranışı ile büyük bir ders veriyor. Kendi vatanını sevip sahiplendiğin sürece bu devletin ve milletin her zaman yanında olacağını resmediyor adeta.

 

Şu cümlelerini ise herkesin hayatına destur etmesi gerekiyor;

 “Türkiye'deki çocuklara tavsiyem; yersiz sosyal ve politik kavgalara girişmemeleri, kendilerini matematik, fizik, biyoloji, mühendislik gibi konulara vermeleri, bunlara çalışmaları olur. İstediğiniz kadar konuşun, politika yapın ama bir çocuğu tedavi etmediyseniz, bir köprü kurmadıysanız, bir makineyi işletmediyseniz bütün onlar laftır"

 

Evet Aziz Sancar noktasından virgülüne kadar hayatı yediden yetmişe her kesimden insana anlatılması gereken bir insan. Bu ülkenin nice Aziz’lere , Elinden tutulması gereken Azizlerin ise bu ülkeye ihtiyacı var. Kökeni nereye dayanırsa dayansın kendini bu ülkeye ait hissedenlere,bu bayrağın altında yaşamaktan gurur duyanlara ihtiyacı var.Nerede yaşarsa yaşasın eli kalem tutan çocuklara ihtiyacı var.  Bu ülkenin beraberliğe ihtiyacı var. Farklı renkleri ile de birlik olabileceğini hatırlamaya ihtiyacı var. Bizim birbirimize ihtiyacımız var.

Ve Adının hakkını sonuna kadar veren Aziz hocam hatırlattıklarınızla, başarılarınızla siz var olun, aziz olun, Daim olun. Bizlere yaşattığınız gurur için minnettarız.. Siz Çok yaşayın.

 

/17.12.2015/

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu