img

Selami Haktan

16 Aralık 2015 22:03

Başika Karargahı ve Ortadoğu'da Yaşananlar


Oyun sahipleri satrancın başına geçtiler, her oyuncu hamlesini yaptı ve karşı tarafın hamlesini beklemeye geçti. Kimisi öne piyon sürdü rakibin hamlesin okumak için.

İran, Suriye'deki savaşta en başında beri var. Hem silahları ile hem de askerleri ile orada Zalim Esad'a destek vermekte. Ardın bu sefer Rusya'ya sahaya indi. Yıllardır içlerinde yanıp tutuşan sıcak denizlere inme arzusu vardı. Suriye'deki iç savaş buna kapı açmış oldu. Rusya terörist DAEŞ’i vuracağım bahanesi ile girdiği Suriye’de tam tersine muhaliflere saldırdı. Rusya saldırdıkça terör grupların önü açıldı. Rusya bir yandan bunları yaparken bir yandan da ittifak olduğu ülkelerin silahını ve cevap verme özelliğini görmesi gerekir idi. 

Bu sebep ile bir çok defa Ülkemizin hava sahasını ihlal etti, her seferinde özür ile işi kapatmaya çalıştı, asıl amaç Türkiye’nin kartını görmek idi. Diğer tarafta da ben Dünyanın sayılı ülkelerindenim istediğimi gibi hareket ederim mesajını vermeye çalışıyordu. Ama tahmin edemediği bir nokta vardı, oda Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını kafasına sokamadı. Nasıl olsa bana mecburlar istediğim gibi at koştururum diye hesap yaptı ama Türkiye başını kaldırdı ve herkes sınırında kalsın. Yıllarca hasta olan devlet bir den canlandı bütün dünyanın gözlerinin önünde. Uçağın vurulmasında sadece Rusya afallamadı, bütün dünya şok olmuştu, Türkiye’nin bunu yapacağına kimse inanamıyordu, o sebep ile birkaç gün kimse açıklama yapamadı.

Rusya’nın kudurmasının şunu yaparım bunu ederim diye mızmızlanmasının sebebi de elinden bir şey gelemeyişi ve bir daha ki hamlesinde daha büyük bir zarar göreceğini gördü. 

Gelelim ırak sahasına, DAEŞ’ın eli ile kan gölüne çevrilen bölge. DAEŞ’in buraya musallat edenler yavaş yavaş emellerine ulaşıyordu. İran bütün göçleri ile bu bölgede. Irak’ın her noktasında İran servisi, askeri varlar. Kimi zaman DAEŞ ile çarpışırlar, kimi zamanda Özellikle Kürdistan bölgesinde siyasiler ablukaya alıyorlar ve herkesi emirlerin altına almaya çalışıyorlar. 

İran gizli servisi lideri Kasım Süleymani Kürdistan bölgesinde cirit atıyor. Siyasilerin söz geçiremediği noktalarda kendisi devreye giriyor. Bu sebep ile Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile birkaç defa görüşme teşebbüsünde bulunuyor ama her seferinde red ediliyor. Bu red edilişi İranlıları resmen çıldırtıyor, bu sebep ile GORAN Hareketi ile Süleymaniye’de ayaklanma başlattılar. Bu ayaklanmada İRAN,PKK,GORAN beraber hareket etti. Dertleri burada başlayacak bir ayaklanma ile Kürdistan’nın bütün şehirlerine yaymaktı ama oyun onların istedikleri gibi gitmedi planları bozuldu. 
Barzaniler bütün bu oyunları görünce Türkiye’den yardım konusunu hızlandırdı. Türk askeri zaten Kürdistan bölgesinde peşmergeyi eğitiyordu. Peşmerge’de Türk askerinden eğitim almayı çok istiyordu. O verilen eğitimin meyvesini Sincar (Şengal)de gördüler. Barzaniler Kürdistanın Suriye olmaması ve Rusya, İranin işgali altına girmesi için Daha fazla Türk askerin bölgeye gelmesini istedi. Barzani’n bir diğer mücadelesi PKK ile, PKK yöneticileri sürekli açıklama yapıp duruyorlar. “Kürtlerin tek temsilcisi Barzani değil, Kürtlerin başkenti sadece Erbil değil diye.” PKK’nın bu açıklamalarına bir destekte Türkiye’deki PKK uzantısı medya ve siyasilerdir. 

Evet Türkiye Kürdistan bölgesine asker gönderdi, bu gelen askerler Peşmergeyi, ve Türkmenleri eğitmek için bulunmaktadır. Aynı zamanda İran, Rusya’ya ve PKK’ya karşı yaptığı hızlı bir hamledir. Medyayı takip ettiyseniz en fazla ses de bunlardan çıkıyor. ABD kontrolündeki koalisyon güçler zaten Kürdistan’a asker gönderme kararı almıştı. Sadece gelecek askerlerin tarihi belli değildi. Türkiye hızlı adım atarak bütün taraftarları şok ettiği gibi, Bu bölgenin Suriye gibi olmaması için adımı attı. 

DEAŞ şuan yoğunluk olarak Musul ve Rakka da bulunmaktadır. Sincar operasyonu daha sonra yapılacak operasyonlar için bir piyon görevi gördü. Ve Türk askerleri tarafında eğitilen Peşmerge güçlerin taktiksel olarak nasıl savaşacaklarını da gördüler.

Eski Dişişleri bakanı Feridun Sinirlioğlu Kürdistan bölgesinde yaptığı ziyarette bütün bu yazının şifreleri bulunmaktadır. Türkiye bir süre Kürdistan içişlerine karışmama adına mesafeli durudu, ama arka planda diplomatik ilişkiler sürekli vardı. Bölgedeki son gelişmeler ve Ak Partinin tek başına iktidar olması düşünülen planları hızlandırdı. Feridun Sinirlioğlu Kürdistan bölgesinde ilk Önce Başbakan Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Ertesi gün ise, Kürdistan bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile ondan sonrada Kürdistan Güvenlik Servisi Başkanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Öğleden sonrada Celal Talabani’n oğlu ve Başbakan yardımcısı Kubat Talabani ve KYB’nin önemli yöneticilerinden Behrem Salih ile bir araya geldi. Sinirlioğlu görüştüğü herkese Türkiye’nin kararlığı ve desteğini bildirdi. Bütün bu görüşmeler 4 Kasımda oldu. Tam 1 ay sonra Türk askeri Musul’a 12 km olan Beşika’ya yerleşti. 

Türk subayları Musul operasyonuna katılacak bütün kesimlere eğitim verecek. Peşmergeye, Türkmenlere, Arap Sunni ve Şiilere. Bölgeyi az çok takip edenler bilir ki, bir çok AB ülkesinden ve ABD’nin askerleri bu bölgede bulunmakta ve çeşitli gruplara eğitim vermekte. Aynı zamanda İran askerleri de Şii güçlere (Heşti Şabi) eğitim veriyor. Türkiye daha önce Peşmergeye ve Arap Sunnilere (Heşti Vatani) güçlere eğitim veriyordu. Türkiye yeni hamle ile yelpazeyi genişletip sonuç almaya odaklandırdı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu