img

Saliha EREN

02 Aralık 2015 21:52

Kudüs'e Gitmek Zorundaydım...


Kudüs ziyaretinden sonra duygularımı yazmamı istedi arkadaşlar.

Genelde kelimelerle aram iyi olsa da bu kez çok zorlandım.

Kudüs’e gidip geldikten sonra günlük hayata intibak etmek kolay olmuyor. Bir gurbet yaşıyor insan…

Mescid-i Aksa’yı görmek benim için çok sevdiğim bir hikayenin kahramanıyla gerçek hayatta tanışmak gibiydi. Çok tanıdık ama büyülü ve hatta inanılmazdı.  

İsrail’in “Kahrolsun İsrail” sloganlarıyla değil, bizi orada görmekle daha çok kahrolduğunu farkettim. Orada, kendi evimizde, kendi mescidimizde özgüvenle yürüdüğümüzü gördüklerinde çok rahatsız oluyorlar.

Kur’an-ı Kerim’de hikayeleri anlatılan Peygamberlerin yürüdüğü, yaşadığı topraklarda yürümek muazzamdı. Ayetler yanı başımızda akıyordu sanki.  Hıristiyanlığın ve Yahudiliğin doğuşuna şahitlik ettik adeta… Üç semavi dinin de aşk ve vecd halini bir arada gözlemleme imkanı bulduk.

Büyük bir heyecanla gittiğimiz El-Halil kentindeki Hz.İbrahim camiinde buz gibi bir gerçek çarptı yüzümüze.

Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakub, Hz. Yusuf aleyhisselamların, bu dört büyük Peygamberin kabirlerinin bulunduğu mübarek mekana girebilmek için  iki tane demir parmaklıklı kapı ve iki X-Ray cihazından geçtik. İşte o zaman anladım zamansal ve mekansal bölünme ile ne kastedildiğini.

Çünkü 1994 yılında onlarca Filistinli’nin öldürüldüğü bir katliam sonrası camii ikiye bölünmüştü. Hz. Yakup ve Hz. Yusuf’un olduğu bölümü kapsayan % 60’lık kısım şu anda Yahudilerin kontrolünde ve bu yüzden dört ayrı kontrol noktasından geçerek ancak içeri girebiliyorsunuz.

Yahudiler girdiği her yeri Yahudileştiriyor. Günler, aylar, yıllar, on yıllar dahi alsa yavaş yavaş, aşama aşama, büyük bir sabırla ilerliyorlar. Siz on dakika veya bir kaç metre kare için izin verecek olsanız türlü güvenlik tedbiri bahanesiyle bir bakmışsınız heryeri kuşatıvermişler… Tam da bu yüzden “Haftada birgün, günün bir kaç saati bizim olsun”, “küçük bir bölümünde bile olsak bize yeter” gibi talepleri  hümanist bir bakış açısıyla veya sadece inanç özgürlüğü açısından ele almak kadar aptalca birşey olamaz.

Şehir merkezi olarak Eyüp’ten, toplamda belki Şile’den daha küçük olan Kudüs de  hali hazırda zaten parçalara bölünmüş halde.

İsrail her bölgeye, hatta mahalleye ayrı bir kimlik statüsü vermiş ve keyfi uygulamalarıyla Mescid-i Aksa’nın etrafındaki çemberi gittikçe daraltıyor.

Kudüs'e yakın köylerde yaşayan ancak on beş, yirmi yıldır Kudüs'e giremeyen, Aksayı hiç görememiş Filistinlilerle tanıştık. Düşünsenize bir kaç km uzaktasınız ama giremiyorsunuz, göremiyorsunuz…

Mescid-i Aksa’nın her bir kapısında gördüğümüz ama aldırmadığımız İsrail askerleri de bize aldırmıyor. Ama oradalar ve biz bir şeyler yapmazsak hep orada olacaklar. İçeri alınıp alınmayacağını bilmese de her sabah sabırla Mescid-i Aksa’nın kapısına giden Filistinli Müslümanları dinleyince bunu daha iyi farkediyor insan.

Ve sonunda anladım. Neden gitmem gerektiğini ancak gidince anladım.

Mescid-i Aksa’nın bize ait kalması için büyük fedakarlıklar yapan kardeşlerime yalnız olmadıklarını göstermek için gitmek zorundaydım. Çünkü biz yabancı ziyaretçiler orada olduğumuzda, kalabalık olduğumuzda, ziyaretlerimiz sıklaştığında İsrail o kadar keyfi davranamıyor.

Sırf onların, Mescid-i Aksa nöbetini on yıllardır büyük bir sabır ve fedakarlıkla yerine getiren Filistinli Müslümanların Mescid’e daha rahat girebilmeleri için bile olsa gitmek zorundaydım.

Şimdi kalbimde büyük bir hasret ve anlatamayacağım duygular var. Ve ben yeniden gidene dek, ne yazık ki ancak sonunu kaydedebildiğim yatsı ezanını dinleyerek avunacağım.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Kartepe Zirvesi'nde '15 Temmuz ve Darbeler' sempozyumu düzenlenecek
Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Kabil'e sürpriz ziyaret

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu