img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

02 Aralık 2015 11:35

AYNA AYNA SÖYLE BANA!


Ayna ayna söyle bana, benden daha yakışıklı, benden daha güçlü, benden daha dindar, benden daha, daha olan var mı dünyada?

Bakalım bayım. Sihirli ayna, mode on!

Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadınlar üzerinde olan haklarından dolayı kadınların erkeklere secde etmelerini emrederdim. ( Tirmizi, Rada, 10/1159; Ebu Davud, Nikah 40/2140 Ahmed b. Hanbel, Müsned VI, 76; İbn Mace, Nikah 4/1852 )

Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz. (İbni Hacer El Heytemi 2/121 Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239 )

Ey kadınlar! Eğer kocalarınızın size olan haklarını bilseydiniz, ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz. (Hafız ZehebiBüyük Günahlar Sayfa 187 )

Kadınların dinleri ve akılları eksiktir. (Sahihi Buhari)

Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir. (Sahihi Buhari)

Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm. (Müslim, İman, 34/132 İbn Mace, Fiten 19/4003)

Bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse Cennete girer. (Riyazus Salihin)

Kadınların hayırlısı, erkeklerin yaramazlıklarına, kötü huylarına sabredendir, bu sabır onların cennete girmesine sebeptir. (Kadınlara Dini Bilgiler sayfa:88)

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır. (Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720)

Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta. (Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805)

Ve onlarca, yüzlerce uydurma!

Kendine baktığın ayna ne yazık ki durumunun pek de iyi olmadığını gösteriyor bayım. Aynanın sana gösterdiği zaaflarını güçlendirirsen erdemler içinde kök salabilirdi. Hoşlanmadın zaaflarından ve gittin, onları kadınların içine koydun. Kadınları zaaflarının rengine boyadın ve sonra aşağıladın onları. O kadar dindardın ki, cesaret edemedin kendi adınla söylemeye, gittin, o iftiralarının altına peygamberin adını koydun.

Ayna sana daha ne söylesin? Ayna bana daha ne söylesin? İğneyi kendimize batırmaya korkarken, çuvaldızı başkasına rahatlıkla batırmamız bize çok şey anlatmıyor mu zaten? Kelimelere dökülmemesi, sözcüklerin bir ağızdan çıkmaması hayatın bizimle konuşmadığı anlamına gelmiyor.  Hayat konuşuyor bayım, hayat bizi rahatsız ediyor, huzurumuzu kaçırıyor, üç kuruşluk keyfimiz var, onu da bize çok görüyor.

Şimdi aynaya bir daha bakın bayım, bakın bakın, kendinize iyi bakmış mısınız? Güçlü ve vakarlı mısınız? Mutlu musunuz bayım, yoksa omuzları çökmüş bir eş, arkadaş, evlat mı duruyor karşınızda?

İyi bakın bayım, kendinize iyi bakın.

Ve siz hanımefendi, hoşça bakın kendinize, çünkü gençliğin ve güzelliğin ve zenginliğin ve tüm eksik vitamiınlerin ve antidepresanların sırrı, kendimizi yansıttığımız bu muazzam hayat aynasının iyiliğine bağlı.

Vesselam.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu