img

Daşdemir Mahmandarov

02 Aralık 2015 09:42

Dağlar


Dağlar yürüdükçe yürür. (et-Tur, 10)

Evrensel mesajlar  taşıyan, bütün insanlığı ilgilendiren ve de etkileyen davaların simgesini oluşturacak nitelikte dağlar vardır. Bu dağlar tarihin belli bir döneminde insanlık tarihini etkileyen ve gelecek nesillerin yaşamını büyük olasılıkla tesiri altına alan davalara yuvalık etmiş, onlara beşik olmuş ve bu yerler evrensel mesaj taşıyan davalara şahit olmuştur. Davaların büyüklüğü, ululuğu ve cihanşümul değerleri savunması bu yerlerin tarihe mal olmasına sebep olmuştur. Bu dağların ehemmiyeti evrensel değişim ve mücadelenin teşekkülüne ve de bütünüyle tarihe şahit olmasındadır. Bu dağlar evrensel mesajı yüklemiş olan davaların en güçlü tanıkları oldukları için davalar var olduğu sürece bu yerlerle birlikte anılacaklar.

Yazımızda üç dağdan bahsedeceğiz: Tur, Nur ve Türkmen. Bu dağlar hakkın batılla mücadelesinin başlangıcına, davanın her sürecine sahitlik etmiştir. Tur dağı Hz. Musa liderliğinde Yahudiler`in korkaklık, mücadele gücünden yoksunluk, zayıflık ve şirkten cesurluğa, mücadele şevkine, güçlülüğe ve tevhid inancına dönüşümüne şahit olmuştur. Yahudiler Mısır`da (zulmün ebedi beşiği) Firavun zulmü altında inlerken ilahi mesajla gönderilen Hz. Musa onları bu zulümden çıkartıp Tur dağı yamaçlarına getirmiştir. Bu aynı zamanda zulümden selamete doğru bir hicrettir. Bu hicret, bu dava ve bu değişim Tur dağının şahitliğinde olmuştur. Bu dava bir milletin özelliklerinin toptan değişimini hedeflemektedir. Bu davanın niteliği hiç değişmedi tarih boyu.

Ve Tur dağından bir ruzgar esti Nur dağına doğru. Hz. Musa`nın kardeşi Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) yüklendi davanın ağırlığını. İlk şahit yine dağ oldu. Nur dağı. Dava yine aynı. Şirk ve kendine zulm eden bir milletin değişimi. Fakat bu defa dava sadece bir milletle yetinmeyecektir. Hedef beşeriyyet. Nur dağında alınan risaletle davanın yeni dönemi başlamış oldu. Ve yine hicret. Bir milletin, insanlığın değişimi ve hakka davet edip batıldan meneden bir ümmetin inşaası. Bu ümmet inşa edilidi de.

Şimdi bu değişimin sonucunda ortaya çıkan ümmetin soluğu gelmektedir Türkmen dağından. Yaşadığımız günlerde davaya Türkmen dağı şahit olmaktadır. Tek millet olan ve zulmü destekleyen koalisyon kuvvetleri ile ilahi davayı yaşatmayı üstlenen ve davanın haysiyetini korumak için savaşan İbrahim torunlarının mücadelesine şahit olmaktadır Türkmen dağı. Asırlar öncesinden aldığı sancağı yirmibirinci yüzyılda dünya süpergüçlerinin sahip olmak istediği Ortadoğu`da göklere yükseltmek için savaşan mücahitlerin kanlarıyla boyanmaktadır Türkmen dağı. Türkmen dağında yapılan savaş genellikle dava için çok ehemmiyetlidir. Bu sebepledir ki her taraftan mücahitler buraya gelmekte ve tevhit bayrağı altında küfre karşı savaşmaktadırlar. Bu savaş dünyanın ikiyüzlülüğünü de bizlere bir daha göstermiş oldu. Paris saldırısında dünyayı ayağa kaldıranlar yıllardır yaptıkları gibi şimdi de Türkmen dağında yaşanan kıyıma sessiz kalmaktalar. Bizler zaten medet beklemiyoruz. Bizi üzen safımızda olup sessiz kalanların varlığıdır. Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç`in de dediği gibi “ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği” olacaktır.

Bu yerde müslümanların ilk hezimete uğradıkları dağı, Uhud`u hatırlamak yerinde olacaktır. Türkmen dağı dava için stratejik bir yerdir. Türkmen dağının Uhud olmaması için okçularımızın yerlerinden kıpırdamaması gerekir. Bizler Tur dağından, Nur dağından aldığımız mesajlarla Türkmen dağında dik durmalıyız. Zira karşımızdakiler, koalisyon kuvvetleri de bir dağdan güç almaktadırlar. Olimpos dağı. Ve Cemil Meriç`in de belirttiği gibi “Olimpus dağının çocukları Hira (Nur) dağının evlatlarını asla kabullenmeyecektir”.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu