img

Şerif Karakurt

01 Aralık 2015 17:45

Köhne Uluslararası Sistemde Türk Dış Politikası


Uluslararası ilişkilerde başat aktör olan devletlerin dış politikaları hep menfaat üzerine kuruludur. Zira devletler güçlerine güç katmak için kendilerine güçlü müttefikler ararlar. Çünkü içinde bulunduğumuz küresel sistem geçmişte olduğu gibi hâlihazırda da güçlü devletlerin güçsüz devletlere sömürgeci bir nazarla bakmasına sebep teşkil etmektedir. 

Konumuza bir misal teşkil etmesi açısından Türkiye’nin yakın kara havzasının güney hattında 910 kilometrelik sınırının bulunduğu Suriye’de bugün yaşananlara bir bakalım. Rusya, Çin, İran’ın ve DAEŞ’i bahane ederek ‘masada ben de varım!’ mesajı veren ABD ve Avrupa ülkelerinin birbirleriyle olan çıkar çatışmalarının en yoğun yaşandığı yerdir Suriye şu anda. Çünkü uluslararası siyasette, devletler güce adeta taparlar. Hatta güçlü değil, en 
güçlü olmak için bazen; müttefikiz dedikleri ülkeleri bile sırtından vururlar. Zira başta da belirttiğimiz gibi devletler politikalarını sadece kendi uluslarının çıkarı üzerine bina ederler. 

Lakin burada bir parantez açarak belirtelim ki; barışı değil savaşı, huzuru değil kaosu tetikleyen bu kirli uluslararası sistemde bazı devletler vardır. Bunlar sadece kendi çıkarlarını değil; dünyanın dört bir yanındaki dindaşlarının, soydaşlarının hatta yeryüzünde zulme maruz kalmış tüm mazlumların çıkarlarını gözetip savunmayı tarihi derinliğinin kendisine yüklediği bir görev olarak bilen devletlerdir.

‘’Zulme başkaldırma ve dünyayı adalet ile doldurma’’ parolasıyla 3 kıtada sadece toprakları değil, gönülleri de fetheden Osmanlı Devleti’nin bakiyesi üzerinde kurulan Türkiye de özellikle son 13 yıllık dönemde bu engin misyon ve vizyon ile hapsol/un/duğu kabukları kırmıştır. Ve hilafetin kaldırılmasından bu yana geçen 90 yıllık sürede toprakları işgal edilen, kan ve gözyaşının hiç eksik olmadığı İslam Coğrafyasının, yani kardeşlerinin dertleriyle dertlenmeye başlanmış ve uluslararası platformlarda onların da savunuculuğunu üstlenmiştir. 

Türkiye, uluslararası ilişkilerde hâkim olan güç ve egemenlik ilkesini, kendi toprak bütünlüğünün temini için zaruri görmekle beraber; hiçbir devlete sömürgeci bir gözle bakmamış, onları yükselmek için bir basamak olarak görmemiştir. Bu samimi niyetler de karşılıksız kalmamış, nefret ve düşmanlık tohumlarının ekildiği uluslararası arenada Türkiye’nin popülaritesi hızla artmaya devam etmiştir. İşte en son, Rusya’nın sınırlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürdüğümüz uçak krizi sonrasında yaşananlar ve Türkiye’ye verilen tepkilerden hareketle devam edelim:

1- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını imzalamasının ardından sosyal medyada Arap dünyasından Türkiye ve Türk ürünlerine "Müslümanım ve Türkiye'yle dayanışma içindeyim", "Arap'ım ve Türkiye’yle dayanışma içindeyim", "Türk ürünlerine destek ol" hashtagleri ile büyük destek geldi.
2- Azerbaycan ve Barzani, "Rusya Türkiye’ye gazı keserse, biz veririz" dedi.
3- Arabistan ve Katardaki bazı şirketler, "Rusların Türkiye’den almaktan vazgeçtiği sebzeleri, biz alıp Afrika'ya dağıtırız" taahhüdü verdiler.
4- Yine Azerbaycan Rusya’nın uyguladığı ambargo üzerine, ‘’Gümrükte bekletilen Türk tırlarına kapımız her zaman açıktır’’ açıklaması yaptı.
5- Türkmenistan, "Türkiye Rusya ile ilişkileri keserse biz de tüm ilişkilerimizi keseriz" diye uyarıda bulundu.
6- Çeçen mücahitler, "Türkiye’nin emrini bekliyoruz. Bir şey olursa, biz buradayız" 

Tüm bu gelişmeler, güç ve çıkar parametreleri üzerine kurulan köhne uluslararası sistemde yeni bir reforma imza atarak insani değerleri merkeze alan politikalar takip eden, güçlünün değil haklının, zalimin değil mazlumun yanında yer alan ve artık tarihin akışını uzaktan edilgen bir şekilde izleyen değil; o tarihin akışına müdahale etme cesareti ve kararlılığını açıkça gösteren bir özne olan Türkiye’nin ve Türk dış politikasının dünyada nasıl olumlu karşılık bulduğunu göstermesi açısından önemlidir diye düşünüyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Zafer

    01 Aralık 2015 18:49

    Cevap Ver

    Dış politikada şu an bir Osmanlı edası var. Doğru yoldayiz. Allah bu duruşu daim kılsın.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu