img

Gürbüz Sezgin

23 Kasım 2015 23:30

Selefinin Selfisi


Baştan söyleyeyim, selefi sıfatını tarihsel bağlamında değil, radikal ve ideolojik islamın peşinden gidenleri kastediyorum. Daha açıkçası İşid, El kaide, Taliban, Boko Haram gibi örgütlere yakınlık duyan, islamın cihat anlayışına sıkı sıkı bağlı, müslüman ülkelerde halifelik, şeriat gibi islami uygulamaların olmamasından yakınan, toptancı çözümden yana müslümanlar.

Daha ziyade gençlik çevresinde alıcısı bulunan selefileri, selefiliğe, radikalleşmeye götüren yolları ve mantığını anlamanın 3 boyutuna değinmek isterim. Felsefi, siyasi ve psikolojik nedenler olarak.
Felsefi selefiler: İslami ortamda büyümüş, dini eğitim almış, islamı inceleme fırsatı bulmuş  bu tip selefiler hayli donanımlı olarak karşımıza çıkıyor. Kur'an ve hadisler arasında rahat geçişler yapabiliyorlar ve Kur'anı bütünlüğünden sıyırıp selefiliğe götüren yolları parke taşlarıyla döşeyebiliyorlar. Karşılaştıkları her ikilem ve çelişkiyi farklı görüşteki islam alimlerinin sözleriyle ve hadislerle kapatabiliyorlar. Donanımları sayesinde de tartışmaları istedikleri mecraya sokabiliyor ve ideallerine yönlendirebiliyorlar. Gerektiğinde akli yöntemleri reddedip kalbe götüren yolun şiirden geçtiğini de biliyorlar. Müthiş hafıza ve duygusallıklarıyla karşılarındakini rahatlıkla etkileyebiliyorlar.

Siyasi selefiler: Felsefi olarak zayıf, ancak ideolojik olarak aşırı angaje olmuş siyasi selefiler tam bir asker görüntüsü veriyor ve düşünsel olarak devrimci marksistleri çağrıştırıyor. Yani marksistler gibi güncel sorunların çözümlerini hep devrim sonrasına, yani ideal şer'i islam devletinin kurulmasından sonraya bağlayan, hiçbir ara formül tanımayan, tartışmadan çok eyleme güvenen, kendini idea(l) uğruna feda etmekten kaçınmayan ve genellikle yoksul/ yoksun bir aileden gelen insanlar bunlar. Giyiminden, kuşamından, yediği ve içtiğine kadar her yaşantısıyla islama uygun yaşarlar. Taviz, hoşgörü, empati tanımazlar. Tıpkı eski marksist acilciler grubu gibi eylemleri acildir, zamana bırakılamaz. Mekan ve zaman mefhumları olmadığından her şartta ideallerini gerçekleştirmeye koyulurlar. Onlara bir silah vermeniz ve hedef göstermeniz yeterlidir.

Psikolojik selefiler: İşidin ortaya çıkmasıyla ve eylemlerinin cazibesiyle Avrupa'da, "Döğüş Klübü" filmindeki gibi psikolojik çöküntü içinde ve şiddete meyilli gençlik içinde yaygınlaşmıştır. Hatta müslüman olmadığı halde örgüte katılmak için müslüman olanlara rastlandığı söylenir. Avrupa'nın varoşlarında yaşayan, düzenli bir yaşam umutlarını kaybetmiş, işsiz veya günlük işlerde çalışan, nihilizmin batağında boğuşan, yaşam amacını kaybetmiş, suça bulaşmış, intihar noktasına gelmiş, yaşamdan bıkkınlıklarını ve çaresizliklerini uyuşturucu ve içkiyle kapatmaya çalışan, iyi bir eğitim alma olanağı olmayan bu gençlik adeta böyle bir örgütün ortaya çıkmasını bekler haldeydi. Örgütün selefi olup olmamasının bir önemi yoktu. Yine aynı psikolojik çevrede yaşayan, müslüman bir aileden gelen, aileyle çatışmalı, yabancılaşmış, asimile olmuş, kimlik bunalımı içinde bocalayan, geçmişi itibarıyla müslüman, ne kendi ülkesiyle, ne de yaşadığı ülkeyle barışamayan öfkeli gençlik, selefi örgüte katılıp ölmenin ve öldürmenin zevkini çıkarmak, hiç tatmadığı bir amaçlılığı, bağlanmışlığı yaşamanın fırsatını bulmuştu.

Felsefi selefilik islam dünyası içinde doğrusuyla yanlışıyla her daim anılmaya devam edecektir. Ancak siyasi selefilik en çok bütün islam alemine verdiği zararlarla ve islama terör sıfatı yakıştırmasıyla hiç de iyi anılmayacaktır. Psikolojik selefilik ise Avrupa'nın modernizmi, ulus-devletçiliğinin tükenişinin bir yansıması olarak tarih kitaplarına geçecektir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu