img

Gürbüz Sezgin

19 Kasım 2015 22:35

Parti İçi Muhalefet


Ak Parti 13 yıldır, karşı cephenin sürekli genişlemesine, her köşe bucaktan saldırılarına rağmen her seçimden başarıyla çıktı. Bu başarıyı partinin yekpare gövdesine, tek tiplilik, tek görüşe bağlayanlar hayli yanılıyor. Bugüne dek muhalif bir ses gelmemesinin nedeni, öncelikle kaybolmaya yüz tutan islami değerler ve ahlakını saklandığı yerden çıkarıp görünür hale getirmek, görünür halinde tutmak, batının çökmüş değerlerinden sıyrılmak, Avrupa'nın nihilist insanının önünde yeni bir yaşam sevinci ve amaçlılık koymanın coşkusuydu.

Elbette farklı bir sistem hayal edenler, farklı çözüm önerileri olanlar, yetmez ama evet diyenler, ayrıcalık bekleyenler, umduğunu bulamayanlar, yanlış yolda yüründüğünü düşünenler vardı ve sustular. Zira Ak Partinin alternatifi partiler tam bir felaketti, denenmişti, görülmüştü. O yüzden farklı bir oluşum yerine, yine olası bir oluşum çıkacaksa güçlü bir Ak Partinin içinden çıkacaktı. Yeterince güçlenmemiş partinin içinden çıkan yeni oluşumların başarısızlığı da ortadaydı. Son seçimden %49.5 ile yakalanan başarının ardından ve karşı cephenin saldırılarının dinmişliğinden istifade, yakında sesler yükselmeye başlayacaktır.

Suriye'deki selefi hareketin aktifliğinin ardından, Türkiye'de de en canlı çıkan ses, selefi olsun olmasın radikal kesimlerden geldi ve zamanla bu sesin daha gür çıkacağını kestirmek güç değil. Daha ziyade Anadolu'nun ücra köşelerinde umduğunu bulamayan, mücadelenin demokratik yollarını yadsıyan, hatta demokrasiyi gereksiz bulan, bir an önce sonuç elde etmek isteyen sabırsız, acilci, ideal sistemin ancak marksist devrimler gibi eskinin tamamen yıkılıp yeninin kurulmasını tercih eden gençliğin sesi bu. Kafalarındaki idealin Suriye'de İşid tarafından yaşanır hale gelmesi onlarla ilişkiye geçmeleri ve idealin gerçekleşebilir olacağına inançlarının güçlenmesine neden oldu.

Diğer bir ses de marksizmin devrim fikrinden değil de, ezilenlerin, yoksulların hakları üzerinden her kesimden burjuvaziye ve kapitalist sisteme karşı yükselen, Ali Şeriati'nin (dolaylı olarak Marks'ın) fikirlerine sığınan bir ses. Bir anlamda islam ile marksizmin özdeşleştirme çabası. Ancak önlerinde bir paradoks duruyor. Kapitalizmin kurallarını kaldırdığında islam düşüncesine de desteğin düşeceğini iyi biliyorlar. Peygamberimizin tüccar oluşundan ötürü zenginleşmeye karşı olmayıp zenginliğin paylaşılmasından, en azından faiz sisteminin kaldırılabileceğini düşünüyorlar. Bu anlamda arkalarında güçlü bir destek buluyorlar. Bu fikirlerine rağmen bir lokma bir hırka yaşam tarzına da epey uzaklar.

Kadınlar arasında etkin bir ses de, henüz görünür değilken, sıkı feodal ilişkiler içinde sesini hiç duyuramamış, başörtüsü mücadelelerinde sıkıntı çekmiş, Ak Partinin başarısında haklı olarak kendi paylarını vurgulayan, şimdi de bu payını talep eden feminist bir ses. Bu sesin iki büyük avantajı var tabi. İlki feminist hareketin seküler kesimde hayli yol almış olması, ikincisi de güçlü organizasyon yetenekleri sayesinde güçlü dernekler vasıtasıyla yönetim katlarına yakınlık kurabilmesi, doğrudan temasa geçebilmeleri. Elbette seküler feminizmden ayrılan noktaları var ama bu noktalar gittikçe silinmeye yüz tuttuğu açık. Yönetime yakınlık da sınırları zorluyor ve kendilerine seçkinci bir sınıf olanağı veriyor. En büyük sıkıntıları da, istihdam talepleri, işgücüne katılıp geleneksel aile yapılarını tehdit eder hale gelmesi.

Bunların dışında, şimdiden örgütlenmeyi başarmış, halen Ak Partiye destek veren, islami gelenekten gelmeyen, seküler yaşam tarzlarına rağmen islamofobik olmayan, partiyi demokratik bir çizgide tutmayı amaçlayan, kelimenin gerçek anlamıyla liberallerin sesi. Partideki milliyetçi reflekslere karşı duran, kapitalist sistemin ucubelerini törpüleyen, partinin daha geniş kesimlere açılmasını sağlayan, en önemlisi ülkenin modernizme geri dönüşü önünde ciddi bir set olarak postmodern vicdanın sesi. Gelenekçilerin ve radikallerin hedef tahtası, merkez parti olmanın teminatı.

Farklılık ve tartışma zenginleştirir, saygının yitirilmesi ve tamah ise kaybettirir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu