img

Dr. Ali Cihan Kurt

15 Kasım 2015 12:40

Fransa ve İhtimaller...


Fransa Charlie Hebdo saldırısının ardından dün gece büyük ölçekli, eş zamanlı terör saldırıları yaşadı.
7 farklı noktada gerçekleşen saldırılarda en son rakamlara göre 129 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce de yaralı var.
Söz konusu terör saldırısı Avrupa denilen hassas! bölgede meydana gelince bütün dünyanın dikkatini çekiyor.
Bütün dünya kamuoyunu dehşete düşürüyor ve teröre lanet seansları düzenleniyor.

Halbuki benzer saldırılar Orta Doğu’da hemen her gün meydana geliyor, masum insanlar, çocuklar, anneler ölüyor.
Suriye’de, Afganistan’da, Arakan’da, Afrika’da ölen yüzbinlerin hiç bir değeri yokken söz konusu Fransa ise hepimiz şöyle bir kendimize geliyoruz! Akdeniz artık bir “ceset deniz” haline dönüşmüş, çocuk cesetleri karaya vurmuş, Rusya Suriye’de misket bombası, Esad varil bombası kullanmış kime ne? Paris kana bulandı mı durup düşünmek ve terör, İslam, IŞİD vb. terimleri yan yana getiren cümleler kurmak lazım.

Bu saldırı özelinde bazı ihtimalleri değerlendirmekte fayda var.

Meydana gelen 7 saldırının hiçbirini Fransa Gizli Servisi durduramadı. O halde karşımıza çıkan ihtimaller şu şekilde;

İhtimal 1: Fransa Gizli Servisi uyuyordu.

İhtimal 2: Fransa Gizli Servisi bu işin bir parçasıydı.

Ortada hiçbir şekilde engel olunamayan 7 saldırı olduğu düşünülürse hangi seçenek daha inandırıcıdır?

Milyonlarca mülteci Avrupa’nın kapısına dayanmış durumda. Allah’tan Türkiye gibi bir “koca yürekli insanlar ülkesi” var da bu milyonlara sahip çıkıyor. Aman Türkiye bu mültecileri bırakmasın, bizim tarafa doğru göndermesin diye 3 milyar Euro para ve vize serbestisi rüşvetini ortaya koydular.  Bunun asla yeterli olmayacağını bilen ve bu işi sadece çeşitli rüşvetler karşılığında Türkiye’nin sırtına yıkamayacağını anlayan Batı denilen ilkesiz, iki yüzlü zenginler topluluğu sorunu sorumluluk üstlenmeden kağıt üzerinde çözmeye çalışmanın derdinde. Burada da karşımıza çıkan seçenekler şu şekilde;

İhtimal 1: ABD’yi, İngiltere’yi, İsrail’i vurmayan IŞİD Fransa’ya özel bir husumet beslemektedir ve bu işin mülteci akını ile hiçbir ilgisi yoktur.

İhtimal 2: Fransa ve işbirlikçileri haklı gerekçe! yaratmak uğruna böyle bir eylemi organize ettiler.

Devam edelim..  G20 öncesi oluşan hava Türkiye’nin lehine Avrupa’nın aleyhine esiyordu. Ev sahibi Türkiye’de seçimler yenilenmiş ve mazlum halkların umudu Türkiye seçimlerden daha da güçlenerek çıkmış ve her yönden Batı’ya karşı dik bir duruş sergiliyordu. Mülteci diye adlandırılan Suriyeli kardeşlerine kol kanat geren ve tüm dünyaya gerekli dersi veren bir Türkiye G20’ye ev sahipliği yapacak ve Tayyip ERDOĞAN dünya liderlerinin gözünün içine baka baka “Terör örgütlerini maşa gibi elinde tutup, destek veren, besleyen ülkeler.. Gün gelir o maşa sizin de elinizi yakar” diyecekti. Kendi coğrafyalarında İslam karşıtlığını körükleyen ve İslam ve terörizmi her fırsatta yan yana getiren liderlerin dünya kamuoyundaki itibarları giderek zayıflamaktaydı. Aslında Batı denilen Dev! İslam meselesini aşamamış, altında ezilmişti. Peki burada ne tür ihtimaller var?

İhtimal 1: Aslında Batı’nın İslam’la hiç sorunu yok.  İslam ve terörizmi ayırt ederek titiz bir mücadele vermektedir.

İhtimal 2: Batı IŞİD üzerinden İslam düşmanlığı yapmaktadır. Terörizmle mücadeleyi bahane ederek aslında İslam’la mücadele etmektedir.

Bu ve benzeri ihtimalleri artırabiliriz. Soruları sorup cevaplarını ararız. Ancak IŞİD denilen örgütü ortaya çıkaran veya en hafifinden çıkmasına vesile olan ülkeler şimdi IŞİD üzerinden asimetrik ve yanıltıcı bir mücadele vermektedir. Terör üzerinden sınırları yeniden çizmek ve yeni etki alanları oluşturmak istemektedirler. IŞİD batı için bir taşla bir kaç kuş vurmak için inanılmaz bir fırsattır. İslam düşmanlığını körüklemek, terörizmle mücadele bahanesiyle Suriye’ye girmek, ucuz petrole ulaşmak, Türkiye’yi daha da sıkıştırmak, Rusya, İran ve Çin’in oluşturduğu bloğu kırmak... IŞİD’in Batı’ya faydasını saymakla bitiremeyiz. Oyun hamuru gibi bir malzeme. İstediğin şekli ver, sonra dünyaya göster.

Terörizmi yaratanlar, kendi yarattıkları terörle mücadele ediyormuş gibi görünüp fırsat devşirme peşindeler.

Sonuç olarak terörü tarafı ve coğrafyasına bakmadan lanetlemeli ve masum terör mağdurlarının tarafında yer almalıyız.

Fransa ve diğer Batı ülkeleri için ise şu soruyu sormalıyız.

IŞİD’in neden Fransa’yı hedef aldığından önce Fransa’nın Suriye’de ne işi olduğunu sormak gerekir.

İşte bu sorunun cevabı tüm denklemi çözer ve ihtimallerin sonucunu verir.

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu