img

Ahmed Yusuf

11 Kasım 2015 09:54

1 Kasım Zaferi ve Bölgedeki Sevincin Sebepleri


1 Kasım genel seçimleri sadece Türkiye’yi sevindirmedi. Bunu iyi bilmek lazım. Mısır’dan Malezya’ya, Sudan’dan Balkanlar’a kadar büyük bir sevinç havası vardı o gün. Bütün Arap bölgesi ve İslam Dünyası 1 Kasım seçimlerini takip etmek için ekranlara kilitlendi. Türkiye’ye ve Türkiye seçimlerine ilgi neden bu kadar büyük peki? Ayrıca bu insanlar sanki kendi ülkelerinin seçimlerini takip eder gibiydiler.

Bunun iki sebebi var: Birincisi bölgedeki halk ayaklanmalarını sonuna kadar takip eden ve halkın nabzını tutan tek ülke Türkiye oldu. Ülkelerinden çıkmak zorunda kalan Suriyeli, Iraklı, Mısırlı ve Balkanlı insanlara kucağını açan da sadece Türkiye oldu. Bölgenin halklarına saygı ve değer veren, onlara kardeşlik söylemleriyle hitap eden Türkiye yöneticileri, halklar tarafından seviliyor ve bu halklar, kendi ülkeleri için onlar gibi lider ve yönetici temenni ediyorlar.

Gelelim ikinci sebebe: Türkiye’nin son 13 yılda ortaya koyduğu başarı tecrübesi. İnsanlar başarılı olanı sever. Türkiye’de özgürlük ve refah seviyesi artarken, bölge ülkeleri hala dikte rejimlerin baskısı altında yaşıyor.

Türkiye’nin seçim sistemi ve aynı gün içinde seçim sonuçlarının açıklanması bölge halklarını şaşırttı. Mesela Mısır’da seçimler bir ay boyunca sürer. Mısır’da geçen ay başlayan seçimler hala bitmedi.  Diğer ülkelerde de seçim zaten yok.

Bir manada insanlar kendilerinde olmayanı Türkiye’de buluyor, seviniyor.

Türkiye’ye gösterilen ilgi, Türkiye’nin bölgedeki önemli konumunu ve rolünü ortaya koyuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin tarihi sorumluluğuna işaret ediyor. Bölgede krizlerin çözümü konusunda ağır bir yüke sahip olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin bu durumu iyi okuması lazım. Bölgede ne yapacağını ve yeni stratejilerini ona göre belirlemesi gerekiyor.

Bu seçimi sadece Türkiye’yi ve Ak Parti yöneticilerini seven kitleler takip etmedi. Türkiye’nin kalkınmasından rahatsız olan ve Erdoğan’ı sevmeyenler de bu seçimi yakından izledi. Mısır’da darbeye destek veren ve hala darbe tarafında saf tutan kitleler bu seçim zaferini hüzünle karşıladı. Türkiye’nin gelişmesini, güçlenmesini ve istikrara kavuşmasını istemeyen kesimler hep darbeci zihniyettir.

Seçime katılım oranının yüksekliği büyük dikkat çekti. Türkiye toplumunun canlılığının ve hareketliliğinin bir göstergesi oldu. Bu da Ak Parti hükümetinin gücünü ortaya koydu. Özelikle Arap halkları sonucu şaşkınlıkla karşıladı.

Bölgemizde istikralı ve kendini muhafaza eden büyük ülkelerden sadece Türkiye kaldı. Türkiye’nin güçlü olması bölgede denge kuruyor. Bu seçimin sonuçları ve yansımaları, Türkiye’nin bölge için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu