img

Daşdemir Mahmandarov

02 Kasım 2015 15:24

Ümmeti Yeniden İnşa Etmek


Hac`ın fazileti, farz oluşu, kuralları, yapılması gereken ve yasaklanan fiilleriyle hemen hemen tüm İslam bilimlerinde yer almıştır. İslam olmanın şartlarından olması hasebiyle de müslümanların iman ettiği ve bilinen bir ameldir. Hac`ın fıkhi yönüyle ya da “mebrur hac”ın tüm günahları silmesiyle ilgili görüşler sergilemek değildir bu yazıdakı amacımız. Bundan ziyade hacın bize verdikleri de konumuzun dışındadır. Konumuzun özü bizim hacdan geri dönerken götüreceğimiz şeylerdir.

Neleri götürmeliyiz hacdan geri dönerken?

Hac ibadeti ümmet olmanın, güçlü olanın bir göstergesidir. Tabii bu haccın olması gereken özelliğidir ki günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir. Ümmet bilinci taşımayan müslüman topluluklar hac için bir araya geldiklerinde dahi bu bilinci oluşturamamaktadırlar. Ümmet bir vücuda benzetilmişti halbuki hadiste. Görünen o ki hacda ümmet sadece vücut olarak vardır. Lakinbu vücuda hayat veren ruh ve bilinç yoktur.

Medine`de gezinirken İslam Peygamberi`nin kurduğu düzen anımsanmıyorsa, Uhud savaşındaki yenilginin sebebi meşgul etmiyorsa müslüman zihinleri, İslam davası için mücadele verilen yerler o günlere götürmüyorsa eğer insanları hac sadece vücuttan müteşekkildir.
Mekke`de dolaşırken tevhid davasını üstlenen kahramanların hayatı hatırlanmıyorsa, davanın kendi niteliği yeniden ruhlarda ve zihinlerde canlanmıyorsa, fetih düşüncesi gelmiyorsa akıllara, tevhid bayrağı altında tevhid ordularının Mekke`ye girişi gelmiyorsa akıllara hacda ruh yoktur demektir.

Ümmetin halinin bir yansımasıdır hac. Nasıl ki parçalanmış, bölük-pörçük olmuşsa, küçük gruplar halinde lüzumsuz işlerle uğraşan ümmet hacda da aynı durumu sergilemektedir. Ümmetce yapılan bir ibadet olmasına rağmen her kes kendini düşünüyor. Bu da ümmet bilincinin kaybından ve varolan kurumlarımızın (aile, cemaatler, İslam üniversiteleri ya da alim birliklerimiz) bu bilinci kazandıramaması ve yaşanan bu krizi atlatamamızdandır.

Mekke feth edildikten sonra yapılan hacda sağ omuzların açıkta bırakılmasının müşriklere karşı güç gösterisi olduğunu unutmuş ve sadece bir ritüel olarak uygulamaktayız. İslam olmayanlara karşı çetin olmamız gerekirken biribirimizin kanını içen sülüklere dönüşmüş durumdayız. Halbuki ümmet bilinciyle yapılsaydı bu ibadet ve hacdan ümmet bilinciyle dönülseydi eğer içinde olduğumuz durum değişebilirdi. Milyonlarca insanın yaptığı dualara rağmen bir düzelme gözükmüyorsa ya dualarımızı yanlış yapıyoruz, ya dua algımız hatalı ya da duanın gerekliliklerini bilmiyoruz.

Tüm bu söylenenlerle birlikte hacdan geri dönerken hurma, su (zemzem), tesbih, koku, tekke, seccade, gümüş, altın gibi şeyler götürme alışkanlığımız vardır.Bu gibi şeylere üstünlük verdiğimiz için ümmet olamıyoruz.

Bir defasında Pakistanlı hacılar geri dönerken Muhammed İkbal`e saydığımız şeylerden hediye getirmişler. O mefkure sahibi, ümmet bilincine sahip düşünür, dava adamı ve Pakistan İslam Cumhuriyeti`nin kurucusu olan zat onlara şöyle demiş: “Keşke hacdan dönerken tesbih, tekke yerine Hz. Ebu Bekr`in sadakatini, Hz. Ömer`in adaletini, Hz. Osman`ın adab ve ahlakını, Hz. Ali`nin ilmini getirseydiniz. Bunlarla koca bir Pakistan kurabilirdik.”

Ne kadar da düşündürücü sözler. Ashabla geri dönebilseydik eğer ümmeti yeniden inşa edebilirdik.Ve hac diyor ki “beni yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız ümmet halinde gelin.”

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 5 Yorum Yapılmış

 • Ferman

  03 Kasım 2015 20:50

  Cevap Ver

  Sagol Dasdemir qardas

 • Ferman

  03 Kasım 2015 20:50

  Cevap Ver

  Sagol Dasdemir qardas

 • Günel

  03 Kasım 2015 14:24

  Cevap Ver

  Yolun açıq olsun,umarım yazıların vetene millete xeyirli olar.

 • Seymur

  03 Kasım 2015 07:50

  Cevap Ver

  Helal olsun kardewim,zyomam menim.in wa Allah o pakistanlinin istediyi 4 dude siz genclerde olur ve biz bir butun guzel bir islam olkesi oluruz.opurem qardawim

 • Mikail

  02 Kasım 2015 21:45

  Cevap Ver

  Sene ugurlar arzulayiram.Allah razi olsun senden.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu