img

Şevki Karabekiroğlu

25 Ekim 2015 14:51

Erdoğan'ın Hayati Hataları -2-


1. Bir önceki yazımızda Erdoğan’ın dış polikada hata yaptığını, eski usullerle devam etseydi milli kahraman sayılacağını söylemiştim. Maalesef Erdoğan aynı hataları ekonomi alanında tekrarladı

2. En büyük hatası TÜSİAD’ı ve faiz lobisini karşısına almak oldu. Tüsiad elindeki lobi ve medya gücüyle dilediğini vezir dilediğini rezil etme gücüne sahipti. Onunla uzlaşarak gidecekti. Öncekiler öyle yaptılar rahat ettiler. Hem servetine servet katar hem de milli kahraman ilan edilirdi.

3. Eskiden devlet kendi parasını Faiz lobisinin bankasında tutardı. Daha sonra devlete para lazım olduğunda bankalar devlete ait bu parayı yine devlete yüksek faizle borç veririler aradan tatlı paralar götürürlerdi. Rahmetli Erbakan havuz sistemi kurarak bu döngüye son vermek istemiş evi başına yıkılmıştı. Erdoğan o olup bitenlerden ders almamış olacak ki aynı işe bir daha soyundu. Şimdi Tüsiad ve faiz lobisinin tüm askerleri Erdoğan cephesini bombardıman etmekle meşgul.

4. enflasyonu %70 lerden yüzde 7 lere düşürdü. Faiz hesapları libor + hesap edilir ve enflasyon üstüne eklenirdi. Enflasyon düşünce devlete borç verenlerin karı onda bire düştü. Devleti soyarak semiren faiz lobisi buna da çok kızdı. Çünkü 13 senede 1.5 trilyon dolar kayıpları oldu. Faizden artan bu paralar milletin hizmetine aktı. Hızlı trenler, tüneller otoyollar vs. yapıldı.

5. Eskiden Reel sektör finans sektörünün esiriydi. Acımasız faiz oranları yüzünden kimse yatırıma cesaret edemiyordu. Faizler %80 den yüzde 10 lara düştü. Finans sektörü zayıfladı. Yatırım sektörü güçlendi. İhracat arttı. Dış gelir artınca GSMH 13 bin dolara yükseldi. cari açık her geçen gün azaldı hatta son zamanlarda fazla vermeye başladı.

6. Eskiden göbeğimizden bağlı olduğumuz dış ticaret işlerinde şöyle bir yol izlenirdi. Örneğin yıllık 40 milyar doları bulan petrol ihtiyacımızı büyük batılı petrol şirketlerinden alırdık. Onların oluşturduğu finansal ağlardan parayı öderdik. Fiyata falan bakamazdık. Açık verdiğimiz yerde bize kredi açarlar en yüksek faizden bizi borçlandırılırlar. Gık diyemezdik. İŞİD bahanesiyle petrol bölgelerine çöreklenen batı onların kontrol ettiği bölgelerden petrolü 10 dolara alır bize 50 dolara satardı. Bu düşük piyasadan vay ki Türkiye de petrol almaya kalkışsa bizim paralel medya yeri göğü ayağa kaldırır. Türkiye İŞİD den petrol alıyor deyip bu ucuz piyasaya girmemizin önünü keserlerdi.

7. Sen tut petrolü nereden ucuz bulursan oradan al. Sırf kendileriyle ticarete mahkum kalalım diye adına “legal” denilen finasal ödeme yollarını by pass et, elden ödemeyle veya takas usulü ile (altın karşılığı petrol) almaya kalk. Başına ne çoraplar örer, ne Rıza Zerrap’ lar bela ederler.

8. Ülkene kar ettireceğim derken yalnız kendi hayatını değil çoluk çocuğunu hayatını da riske attığını farkında mısın? 

9. Eski usul silah temini şöyle olurdu. Nato birkaç senede bir “yeni NATO konsepti” ilan eder ve silahları modernize etmeye karar verirdi. Bu aslında depolarda biriken silahları ortaklara satmanın nazikçe ifadesiydi,. Fiyat falan sorulmazdı. Gelen silahın kalitesi sorgulanmazdı. Elektronik aygıtların kumandası kimin elindeydi bakılmazdı. Hem de bu ticarete aracılık eden devlet adamlarının İsviçre bankalarına açılan hesaplarına işlem tutarının % 10 u komisyon olarak yatardı. Bunu yapsaydın şimdi milyarlarca dolar paran birikirdi. Bunu yapmadın sermaye bulup teknoloji arayıp en zor ve en pahalı yolu seçtin Silahları kendin yapmaya kalktın.

10. Geceyi gündüze kat ve kendi silahını kendin yapmaya uğraş, leopar tanklarını satın alma Altay tanklarını yapmaya kalk. Chrosky helikopter satın almak yerine Atak helikopterini yap. İsrail’den almak yerine kendi insansız uçaklarını yap. Lazer topu ve Obüs’ler üret sığınak delici bombalar yap milli harp sanayinin teknolojisini %65 yerli hale getir.

11. Dahası bir NATO üyesi olduğun halde uluslar arası balistik füze ihalesine tut ÇİN’e ver. Teknoloji paylaşımını ve düşük fiyatı şart koş. Yahu sen eceline mi susadın sırf bu sebepten kaç devlet adamı sinsi suikastlara kurban gitti biliyor musun?

12. Türkiye’ yi yola getirmenin en kestirme yolu onu ekonomik krize sokmaktı. Borsaya 10 milyar para sokarlar bir gün hepsini birden çekip borsayı göçürürler altın ve döviz fırlar evimiz başımıza yıkılırdı. Batı bankalarında atıl duran Arap sermayesini Türkiye ye getir. Kamu bankalarına yatır. Böylece hep spekülasyon yapıp ekonomi ile oynamalarının önünü kes hem de büyük yatırımların finansman ihtiyacını bu kaynaktan karşıla. Yahu Batı zaten batıyor, bir tekme de sen vuruyorsun.

13. Arap milyarderin parasını getirip devasa yatırmalara giriş. Üçüncü köprüyü ve havalimanını yap. Almanya’nın nasırına bas. 100 yılda yapılamayacak yatırımları yap ve esir bir ülkeyi Efendi bir ülke düzeyine taşı. Bir saray yap ve Efendi olduğunu buradan dünyaya ilan et. İdamlık adamsın vesselam Erdoğan.
14. Eskiden okullarda çeşit çeşit kitaplar kaynaklar olurdu. Her yayıncı devletülere etek dolusu rüşvet verir kitabını tavsiye ettirir her öğrenci her ders için üç beş çeşit kitap alırdı. Sen tut bunları bastır ve 9 milyon öğrenciye kitabı bedava ver. Yahu zaten sana hırsız diyorlar. Ne uğraşıyorsun bu kadar işle. Şu kitap paralarını cebine at, millet nereden alıyorsa alsın. Zaten böyle yapsan emin ol daha makbule geçerdin.

Daha çok ama gerisini size bıraktım. Yorum kısmına ekleyin lütfen.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

 • Ayse

  19 Ekim 2016 09:26

  Cevap Ver

  Hocam ne guzel anlatmissiniz keske bu gercekleri halkimiza ulastirabilsek.

 • tolga

  09 Şubat 2016 19:32

  Cevap Ver

  teşekkürler güzel bir yazı dizisiydi

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu