img

Şevki Karabekiroğlu

23 Ekim 2015 23:17

Erdoğan'ın Hayati Hataları -1-


DIŞ POLİTİKA

1. Henüz daha kendi ülkendeki egemenlerin elinden egemenliği tam alamamışken tuttun 1 Mart 2003 tezkeresine hayır dedin. 2001 de ikiz kuleleri vurulmuş ve ben mağdurum diye deli danalar gibi ortalığı kasıp kavuran ABD nin ve müttefiklerinin hışmını üzerine çektin. O zamanlar ABD elitleri Türkiye’ye kesecekleri cezayı tartışıyorlardı. Kimisi havadan bombalayalım diyordu, kimisi ekonomik krize sokalım diyordu.
2. ABD bizden yediği kazığı etti etmedi hazmedemedi. Çünkü Irak’a saldırı planları aylar öncesinden iki cepheli planlanmış ve Türkiye üzerinden Irak’ı kıskaca alıp yok etmeyi düşünmüşlerdi. Tezkere çantada keklik göründüğü için malzemeleri getirip Silopi’ye kadar yığmışlardı. Tezkere geçmeyince tüm yükü tekrar sırtlatıp Süveyş ve Basra körfezinden geçip Irak’ın güneyine taşımak zorunda kalmışlardı.
3. Kimi akl-ı evveller “ama o zaman Tayyip Bey tezkere geçsin istemişti” diyebilir. Şurasını anlamaz. Tayyip Bey isteseydi tezkere geçerdi.
4. Irak savaşı Türkiye kuzeyi kapatıp tek cepheden yürüdüğü için ABD ve müttefiklerine çok pahalıya mal oldu. 1 trilyon dolar paraları, 5500 canları gitti.
5. ikiz kuleler olayından sonra ortalığı velveleye veren ABD 5 ülkeyi “şeytan ekseni” ilan etmiş, uğradığı saldırıdan bu ülkeleri sorumlu tutmuş ve ilkini tepelemişti. Sonra sıra Afganistan’a geldi. Oraya da saldırdı. Ne var ki orada da istediği sonucu alamadı. Umduğundan fazla kayıp verdi. Irak’ta da direniş sürdü ve burası da hayal kırıklığı oldu. Aldığı Irak’ı seçimlerde Şiilere (İran) a bırakmak zorunda kaldı.
6. Ağır maliyetler içeride ağır eleştirilere uğrayınca Şeytan eksenin 3. ülkesi Suriye ve 4. ülkesi İran’a saldırmayı gözü yemedi. Şeytani bir planla Türkiye’yi onlara karşı savaştırmak istedi. Şeytanın bile akıl edemeyeceği provokasyonlarla bizi savaşa sokmaya çalıştı ama başaramadı. Çünkü Tayyip Bey tuzağa düşmedi.
7. 2006 da İran ve Suriye politikasında yollar ayrıldı. Türkiye kendi rotasını kendi çizdi. BM güvenlik konseyinde Brezilya’yı da alarak İran’ı şer odaklarının elinden kurtardı.
8. Türki cumhuriyetlerle, Rusya, Çin ve Japonya ile iyi ilişkiler kuruldu. 
9. Bizi Suriye ile çatıştırmak isteyenlere inat gitti Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplantısı yaptı, Esat ile tatile çıktı….
10. Sığ görüşlü kafaları Tayyip Bey’i Esat düşmanı zannetmesi bu olayları kavrayamamış olmasındandır. Tüm dünya Suriye’ye cephe almışken o zaman Tayyip Bey ona kol kanat gerdi.
11. 2009 da Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres’i paspas etti.
12. 2010 Mavi Marmara ile sadece İsrail’e değil tüm dünyaya kafa tuttu. İsrail’in imajını ve itibarını iki paralık etti.
13. Arap baharı başladı. Başka biri olsa tribüne geçer maçı seyreder kim kazanırsa onu alkışlardı. Tayyip Bey öyle yapmadı. Sahaya girdi oyuna katıldı. Mısır’da İhvan’ı, Tunus’ta En Nahda’yı iktidar yaptı.
14. derken Arap baharı Suriye’ye sıçradı. Bu saate kadar Suriye’yi yamyamlara yem etmeyen Türkiye Beşşar Esad’a halkın taleplerine kulak vermesini salık verdi ama söz dinletemedi
15. Çok insan şu inceliği anlamadı. Suriye’de olaylar zaten başlamıştı. Her devlet bir bahane ile buradaki oyuna dahil oluyordu. Suriye oyunu en çok bizi ilgilendiriyordu ve bu oyunun dışında asla kalamazdık. Fakat art niyetli bir kampanya Suriye’de dengeleri bizim bozduğumuzu söyledi durdu.
16. Türkiye Suriye denkleminde yer almaya çalışırken sahadaki rakiplerimiz içerdeki adamlarını kullanıp MİT TIRLARI olayını tezgahladı…bir taşla bir kuş sürüsü vurdular…birincisi Türkiye’nin Suriye ayağını kesip kopardılar….ikincisi terör örgütlerine yardım ediyor bahanesi ile bizi Terörist ülke gösterip Lahey de yargılanmanın kapısını açtılar. En önemlisi Kürtlerin baş düşmanı İŞİD’e Türkiye yardım ediyor görüntüsü verip tüm Kürtleri Türkiye düşmanı yaptılar. Bu rüzgar HDP ye baraj aştırdı.
17. Suriye olayına kadar Türkiye ile beraber yürüyen batı ittifakı Suriye’de frene bastı. Önceleri Esad gitsin diyenler bundan vazgeçti. 

ÇÜNKÜ

18. 80 Milyonluk Mısır’da Muhammed Mursi ve 77 Milyonluk Türkiye’de Tayyip Bey varken İsrail’in gözünü uyku tutmuyordu. Çünkü İsrail arada 8 milyonluk bir devletti.
19. Bu arada Türkiye Batı’dan bağımsız olarak kendi tercihlerini uygulamaya koymuş ve Rusya ile enerji antlaşması Çin ile teknoloji antlaşması yapmıştı. Katar ve Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurmuştu. Türki Cumhuriyetler ile irtibat artmıştı
20. Tayyip Bey in yeni bir dünya kurmaya çalıştığını hemen anladılar.
21. derhal düğmeye bastılar. Mısır’da kolay bir darbe ile Mursi’yi indirip Sisi’yi getirdiler.
22. Tayyip Bey’in genişlettiği halkanın içine nüfusunun %80 i Sünni olan Suriye de girerse birleşen İslam gücünün yükselişini durduramayacaklardı.
23. bu planı bozmak için üç adreste operasyon yaptılar. Mısır, Türkiye ve Suriye.
24. Türkiye de Gezi ve 17-25 aralık darbeleri sahne aldı. Suriye’de Tayyip Bey karşıtı Beşşar Esad kollandı. 
25. sözün kısası Türkiye Suriye politikasında hiçbir hata yapmadı.
26. ne Osmanlının ayak seslerini duyan dünya hep beraber birleşip Tayyip Bey in kurduğu oyunu bozmaya çalıştı.
27. Hatta Türkiye tam da Suriye’de netice almaya yaklaşmışken Rusya’ya vize verip onu buralara getirdiler. Zira Suriye’de Türkiye söz sahibi olacağına Rusya olsun dendi
28. Sevgili Tayyip Bey eğer sen de öncekiler gibi etliye sütlüye karışmadan uysal bir müttefik olsaydın, vagon olmayı kabul edip önden giden lokomotiflerin ardına takılsaydın, ülkeni İslamlığın ve insanlığın lokomotifi haline getirmeye çalışmasaydın şimdi hiç düşmanın olmazdı. Sana II.Atatürk derlerdi. Hata ettin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu