img

Betül Salur

03 Ekim 2015 10:10

BM Mi Verir Biz Mi Alırız?


Osmanlı hakimiyetini yitirmesinden sonra İngiliz mandasındaki Filistin idaresi 1947'de BM'ye teslim edildi. BM'nin kurduğu komite Filistin tarafının tüm itirazlarına rağmen toprakları ikiye böldü. Yasal verilere göre %56,47'si yahudilere. %43,53'ü Araplar'a verildi. 

14 Mayıs 1948'de Filistin'in Tel Rabia şehrinde (şimdiki adı Tel Aviv) saat 16:00'da 2000 yıldır bekledikleri ancak meşruiyeti hala tartışılan, günümüzde hala sınırları tam olarak belli olmayan İsrail devleti ilan edildi. Filistinliler ise bugünü 'Nakba' yani 'felaket günü' olarak adlandırdılar. 

Fakat "Kudüs başkent olmadan İsrail varolmaz, İsrail olmadan yahudiler varolmaz" inanışına sahiplerdi ve yetinmediler. Kudüs'ü de işgal ettiler. Zaten dinmek bilmeyen olaylar ve Intifada Kıyamı Amerika ve Bm'nin devreye girip sözde 'barış görüşmeleri' sonucu tarihi Olso Antlaşması ile son buldu. Amerika'ya giden Arafat, eline tutuşturulan 6000 kilometre karelik sözde bir devletle geri dönüyordu. Böylece BM yine sağ gösterip sol vuruyor ve İsrail'in toprak hakimiyeti %89'a çıkıyordu. 

Günümüzde devam eden bu orantıya göre, nüfusu neredeyse birbirine denk hale gelen yahudiler %89'luk dilimi kullanırken Filistinliler %11'lik bir alana maruz kalıyor.  İki gün önce sayın Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle Filistin tekrar devlet statüsü kazandı.  BM'de konuşan Ahmet Davutoğlu; "Filistin bağımsız bir devlet, başkentide Kudüs olacaktır. " dedi. Haber tabiki sevinçle karşılandı ve sokaklarda kutlamalar yapıldı. 

Bir tarafta sayın Davutoğlu'nun umut verici açıklamaları diğer tarafta BM'in uygulamaları. Sevinip coşsak mııı yoksa ikinci bir 'Nakba'dan korksak mı?

Kendi adınıza, Mescid-i Aksa'ya ne kadar sahip çıktığınız ölçüsünde, onada siz karar verin!


 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu