img

Şerif Karakurt

25 Eylül 2015 20:55

Umudumuz Yarınlara


Malum; bugün bir Kurban Bayramı’nın daha arifesindeyiz.

Saraybosna’dan Kuala Lumpur’a, Cape Town’danUrumçi’ye, İstanbul’dan Şam’a, Bağdat’tan Kahire’ye, Dakar’dan İslamabad’a uzanan ve müntesiplerinin sayısının artık milyarları aştığı muazzam İslam Coğrafyası için yarın mübarek Kurban Bayramı’nın ilk günü…

Lakin ne yazık ki; İslam Dünyası bayramda bile bayram sevincini doyasıya yaşayamıyor henüz. Özellikle; Filistin, Suriye, Irak, Yemen, Keşmir gibi çatışma bölgelerinden gelen haberler, sevincimizi kursağımızda bırakıyor.

Yaklaşık yüz yıl önce hilafetin kaldırılmasıyla, bir tespihin taneleri gibi dağılan ve o tarihten bu yana maddi ve manevi zenginlik kaynaklarının sömürülmesi ile de kan ve gözyaşının hiç eksik olmadığı İslam âlemi hâlâ bayrama hasret…

Bu kadar olumsuz tabloya rağmen, bizlere ümit aşılayan gelişmeler de yaşanıyor bu coğrafyada. Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre dünyanın en cömert ülkesi olan ve topraklarında 2 milyonu aşkın mülteci barındıran Türkiye’nin merhamet elçileri de bayramda sevdikleriyle beraber olmaktan feragat ve fedakârlık ederek, yurtdışında muhtaç coğrafyalara dağıldılar bu bayram.

‘’Mahzun gönüllere bir neşe serpmek’’ hedefiyle, paylaştıkça çoğalan iyilik ve güzelliklerin öncülüğünü yapmak için, Afrika, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Uzakdoğu ve tüm muhtaç ve mahrum coğrafyalara dağılan merhamet elçilerimize dua edelim. Çünkü onlar dış dünyada Türkiye’nin yüzünü ak ediyorlar.

Gittikçe azalan infak şuurunu, ümmet bilincini kuvvetlendiren insani yardım çalışmaları, Türkiye’nin en önemli uluslararası güç ve itibar kaynağı haline geldi. Örneğin; 2013 yılında Sudan’da katıldığımız Kurban organizasyonunda senede sadece Kurban Bayramı’ndan diğer bayrama kadar bir defa et yiyebilen kardeşlerimizin kapısını çaldığımızda, gözyaşları içinde ‘’Allah sizden razı olsun, ey Osmanlı’nın ve hilafetin torunları!’’ diye haykırdıkları minnet duygularına şahit olmamız gibi.

Biz de bugün, Osmanlı Devleti’nin misyonunu üstlenen hayırlı torunlar olmak istiyorsak, senede bir defa evlerine giren et ile sevinen kardeşlerimizin sevinçlerine vesile olalım. Bu tür organizasyonlarla Allah’a yak(ın)laşalım ve iyiliğe kurban olarak, kurbanlarımızı Allah’a, iyiliğini de kardeşlerimize ulaştıralım.

Umudumuz ve gayretlerimiz daha güzel yarınlara ve bayramlara olsun. O halde şimdi durmak değil; şimdiden başlamak gerek. Haydi Bismillah!

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu