img

Daşdemir Mahmandarov

25 Temmuz 2015 17:55

Türkiye Osmanlı Olabilir mi?


Osmanlı çok uluslu, çok kültürlü, çok din ve dile sahip kozmopolit bir yapısı olan imparatorluktu. Osmanlı`nın vücut bulduğu dönemlerde kılıçla fetihler yapılıyordu. Cemil Meriç`in de dediği gibi “Kıtaları ipek bir kumaş gibi keser biçerdik.Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar…”

Osmanlı`ın cihan imparatoru olduğu dönemlerle yaşadığımız 21. yüzyıl aynı. Dünyada tek kutuplu düzen hüküm sürüyor. Osmanlı`nın kılıcının sağının da, solunun da kestiği dönemlerle Amerika`nın dolarının her iki tarafının kestiği dönem aynı. Osmanlı güç sahibi olduğu dönemin koşullarında güçlü ve hakim olmanın gerekleri nelerdise onlara sahipti. Askeri güç, denizlere hakimiyet, ticaret yollarını kontrol, bilimsel önderlik. Tabii Osmanlı`nın düştüğü rehavetin uzun süre devam etmesi Batı`nın ayağa kalkmasına hatta Osmanlı`yı ezip geçmesine de yetmişti. 20. yüzyıl dünya çapında iki savaş. Kutuplardan birinin kaymasıyla sonuçlanan Soğuk savaş. 21. yüzyıl yeni dünya düzeni. Tek kutuplu dünya. Yeni dünyanın Osmanlı`sı Amerika. Türkiye Batı`nın orta çağlardaki rölünü üstlenmiş durumda. Karşısında aşması gereken Himalaya. Bu kadar yüksek bir zirveye tırmanmak için koşulları değerlendirmek, konjöktürü dikkate almak ve gereken tüm araçlara/teçhizata sahip olmak gerekmektedir.

Bağımsız savunma sanayii, bağımsız borsa, para basımı, nükleer santrallerin kurulması ve silah (nükleer) üretimine başlanılması gibi araçlar.

Ağır sanayi bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Amerikayı Amerika yapan iki cihansavaşında da müttefik orduları silahlandırması olmuştur. Silah üretimine en fazla para harcayan ülke olarak Amerika soğuk savaş sonrasında ürettiği silahları satmak için pazar oluşturmuştur. Ortadoğu. Yani Osmanlı. Türkiye son dönemlerde küresel güç olma, bağımsız silah sanayii kazanma, Osmanlı topraklarında yeniden barış sağlamak yani hükümran olmak için bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadelede karşısında yeni dünyanın Osmanlı`sı var.

Türkiye silah sanayiinde atılımlar yapamadığı, dışarıya silah satamadığı ve bu alanda marka olmadığı sürece küresel güç olma projesi bir hayal ve taslak olarak kalacaktır. Sadece bu yeterli değil tabii. Tüm bu gelişmelerle birlikte demokratik, insan haklarının merkezi de olmalıdır. Sağlık ve eğitimde de dünya markası olunmazsa bu başarının sağlanması durumunda korunması olanaksızlaşacaktır. Türkiye üniveristeleri dünya çapında sayılı üniveristeler arasında yerini aldığında, Türk üniversiteleriAmerikan üniveristelerine tercih edildiğinde bu iş başarılmış olunacaktır.

Otomobil sanayiinde yeni “Devrim”ler yerine dünya pazarlarını etkileyen arabaların yapılması da gerekli. Tekstil ve turizm getirisi çok sektörlerden olsalar da orta ölçekli devletlerin yapabileceği türden işler. Dünya lideri, cihan devleti olmak isteyen, büyük baş olmak isteyen devlet, ise her türlü silah üretiminde marka olucak, nükleer ve atom silahına sahip, kimyasal silahları da olan bir devlet olmalıdır.

Türkiye bu coğrafyada ya da tüm dünyada barışı sağlamak ve güç sahibi olmak istiyorsa yolu budur. Kardeş ülkelerle kültürel bağlar kurmak için kültür araştırma merkezleri kurmakla, Türkçe öğretmek için olimpiyatlar düzenlemekle bu işler olmaz.

Küresel, dünya çapında güç olmanın yolu belli. Bu her zaman böyleydi ve böyle de devam edecek. Güç silahtır. Roma, Bizans, Osmanlı böyle hakim oldu dünyaya. Amerika da. Türkiye de dünyada hükümran olmak, bir kutup oluşturmak ve hep parlamak istiyorsa aynı yolu takip etmesi ve gereklerini yerine getirmesi lazım. Osmanlı devir kapatıp devir açarken iki devir arasında kılıcı vardı.

Osmanlı`nın varisi biziz, lakin mirasa Amerika kondu.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • muhammet

    24 Ağustos 2015 07:00

    Cevap Ver

    olmazmi amerikan israil pici liderler doldu,olmazmi amerika halt etmis amerikan dolariyda neymis musluman dolari varken?

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu