img

Bülent Akyürek

15 Eylül 2013 18:44

YILMAZ ÖZDİL AĞABEYE GÜZELLEME:


Çok sayıda insan her niyeyse bana "Hocam YILMAZ ÖZDİL'i nasıl buluyorsunuz?" diye soruyorlar. Ben de " Elli kuruş verip Hürriyet Gazetesi'nde buluyorum." deyince kızıyorlar. Niçin kızdıklarını ben de anlamış değilim. Kitaplarını önemsediğim bir yazar olsaydım onu sadece kitabevlerinde bulduğumu söyleyecektim.
15 Eylül 2013 günü yazdığın yazıda "Güya, dünyaya "edep" dersi veriyorsun ama... Memleketi öyle hale getirdin ki, kuytuda kıstırsalar Mısırlı Rabia'ya bile tecavüz edecekler, haberin yok!"diyebildin… İnsanların duayla andığı kişileri karalamak, onun üzerinde polemik yapmak yakışmaz bu ülkenin yazarına. Bakın yeminle söylüyorum, sizin isminizi duyunca dua eden beş kişiye rastlasaydım bu yazıyı yazmazdım.
İşin aslına gelince; rekor derecede okunan bir yazar, hazır büyük bir gazetede imkân bulmuşken her gün sabun köpüğü siyasi sloganlarla yazı yazmayı bırakıp hakiki, faydalı, didaktik bir kaç cümle kursa ne güzel olur, benim kanaatim budur.

Gençlerin çok okuduğu bu yazarı iki ay okumaya gayret ettim ve gündelik siyaset saplantısının insanoğlunu nasıl bir tehlikeye sürüklediğini gördüm. 

Kıymetli YILMAZ ÖZDİL ağabey. Allah aşkına, birçok avantajın var. Gençlerin ufuklarını açacak ve içinde Tayyip Erdoğan, AKP geçmeyen bir cümle kurabilirsin, lütfen böyle bir yazı yaz ağzımda iki diş kaldı onları kırayım…
O dişlerim, vücudumdaki kemiklerim niçin çürüdü bilir misin? Gıdasızlıktan, yorgunluktan, bağımsız bir yazar olabilmek ve kimsenin emrine girmemek için geçirdiğim zorlu 25 yıldan dolayı…
Yazılarımızı taraftarlar alkışlasın, meyhaneden “Helal olsun bu adama” sesleri yükselsin diye yazmak kolay bir tercihtir. Yüzyıllara kalacak, klasik olacak yazılar, cümleler bırakmaktır zor olan. Mesela öldükten sonra da konuşur büyük yazarlar. Siz öldükten sonra konuşabileceğinize inanıyor musunuz?
“Nasıl geçirmiş Abi” yazarı olmak kolaydır. Niyetim bozuk olsaydı, böyle bir yazı yazmaya edebim el verseydi, şimdi “Nasıl geçirdim bakın.” yazısı yazsaydım hayrete düşerdiniz. Hoş değil Abi, hiç birimize yakışmaz. 
İnsanlarımız, gençlerimiz politik yazılardan kuruyup gitti, yazıktır günahtır. Rica ediyorum Abi, yine de siz bilirsiniz. Kalem sizin, kâğıt sizin... Bizimkisi hatırlatma, istirham... 
Saygıyla...


YILMAZ ÖZDİL İLE İLGİSİ OLMAYAN NOT: Ben sabahları uyanınca ilk iş olarak aynaya bakar “Bugün hangi hayvanın sıfatını taşıyorum yüzümde” diye düşünürüm. Kıymetli arkadaşlar, bu deneyi hepimiz yapalım isterseniz?

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • ömer faruk çuğ

    17 Eylül 2013 23:53

    Cevap Ver

    Seviyorum Bulent akyüreği şu Yılgın Turkler kıtabınıda okudum mahalledekı cocukların örnek aldıgı garıban goruntulu delıkanlı bır agabey kıvamında bu onu garıban gordugum ıcın degıl oradakı sıcaklıgı ıfade etmeyı amaclıyorum bunu soylerken.... tabı bu duyguyu bılmek ıcınde oyle bır mahalleden gelmek gerekıyor...Birbirini gormemek ıcın perdesını aksama kadar acmayan gelır uzmanı bir mahallede yetısmıs kımseler bu duyguyu bılmedıler bılmeyecekler zaten ne yazılarında ne konuşmalarında o tadı ve samımıyetıde bulamazsınız ...Bence bosa yormuşsun Bulent abı kalemını gelir uzmanları arz talep calışır sen sabun kopugunun kalıcı olmadıgını tecrube etmemıslere anlatmaya devam et ki köpüklerle beraber yok olanlar gıdınce meydan adam olan bırılerıne kalsın...

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Afrin'e tepeden kuşatma.
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Gazze'de askerlik işlemleri başlatılıyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu