img

Gürbüz Sezgin

15 Temmuz 2015 21:22

Ahlaksız Ahlakçılar / Ahlakçı Ahlaksızlar


Katılır mısınız bilmem ama bana göre insanların ve toplumların tarihi, gerek dinsel, gerek ideolojik, gerek tamamen bireysel olsun, bir tarafta yasa, kural, etik, ilkeler ile neşe, keyif, haz, arzu, coşkular arasında, kısaca ahlak ile jouissance (Lacan'dan ödünç alarak) salınagelmiştir. Bireyin içsel çatışması, toplumsal düzenin gerektirdiği dini kurallar, hukuk yasaları, grup ilkeleri, kendi özel değerler sistemine uyum/uyumsuzluk kararı ve bunlara karşı gelmeye kışkırtan ihlal ve günah dürtüsü, bir anlamda ölüm korkusuna teslim olma veya yenme arasındaki dengeyi kurma çabasıdır.

Kantçı ahlak, insanın doğal sosyalliği, toplum içinde güvenliği, riskler karşısında dayanışması, aile birlikteliği, mesleki kariyeri açılarından yasalara, kurallara uymaya zorlarken, Sadeçı ahlak da yasaklara karşı çıkmaya, özgürlük arayışına, varoluş başkaldırısına, özne olma isyanına, yaşamdan zevk almaya teşvik eder. Burada bir sorun görünmüyor aslında. Sorun, ahlak karşıtlarının ahlak karşıtı olmasından ziyade, karşıtlığını yine ahlak üzerinden yürütmeleri.

Öncelikle ahlakı iki bacak arasına hapsederek, ahlakı cinselliğe indirgeyerek ahlaka karşı verili bir durum yaratmaları ve ahlak kavramını uyulmaması gereken tükakaya dönüştürdükten sonra yine iyilik/kötülük, doğru/yanlış karşıtlığıyla ahlakçılara saldırmak bir tarza dönüşmüş durumda. Bir anlamda ahlakı ahlakla vurmak. Örneğin bir gazetecinin Kandil'e giderek bir terör örgütünün cinayetlerini görmeden çevreye ne kadar duyarlı olduklarını anlatması gibi. Bir ahlaksızlığı başka bir ahlakla temize çıkarmak aslında olan. Günlük yaşantımızda da çok karşılaşırız.

Dindar bir arkadaşımızın zina yapmasını, anarşist bir arkadaşımızın uyuşturucu kullanmasını görmezlikten gelebiliyoruz malesef. Tavır almaya cesaretimiz yok. Zira insan yalnız kalmaktan, huzurunun bozulmasından korkuyor. İşin kötü tarafı bu zaten. Onun ahlaksızlığını ortaya seren kişinin huzuru bozuluyor, ahlaksızın değil. Bu ters etki de ahlaksızlığı büyütüyor ve normalleştiriyor. Ahlak ile ahlaksızlık arasında sınır çizgisi yoktur. Öyle ara durumlar vardır ki, birazcık ağırlık uyugulandığında farkında olmadan dengesizliğin ortasında bulursunuz kendinizi. Jouissance'ın içine yerleştirdiğimiz coşku, neşe, keyif, haz, arzu insanın hem yaşama sevincinin, hem de ahlakın öbür tarafına geçmenin temel unsurları. Dengeyi nerede kuracağız peki? Yaşama sevincinden ahlaksızlığa döşenen parke taşlarının yapısını bilen var mı? Ve insan öyle bir varlık ki, hep ötesini merak eden, olduğu yeri aşma arzusuyla yanıp tutuşan bir varlık.

İnsan kendi içinde sınır çizmez ki, çizse de ona bağlılık göstermez. Hele içinde özgürlük duygusu taşıyorsa ve toplumsallık barındırmıyorsa. Baudrillard'ın dediği gibi, toplumsallık öldüyse, toplumsallığın dayanak noktaları, ahlaki değerler, karakter sağlamlığı, tutarlık ve vicdan duyguları teker teker yıkıldıysa, her şeye izin vardır. Hem kim yargılayabilir ki herkes bireyken, ne için ve neye göre?

Peki bunun karşıtı "hiçbir şeye izin yok" mu olmalı, katı ahlakçılığın güvenli limanlarına sığınarak? O sınırları hiçbir zaman bilemeyeceğiz. İnsan karmaşık bir yapı, içinden her şeyin çıkabileceği bir pandora kutusu. Dolayısıyla güven yok ve belirsizlik diz boyu. Sadece değer sınırlarının belirsizliği değil, bizzati insanın değişkenliği, neye dönüşeceğinin belirsizliği. Bugün o çok masum görünen insanın yarın bir ahlaksıza dönüşeceğinin garantisi yok, yaşamın garantisinin olmayışı gibi. Herkes başının çaresine mi bakmalı yoksa dört duvar arasında? Postmodern insanın matemi karşı karşıya kaldığımız şu seçimle mi başlıyor olmalı: Ahlaksız ahlakçı olmak veya ahlakçı ahlaksız olmak. Her halukarda insanlık dramı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu