img

Saliha EREN

14 Eylül 2013 16:58

Anlayamıyorsanız zorlamaya gerek yok!


..Bütün dünyada yankılanan Rabia selamına herkes kendince bir mana vermeye gayretinde.. Ama verilen bazı manalar R4BIA'nın ne anlama  ''gelmediğini '' anlatıyor daha çok.

Mesela antikapitalist müslüman, DNR ların ''ergen'' çocuğu sayın  Eren Erdem'in açıklamaları gibi... Erdem yazısında bu işaretin pagan kültürüne ait olduğunu, aynı zamanda Masonik öğeler barındırdığını iddia ediyor...

"Ortadoğu sembolizminde, çok eskilere dayanan Rabia işareti, pagan geleneğinde kullanılmıştır. Yaratılışın 4 enerjisinin (açık olan 4 parmak) düşmüş enerjiye (kapalı baş parmak) biat edişini sembolize eden bu harekete “Car’i-yek” de denir.

Car’i, dört köleyi simgelerken, “yek” esir edene işaret eder. Tavla oyununu oynayanlar bu kavramı bilirler. Car’i-yek, 4-1 zarının karşılığıdır. (Hatırlatayım Car -Yek kelimeleri farsça sayılardır.)
Arapçadaki “cariye kelimesi” buradan gelir." (23 Ağustos 2013,Aydınlık Gazetesi)

Makalesini okurken diğer yazılarına denk geldim. Başka bir yazısında ise "cariye" kelimesi için şu açıklamayı yapıyor: 

"Ticaret, "te’ca’r’’ biçiminde, "ca’r’’ kökünden türemiş bir kelimedir. (burada ise arapçadan bahsediyor) Manası elden ele dolaşan demektir. Hatta bu kökten türeyen "cariye’’ kelimesi, elden ele dolaşan kadın manasına gelir" (02.10.2010, OdaTV)

Kelimelerin kökleri üzerine konuşurken bile tutarsızlık yaşayan Eren Erdem'e hatırlatmak istediğimiz birşey var.  

Ergenseniz kelime oyunları güzeldir. Birilerine artistlik yaparken işe yarar ama algınızı, idrakinizi aşan, zihninizi (kalbinizi) zorlayan kavramlar için işkembeden atmak yerine okuyun, anlamaya çalışın. Anlayamıyorsanız zorlamayın. Nasibiniz o kadardır.

Gelelim R4BIA mason işareti midir konusuna. Kaynak gösterilen fotoğraflar asılsız çıkıyor. Açıklamaları bile zorlamadan ibaret.

Manasını mı merak ettiniz bu işaretin.. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Bir Dünya haritası alın elinize, kanayan coğrafyalara bir bakın, bir de kalbinize sorun... 
Anlayacaksınız...

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu