img

Gürbüz Sezgin

18 Haziran 2015 19:15

Postmodernizm "barbarlar"la karşılaşınca..


1991 yılında reel sosyalizm kendiliğinde çöküverince, kapitalizm koca dünyada rakipsiz kalmış, insanların aklına ve gönlüne hiç sarsılmayacak şekilde yerleşivermişti. Bundan böyle sermaye edinmenin önündeki bütün engeller kalkmıştı.

Borsayı istedikleri gibi şişirebilir, döviz kurlarını belirleyebilirlerdi. Yeni pazarlar onları sabırsızlıkla bekliyordu. Eski sosyalist ülkeler ve ortadoğunun halkları onlardan bilgisayar, cep telefonu bekliyordu. Ancak iki sorun vardı: Biri, ortadoğudaki yönetici diktatörlerin pazarın açılmasını engelleme olasılığı, diğeri ise kültürel engebelerin düzleştirilmesi sorunu.

"Madem önümüzde hiçbir güç yok, üstünlüğü tartışılmaz kültürümüze yeni kültürler dahil edebiliriz" diye düşündüler. Zaten batı kültürü çığrından çıkmak üzereydi. Gençler intihara yöneliyor, uyuşturucu ve antidepresan kullanımı önlenemez bir şekilde yükseliyor, evlilikler çatırdıyor, nüfus düşüyor, eğitim heyecanı sönüyordu.

Üstüne üstlük, teknolojinin gelişmesiyle işsizlik oranı çığ gibi büyüyor, işsizleri denetim altına almak güçleşiyordu. Bunların üstesinden gelecek yegane çare, heyecan yaratacak, gençleri adam edecek sevimli, tehlikesiz taze kültürleri batı kültürüyle kaynaştırmaktı.

Hem pazar açısından, hem kültürel açıdan yegane kaynak, batılının pek aşina olmadığı, heyecan duyabileceği ortadoğunun uykudaki azınlık kültürleriydi. Ancak, ortaya çıkabilecek olası nahoş sürprizlerle karşılaşmamak için sevimsiz diktatörler devrilmeli, yerine cici, sevimli, uzlaşılabilir, batıyı iyi bilen, batı hayranı parlamenterler işbaşına getirilmeliydi.

Yaşasın postmodernizm... Ve plan devreye sokuldu. Böylece Arap Baharı büyük coşkuyla, Dionysos şenlikleriyle, Demeter tapınmalarıyla başlamış oldu. ABD başkanı değişmiş, genç, dinamik lider, Obama, selefi Bush'un hatasına düşmeyecekti. Bush, eğlenceli olabilecek bir eylemi savaş yoluyla Irak'ta eline yüzüne bulaştırmış, ABD'nin prestijiyle oynamıştı.

Önce onun hatasını düzeltmek gerekiyordu. Şanlı ABD askeri işgalci damgası yememeliydi. Irak'tan çekilmek belki tatsız sonuçlar doğurabilirdi ama olsundu. Zaten Irak ordusu eğitilmiş, gıcır gıcır silahlarla donatılmıştı. Bundan sonra ölen de, öldüren de amerikalı olmayacaktı nasıl olsa. Ve sakıncası da yoktu. Zira tertemiz bir sayfa açılacaktı Arap Baharı olarak.

Bu kez ne asker, ne de silah kullanılacaktı. Asker ve silah modernizmin araçlarıydı, postmodernizmin tek silahı bilgisayar olabilirdi ancak. Yeni yüzyılın yeni kültürü: Bilgisayar, orta sınıfın cıvıl cıvıl gençleri, bol kepçe demokrasi, kahrolsun diktatörlük. Gelsin yeni pazarlar ve cici kültürler.

Batılı gençlerin doğulu gençlerden öğreneceği çok şey vardı. Her şeyden önce batının nihilizm dumanlarını dağıtmak gerekiyordu. Mesela çerkez kültürü gelse fena mı olurdu.. Güzel kızlar, lezzetli yemekler, kızlı erkekli muhteşem danslar.. Nasıl olsa devlet kurma gibi kötü hayalleri yok, laikler de.

Tam dişimize göre bir islam kültürü. Yeme de yanında yat. Mısır, Tunus zaten batı kültürüne çok uzak değil. Her birinin bir ayağı Avrupa'da. Libya'yı hallederiz. Suriye'de Esad adamımız, yumuşak geçiş yaparız. Gong çalsın. -

"Tunus'u hallettik efendim. Mısır fena gitmiyor, gelişmeler içaçıcı... Ama o da ne, İhvan da nerden çıktı şimdi durduk yerde.. Neyse bir durun, yoluna sokarız..

Müdahale etmeyeceğiz dediysek bu kadar da değil hani.. Derhal askerleri devreye sokun, icabına bakın şu barbarların..

-"Libya'da Kaddafi hala duruyor mu.. Biraz hava desteği verin, dostlarımızı küstürmeden.. Halloldu mu.. Tamam.

-"Efendim, Mısır'da Sisi'yi darbeyle getirdik ama 'darbeci ABD' demesinler sonra..

- "Herkes mutlu, kim diyebilir ki.. Susarız, görmezden geliriz, unutulur gider.. Söyleyin gazetecilere, fazla kurcalamasınlar."

- "Efendim, Suriye iyice karıştı. Esad yumuşak geçişi reddetti."

- "O halde yapacak bir şey yok, günah benden gitti. Muhalifleri harekete geçirin."

- "Çoktan geçirdik efendim, ama muhaliflere barbarlar karışmış."

- "Vay hainler.. Öyleyse vazgeçiyoruz Suriye'den. Derhal Esad'ı destekleyin, barbarları temizlemesi için ne istiyorsa verin."

- "Veriyoruz efendim, ama barbarlara durmadan yeni barbarlar ekleniyor, Avrupa'dan bile.."

- "Off ya, ne menem şeymiş şu postmodernizm.. Böyle olmayacak arkadaşlar, hemen modernizme dönün. Her türlü yöntemi kullanın. Atış serbest. Türkleri, Kürtleri, ne varsa kullanın. İslamofobiyi yayın. Şu barbarları adam edemeyeceğiz anlaşılan, yakın yıkın. Tanrı bizi korusun. Ah şu barbarlarrr.."

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu