img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

16 Haziran 2015 10:37

Sevgili Günlük


Yüzümüzdeki maskeyi soymak acı verici, biliyorum. Kâh benliğimizin yerini tutan, kâh karakterimizi yamalayan o yapışkan, saydam maddeyi soymaktan başka seçeneğimiz kalmıyor azizim. Kaçınılmaz sona adım adım yaklaşırken; ölüm adımlarını bizim adımlarımıza uydurmuş bizimle raks ederken kendimizi daha ne kadar kandırabileceğiz?

Yanlış yolda dosdoğru olunmuyor azizim. Hani hemen dibimizde bitiveren şeytanımız yeni şakalarını sergilerken, onun yaratıcılığı karşısında şaşkınlığımız doruktayken anlamıyor insan olup bitenleri. 

Yanlış yolda dosdoğru olunmuyor azizim. Kendine ektiğin, suladığın, çiçek açsınlar diye üstüne titrediğin erdemler tutmuyor bir türlü. Dilini alıştırdığın dua ayaklarına dolanıyor, her iş yarım, her tamam eksik kalıyor. Sen de yaşıyorsun azizim, insansın hani, düşüp kalkıyorsun yollarda, kimsen olmuyor bazen, sen zaten bir tek Rabbini arıyorsun yanında. Peki, neden o dualarda dilin hep yalan söylüyor Allah’a?

Ahkaf 15inci Ayette asılı kaldım bugün.  Sonra Araf 156, ve sonra bir başkası… Nedir kalbimden yükselen itiraz diye sormuyorum bile. İşte sana ayna, işte masken, işte ellerin. Her dileğin, her yakarışın ardından gelen o kendinden emin olma halinin eksikliği vuruluyor yüzüne. “(…) Çünkü ben Müslümanların ilkiyim, çünkü ben gerçek Müslümanlardanım, çünkü ben dosdoğru yüzümü sana döndüm.” diyebiliyor musun? Gerçekten ama?

Yanlış yolda dosdoğru olunmuyor azizim. Her duana yalan, her hayrına sahtekârlık katıyorsun. Allah’a ve peygambere savaş açmış bir halde varıyorsun seccadeye. Ah azizim, yanlış yolda dosdoğru kalamıyorsun. Bak, şeytan nasıl da eğleniyor seninle.

İşte sana ayna, ona bak ve sıyır yüzündeki maskeyi.

Bakara 279: Yok, eğer bu fâizi terk etmezseniz bilin ki, Allah’a ve peygamberinize karşı harbe girmişsiniz. Eğer ribâ almaktan tövbe ederseniz anaparanız sizindir ve böylece ne zalim olursunuz, ne de zulme uğramış bulunursunuz.

Kazanamayacağın bir savaş için âmin diyemezsin azizim. İpin ucu nereye kaçtı diye ağlamak yok sonra.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu