img

Münir AYDIN

13 Haziran 2015 09:08

PKK’nın Kanlı Tarihi (1)


PKK’nın Kanlı Tarihi (1)

Terör örgütü PKK’nın geçmişi iç infazlarla ve katliamlarla doludur. Sözde Kürt halkının hakkını savunmak için yola çıkan PKK, katliamlarına mazlum Kürt halkını katlederek başladı.

Terör örgütünün elebaşı Öcalan’ın itirafıyla on beş bin iç infaz yapan örgüt, bölgede hâkimiyetini sağlamak ve korku imparatorluğunu kurmak için silahlarını ve bombalarını kendi halkına yöneltti.

2015 genel seçimlerinde yüzde on barajını aşmak için her türlü kılığa giren PKK’nın siyasi yapılanması HDP, cici oğlan gözükmek için her defasında “biz demokratik siyaset yapıyoruz” diyerek zırvalıyor.

Geçmişi katliamlarla dolu bir örgütün siyasi uzantısı olan HDP, aşağıda zikredeceğimiz katliamlarla ilgili ne düşünüyor acaba?

PKK’nın resmi yayın organı olan Serxwebun dergisinin üstlendiği katliamlardan bazıları şunlardır:

Atabinen Mezrası Katliamı

24 Temmuz 1995 tarihinde, İran’dan Türkiye’ye giren 150 kişilik PKK’lı terörist grubu, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Akdoğu köyü Atabinen mezrasına giremeyince evleri roket atışına tuttu. Teröristler 7’si kadın ve çocuk, 12 kişiyi öldürdü, 13 kişiyi ağır yaraladı.

 Saldırı, PKK yayın organı olan Serxwebun’un 1995 Temmuz sayısında duyuruldu.

İran’dan Türkiye’ye girdikleri belirlenen ve Atabinen mezrasına gece saat 23: 00 sıralarında baskın düzenleyen 150 kişilik PKK’lı, köy korucularının ateşiyle karşılaştı ve silahlı çatışma çıktı.

Baskında başarısız kalan teröristler evleri roket atışına tutarak insanların üzerine kurşun yağdırdı.

Saldırıda 6’sı kadın, biri bebek 12 kişi yaşamını yitirdi. 13 kişinin yaralandığı olayda, birçok ev yandı. Teröristlerden 5’i öldürüldü.

 

Dumanlı Köyü Katliamı

 

Dumanlı Köyü katliamı Serxwebun belgesi

23 Mayıs 1992 tarihinde, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Dumanlı köyünü basan PKK’lılar, 2’si çocuk, 2’si kadın 4 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi ağır yaraladı. Kadın ve çocuk katilleri, bir genci de kaçırdılar.

PKK’lı teröristler, kendi yayın organları olan Serxwebun’un Mayıs 1992 sayısında, Dumanlı köyünde kadın ve çocukları kurşuna dizdikleri katliamı “4 korucu cezalandırdık” diyerek duyurdu.

Yine Kadın ve Çocuklara Saldırdılar

23 Mayıs gecesi saat 23:00 sıralarında Dumanlı köyünü basan teröristler, evlere uzun namlulu silahlar ve roketlerle saldırdılar.

Saldırdıkları evlerdeki 60 yaşındaki Emine Akbulut, 35 yaşındaki Azime Bozkurt, 2 yaşındaki Türkan Bozkurt ve 7 yaşındaki Hayrettin Bozkurt’u katlettiler.

Daha sonra teröristler Süleyman Bozkurt isimli genci yanlarına alarak kaçtılar.
Ağır yaralanan Macide Bozkurt ve Fadime Bozkurt ise Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tekman Katliamı

11 Ekim 1994 tarihinde, Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Katranlı ve Taşkesen köylerinde görevli 5 öğretmeni kaçıran PKK’lılar 4 öğretmeni kurşuna dizerek katletti.

PKK, kendi yayın organı Serxwebun’un 1994 Ekim sayısında katliamı üstlenerek şöyle duyurdu:

Dönemin Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu, 11 Ekim 1994 tarihinde saat 20:00 sıralarında Tekman’ın 25 kilometre uzağındaki Katranlı köyüne gelen teröristlerin, köy öğretmeni Ragıp Köse ile Taşkesen köyü öğretmenleri Ersoy Yorulmaz, Nurullah Saraç, Ali Bulut ve Yılmaz Çaykara’yı kaçırdığını bildirdi.

Öğretmenlerden Bulut, Saraç, Yorulmaz ve Köse’nin cesetleri Çat’ın Düzyurt – Yalınca mevkiinde bulundu. Kaçırılan öğretmenlerden Elazığ-Kovancılar doğumlu Yılmaz Çaykara ise serbest bırakıldı.

Yetkililer, katliamı Delil kod adlı Suriye uyruklu Halil Osman ile Mustafa kod adlı Serhat Sever ve Hacı kod adlı Mehmet Kış’ın yaptığını bildirdiler. Bölgede teröristleri yakalamak için operasyon başlatıldı.

Yuvalı (Anıklı) Köyü Katliamı

8 Temmuz 1987 tarihinde, Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı (Anıklı) köyü Haraberk mezrasına saldıran PKK’lı teröristler aynı aileye mensup 7’si çocuk 2’si kadın 9 kişiyi katlettiler.

Aynı saatlerde bir başka faşist kürt grup, Yuvalı köyüne 20 dakika uzaklıktaki Peçenek köyünü basarak, kadın çocuk ayırmaksızın 16 kişiyi kurşuna dizerek katletti.

Yuvalı köyündeki katliamdan sonra, köye başsağlığı için giden civar köylülerin bulunduğu minibüs, katil PKK’lılar tarafından Yuvalı-Midyat yoluna kurulan mayın sonucu havaya uçtu. 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Hani Katliamı

9 Kasım 1992 tarihinde, Diyarbakır’ın Hani ilçesine saldıran PKK’lılar önce Kaymakamlık binası, PTT, Askerlik Şubesi ve lojmanları, Karayolları Şube Şefliği, Adliye binası, Emniyet Müdürlüğü lojmanları ile diğer kamu kuruluşlarına ateş açtılar, araçları yaktılar; ardından binaları ve evleri basarak insanları kurşuna dizdiler.

Saldırıda 4’ü çocuk, 4ü kadın 12 kişi öldü, 3 kişi ağır yaralandı.

Bu kanlı eylemi PKK’nın Amed eyalet sorumlusu Şemdin Sakık’ın yönettiği kaydedildi. PKK, kendi yayın organı Serxwebun’un 1992 Kasım sayısında, katliamı üstlenerek olayı duyurdu.

Hani’deki görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre olaylar şöyle gelişti:

Hani Katliamı

Milliyet, 10 Kasım 1992, syf 1

Yaklaşık 200 PKK’lı terörist saat 19: 30 sularında dört koldan Hani ilçesine girdi. Bu sırada diğer bir grup PKK’lı da Hani-Lice karayolunu kesti.

Hani’ye giren teröristler önce kamu kuruluşları ve lojmanlarına uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla ateş açtılar. Kalabalık bir grup da askerlik şubesi lojmanını kuşattı. Militanlar içeridekilere “Hepiniz dışarı çıkın, kimseyi öldürmeyeceğiz. Çıkmazsanız binayı ateşe vereceğiz” diye bağırdılar. Ardından lojmana ateş açtılar.

Askerlik Şubesi’nde görevli Astsubay Kemal Ay, eşi Nesrin Ay ve oğlu Mustafa Ay (6) ile lojmanda misafir olarak bulunan sivil memur Süleyman Dalgın’ın eşi Fatma Dalgın (26), kızları Sedef Dalgın (5), Sevda Dalgın (4), Sebahat Macar (50), Hülya Aslan (18), Mensure Aslan (14) öldürüldü. Polis memurunun eşi Fethiye Turan, 11 yaşındaki kızı Tuğba Turan ve Nurcan Macar (19) da ağır yaralandı.

Hani-Lice karayolunu kesen teröristler ise, ilçeye gelmekte olan Emniyet Amirliği’ne ait panzeri pusuya düşürerek, polisler Ufuktan Akgüne ve İhsan Sal’ı öldürdüler.

Çiftekavak Mezrası Katliamı

21 Eylül 1987 tarihinde, Şırnak’ın Güneyce köyü Çiftekavak mezrasını basan PKK’lılar, 2’si hamile 5 kadın, 4’ü çocuk 11 kişiyi katletti, 2 kişiyi ağır yaraladı.

Kendi yayın organları olan Serxwebun’un Eylül 1987 sayısında üstlendikleri katliamı şöyle duyurdular.

Akşam saat 21: 00 sıralarında Şırnak’ın Güneyce köyüne 8 kilometre mesafedeki 3 haneli Çiftekavak mezrasına gelen silahlı 25 kişilik PKK’lı terörist grubu, önce Rıfat Güngör’e ait üç eve birden el bombaları attı. Daha sonra evlere girerek içeridekilerin üzerine otomatik silahlarla kurşun yağdıran gözü dönmüş teröristler 11 kişiyi katletti, 2 kişiyi ağır yaraladı. Teröristler karanlıktan faydalanarak kaçtılar.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu