img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

12 Haziran 2015 19:28

Varoluş Sancısı


Gökyüzüne bak, o durağan resim  nasıl bir devinim içinde. Göğün anlaşılmaya ihtiyacı yok, o sadece kendisi olmakla mükemmel. O sadece Rabbinin ona verdiği anlamı biliyor, sadece O’nu umursuyor. Güneşin her gün doğuşuna bak, hiçbir zaman bir önceki günün güneşi olmuyor. O sadece kendisi olmakla her an değişerek farklı bir çehreye bürünmekte. Umursadığı tek şey Rabbinin ona kattığı anlam.

Meşguliyetler arasında zik zaklar çizip duruyoruz. Her gün bir önceki günle aynı. Var oluş sancısı çekiyoruz hepimiz. Acımız, kederimiz, sevincimiz, umudumuz, meziyetlerimiz başka gözlere muhtaç. Yaşamımızı, varlığımıza bir şahit aramakla geçiriyoruz. Ötekiyle kurduğumuz ilişki “beni gör” arzusuna dayanıyor, “şahit ol, bak yaşıyorum, hissediyorum, üzülüyor ya da seviniyorum, şu işi bitirince bir şey oluyorum...”

Hiçbir zaman, ama hiçbir zaman bu tanık arama arzusu yok olmuyor. Hiçbir şey, o koca boşluğu doldurmaya yetmiyor. İster pop star olup dünyanın tanıdığı biri ol, ister çevresi komşularıyla sınırlı bir ev hanımı. Sürekli içini kemiren bir kurt, gözyaşlarına şahit istiyor. Böyle bir dünyada insan neden yaşamak istesin? Eğer Allah olmasaydı, bu tanıklığı sürdüremezdik. Tanık olduklarımızın bir tanığı olmasaydı, her durakta karşımıza çıkan anlamsızlıkla baş edemezdik. Tanıklığımızı anlamlı kılan tek şey, Allah’ın tanıklığı. O, şu donuk evrene ruh üfleyerek onu canlandıran, anlamlandıran, bizi bu dünyada O’nun istediği sürece hayatta kalmaya ikna eden tek güç. Allah olmasaydı bu yaşamın hiçbir değeri kalmayacaktı. Var oluş bir anlamsızlığa dönüşecek ve intihar kaçınılmaz olacaktı.

Kur’an’da beni en çok düşündüren ifade; “Şahit olarak Allah yeter” ifadesidir. Allah’ın şahitliğine olan ihtiyacımın bilincine varıyorum iliklerime kadar. Çünkü nefsimi biliyorum; bu kaypak, bu zavallı nefsim, tanık arıyor öteki bakışlarda; bir tanık arıyor içimdeki dünyaya. Aradığım tüm tanıklar aynı boşluğa bakıp bir şahit arıyor göğüslerinde taşıdıkları anlamsızlık tohumuna. Ölüm, tüm anlamları silecek kadar güçlü, karanlık… Hiç yaşamamış gibi olmanın dehşeti karşısında, tecrübelerini kendinden daha genç olanlarla paylaşarak bu dehşeti aşmaya çalışan, anlamını biraz daha yer yüzünde tutmaya çalışan, tarih sayfalarında yalan da olsa yer edinmeye çalışan toplumların ortak kaygısı.

Bu yüzden, sırf bu yüzden Hz.İbrahim devleşiyor gözümde. Kendine Allah’ı şahit tutan, O’nun şahitliğini hiç kimsenin şahitliğine değişmeyen, belki de bu yüzden Rabbine en çok güvenen İbrahim’in sarsılmaz duruşu karşısında, bir kez daha eziyorum kendimi.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu