img

Şevki Karabekiroğlu

06 Haziran 2015 06:53

Yeni dünya düzeni nasıl kuruldu


1989 dan bu yana kabuk değiştiren dünya bu yolculuğa ne zaman çıktı.. satır başları halinde bakalım...

a.1914 yılında başlayan I. Dünya savaşı iki önemli sonuç ortaya çıkardı. Birisi tarihi düşmanımız olan Rusya'da komünist bir rejim kuruldu ve dünya dengeleri alt üst oldu. İkincisi ise 1915 yılında Sykes-Picot gizli antlaşması ile Osmanlı ve İslam toprakları yeniden biçimlendirildi ve parçalandı.

b.Şu ana kadar geçen zaman içerisinde önemli değişikliklere uğramış olsa bile Sykes –Picot ie başlayan, Sevr antlaşmasıyla şekillenen ve Lozan antlaşması ile de son şeklini alan Ortadoğu düzeni varlığını devam ettirdi.

c.1923 ten sonra Ortadoğu'da kurulan Manda düzeni ile kurulan yapay devletlerin başına getirilen kukla devletlerin önüne 99 yıllık imtiyaz sözleşmeleri konuldu. Bunların süresi 2022 de bitecek ve 2023 de bölge yeniden şekillenecek.

d.Bir yüz yıl daha hayat vermek istedikleri sömürü düzenine Türkiye engel görülmektedir

e.Bu yüzden 1991 den bu yana süren Yeni dünya düzeninin en önemli ayaklarından birine "medeniyetler çatışması" adı verilmiştir.

f.Samuel Huntington tarafından formüle edilen bu teoriye göre Batı Hegemonyası varlığını sürdürmek istiyorsa İslam Dünyası ile hesaplaşma içerisine girmeli ve o dünyanın potansiyel lideri sayılan Türkiye Cumhuriyetini elden geldiğince zayıf ve etkisiz hale getirilmelidir. Değilse Güçlü bir Türkiye Ortadoğu'nun bir yüz sene daha sömürülmense izin vermeyecektir.

g.Yeni dünya Düzeni denilen ve 1990'dan sonra şekillenen yeni sürecin bir ayağı daha vardır. Bunlardan biri Küreselleşmedir. Ulusal sınırların küçüldüğü ve etkisinin azaldığı bir dünya kurmak hayalinde olan dev şirketler bu sürece ivme kazandırmak için var güçleriyle çalışmaktadır. Bazılarını yıllık cirosunu yüz tane devletin bütçesinden daha büyük olduğu dev şirketler dünyanın her köşesine girip gümrük duvarlarıyla karşılaşmadan veya ülkelerin yasal sınırlarına bağımlı kalmadan ticaret yapmak istemektedirler. Bu yüzden ulusal yapılara karşı para kozunu kullanarak mücadele etmektedirler.

h.Yeni dünya düzenin bir ayağı da bölgesel ekonomik ittifaklardır. AB, ASEAN, Şanghay Birliliği, Pasifik ittifakı gibi bölgesel ittifaklar küreselleşmeye giden yolun yapı taşları gibidir

i.Yeni Dünya düzeninde Tek büyük devlet öngörülmektedir ABD. Doğal olarak bu devlet üzerinde kurduğu lobiler yoluyla hakimiyet sağlayan İsrail bu ülke üzerinden dolaylı olarak dünyanın tek patronu olmak hevesindedir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu