img

Daşdemir Mahmandarov

05 Haziran 2015 14:39

Sosyal Değişim ve Kadın


Sosyal değişim ve Kadın İnsan doğası itibariyle değişken bir varlıktır. İnsanla ilgili olan yani insanların birlikte yaşamı sayesinde varolan toplum da buna bağlı olarak değişmek zorundadır. Tabii insanın mı toplumu değiştirdiği yoksa toplumun mu insanın değişimine neden olduğu araştırma ve tartışma konusu olabilecek kadar geniş ve mühim konudur. Yazımızda toplumsal değişimin boyutlarını ele almak niyetimiz yok. Sadece toplumsal değişim ortamında kadının konumu ve değişimi ile ilgili bir kaç kelam etmektir amacımız. Daha çok müslüman toplumlarda müslüman kadınların değişen, modernleşen dünyada nasıl bir konum işgal ettikleri ve bu değişimlerinin onun yaşantısını ne ölçüde etkilediğini ele almaya çalışacağız.

Batı`da rönesans ve coğrafi keşiflerin eşliğinde gelişen bilimsel, siyasal ve toplumsal değişimleri bütünüyle Batı toplumlarını ve insanını etkilemiştir. Batı`da önceleri kadınlar ikinci sınıf insan olarak kabul edilmekte idi. Hatta 20. yüyılda kadının ruhunun olup olmadığı bile Batı`da tartışma konusu olmuştur. Hayır yapmak istediğim “Batı`da kadına değer verilmezken İslam cenneti kadının ayakları altına sermiş onu değerli kılmış” demek değildir. Bunlar bilinen olgulardır. Peki İslam kadına değer verdiği halde günümüz İslam toplumlarındaki kadının konumu ve durumu ne`yle alakadardır. Yine yazmak istediğim hususun dışına kaymakta olduğumu hissediyorum. Konuya dönelim. Sosyal değişim kadını ne ölçüde etkilemektedir. Modernleşme tüm dünyada ve yaşamın tüm alanında insanları etkilemiştir. Paris kadınları önceleri Osmanlı kadınlarını yani müslüman kadınları örnek alırken, onlar gibi giyinmek, davranmak eğiliminde iken Batı`daki gelişmeler sonucunda Pera`da Osmanlı kadınları Paris sokaklarını özenir haline gelmiştir.

Kadın değişimde ilk hedef alınan kesimi oluşturmaktadır. Ki kadın nasıl düşünürse toplum o şekilde şekillenecektir. Zira toplumun taze kanı olan gençleri o yetiştirmektedir. Toplum kadının kucağında yetişir. Ve kadın hangi türkülerle yetiştirirse toplumu toplumun alacağı ve söyleyeceği de odur. Bu sebeple de toplumsal dönüşümleri yapmak isteyen egemen güçler ilk olarak kadınların düşünsel dünyasını ve yaşamsal hayatını değiştirmeyi hedeflerler.

Kadının zihinsel olarak değiştirilmesi projesi her toplum profesinde mühim yer tutmaktadır. Yeni bir toplum inşa etmek isteyenler her şeyden önce kadınları konu edinir, onların ihtiyaçlarını ele alır, onlara yönelik pazar oluşturulur. Kadınlar için yeni ihtiyaçlar geliştirilir. Sanayi devriminden sonra evinin kadını olan, çocuk yetiştiren kadınlar iş hayatına atıldı. Ve para kazanmaya, kendi bütçelerini oluşturmaya başladılar. Bu da ekonomik olarak erkeklerle aynı konuma gelmelerine ve bağımsızlıklarına neden oldu. Böylece toplumsal değişim toplumsal çözülmeyi de beraberinde getirmiş oldu. Çalışan, kendi parasını kazanan ve geçimini sağlayan kadın böylece evlenmek isteğinden de soyutlandırılmış oldu. Evliliklerin azalması ve boşanmaların artmasının başlıca sebebi kadınların ekonomik bağımsızlığa kavuşmaları olmuştur. Eve erkek de kadın da para getirmektedir.


Kadınların bu şekilde değişimi her alanda değişikliye neden olmuştur. Erkekler de buna mükabil değişmiştir. Müslüman kadınlar artık çalışan, toplumsal hayatta yer tutan, söz söyleyebilen bir faktör haline gelmiştir. Bu durumun iyi ya da kötü olması yazımızın konusu değildir. Biz sadece durum değerlendirmesi yapmakla mükellefiz. Konu derin ve detaylı araştırma isteyen geniş bir boyuta sahiptir. Bu değişim daha çok aile müessesesini etkilemiş gözükmektedir. Zira Batı`da çocuk sahibi olma orandı oldukça düşüktür. Bununla bilikte Doğu toplumlarında da önceki dönemlerin tersi bir durumla karşı karşıyayız. Çok çocuklu geniş aile tipine sahip olan Doğu toplumları şimdilerde çekirdek ailelerden oluşmakta ve insanlar arasındaki ilişkiler kopuş noktasına doğru ilerlemektedir. Neredeyse ihtiyaç halinde insanlarla irtibat kurulur, görüşülür oldu. Konuyu Üstad Necip Fazıl`a atfedilen bir cümleyle tamamlayalım. Diyor ki Üstad: “anne babasını yaşlılar evine bırakıp evinde köpek bakan bir topluma dönüştük.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön