img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

30 Mayıs 2015 19:12

Çürümenin Kitabı


Önce bir güzel teninden soyun. Kaşlarını, kirpiklerini dök. Burnunu ve dudaklarını komidinin üzerine bırak. Artık aynaya bakabilirsin. Et, kas, yağ ve kemikten ibaret, hiçbir övünç kaynağı taşımayan bedenine bak. Ne Kaf dağına çıkarabileceğin bir burnun var ne de bedenine katabileceğin bir endam.

Emil Michel Cioran okumak işte böyle bir şey. Çürümenin Kitabı’nda insan nefsinin en ücra köşelerine girerek, oradaki çürümeyi seriyor gözlerimizin önüne. Kitap bu bakımdan hiç hoşunuza gitmeyecek. Kelimeleri bir neşter gibi atıyor ruhumuza, acıması yok. Yine de bu hoyratça gerçeği yüzümüze vuruşu nedeniyle elimden düşüremeyeceğim bir kitap olacak Çürümenin Kitabı.

Cioran insana sürekli zavallılığını hatırlatıyor. İnsanlığın işlediği günahlar, ruhundaki tezatlar bolca kullanılıyor kitabında.

Neyse ki zavallılığımızı hatırlamak için her gün Cioran okumak zorunda değiliz. Günahlarımız bu konuda mükemmel birer uyarıcı. Çünkü ancak günahlar insana zavallılığını kanıtlar. Günahlar sayesinde Allah’ın mükemmelliğini kavrayabiliriz.

Bir an, her şeyin bir’leştiği, tek elden çıktığı bir sokakta düşleyin kendinizi.

Yaşarken ölümün hamallığını yapmak, zorluğun yanında bir kolaylık bulmak, yenilgilerin içinde zafer, şefkatin içinde zorbalık, yakınlığın içinde uzaklık, bilginin içinde cehalet, kaosun içinde düzen, yalnızlığın içinde kalabalık, aydınlığın içinde karanlık gibi, her peygamberin içinde de sınandığı bir günahı ve tövbesi vardır.

Sorumluluktan kaçan Hz. Yunus, ne demişti hatırlayın: “Senden başka ilah yoktur, Sen Yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum.”

Hz. Yusuf’u hatırlayın: “Ben nefsimi temize çıkarmıyorum, mükemmel olan ancak Sensin.”

Hz. Eyyüb: "Şeytan bana tarifsiz bir bezginlik ve terk edilmişlik hissi verdi."

Hz. Musa: "Ey Rabbim! Ben nefsime zulmettim. Beni bağışla"

Hayat; hatasını itiraf eden insanla, hatasında ısrar eden İblis’in hikâyeleriyle dolu. Bizler, bizden öncekiler ve bizden sonrakiler için de değişen bir şey olmadı, olmayacak. Çürümenin Kitabı da bunu kanıtlar nitelikte ifadelerle dolu:

“Aslında her fikir yansızdır, ya da öyle olmalıdır; ama insan onu canlandırır, alevlerini ve cinnetlerini yansıtır ona; saflığını yitirmiş, inanca dönüştürülmüş fikir, zaman içindeki yerini alır, bir olay çehresine bürünür: Mantıktan sara hastalığına geçiş tamamlanmış olur… İdeolojiler, doktrinler ve kanlı şakalar böyle doğar.” 

“Etrafımıza saçtığımız kelimeler oranında ölürüz… Konuşanların sırrı yoktur. Ve hepimiz konuşuruz. Kendimize ihanet eder, kalbimizi teşhir ederiz; her birimiz dile gelmezliğin celladıyızdır; her birimiz sırları, en başta da kendi sırlarımızı yok etmek için yırtınırız. Ötekilerle görüşmemiz de, kendimizi boşluğa doğru bir yarış içinde hep birlikte alçaltmak içindir; ister fikir teatisi olsun, ister itiraflar ya da entrikalar… Merak, sadece cennetten dünyaya düşüşe değil, her günkü sayısız düşüşe yol açmıştır. Hayat, bu düşme sabırsızlığından; ruhun bakir yalnızlıklarını, Cennet’in en eski ve en gündelik inkârı olan diyalog yoluyla peşkeş çekmekten ibarettir. İnsan, aktarılamayan Kelam’ın sonsuz vecdi içinde yalnızca kendini dinlemeliydi; kendi sessizlikleri için kelimeler ve sadece kendine ait pişmanlıklar için işitilebilen akortlar uydurmalıydı. Ama evrenin gevezesidir o, ötekiler adına konuşur, benliği çoğul biçimi sever. Ötekiler adına konuşan kişi ise daima bir sahtekârdır.”

“Varlıklar arasında boş yere kendine bir model ararsın: senden uzağa gidenlerin sadece lekeleyici ve zararlı veçhelerini edinmişsindir: bilgenin tembelliğini, azizin tutarsızlığını, estetiğin ekşiliğini, şairin edepsizliğini –ve hepsinde bulunan kendiyle geçimsizliği, gündelik şeylerdeki kaypaklığı, sadece yaşamak için yaşayandan nefret etmeyi. Safsan, çirkefin pişmanlığını çekersin, kirliysen edebin, hayalperestsen kabalığın. Olmadığın gibi hiç olmayacaksın; ya olduğun gibi olmanın hüznü…”

Kitapla ilgili dip not: Karamsarken okumayın, çarpıntı yapıyor.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu