img

Saliha EREN

06 Haziran 2013 14:53

Siz Kimin adamısınız Derviş Bey?


12 Mayıs 2001 - Hürriyet arşivinden / Hepimizin hatırladığı 2001 krizi sonrası yapılan bir liderler zirvesinin notlarından...

Önceki gece yapılan liderler zirvesinde hükümet uçurumun kenarından döndü. 

DERVİŞ: IMF'ye söz verdik. IMF Türk Telekom'da ikna olmadı.

BAHÇELİ: Size hükümette IMF'yi ikna edin diye görev verdik.

DERVİŞ: Türk Telekom'un yönetimi değişmeli. IMF böyle istiyor.

BAHÇELİ: Siz aksine IMF’nin görüşü doğrultusunda bizi ikna etmeye çalışıyorsunuz

DERVİŞ: IMF'nin taleplerine olumlu yanıt vermiştik.

BAHÇELİ: Nereden çıktı bu?

DERVİŞ: IMF'ye gönderdiğimiz ve imzanız olan mektupta var.

BAHÇELİ: Siz bu unsurları gördünüz mü Sayın Yılmaz?

YILMAZ: Evet, baktım.

Telekom Tasarısı üzerinde yapılan tartışmalar sırasında Devlet Bakanı Kemal Derviş sürekli IMF'yi hatırlatınca, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli sinirlendi ve ‘‘Siz kimin adamısınız Derviş Bey’’ diye çıkıştı. 
(Not: O gun iktidarda olan koalisyon hükümeti Kemal Derviş'e tam desteğini açıklamıştı)
------------------------------------

Tam IMF borcumuz bitti diye sevinecektim ki hevesim kursağımda kaldı!

Neden mi? Bir liste geçti elime.. 10 yıllık AKePe iktidarının sattığı, özelleştirdiği mal varlıklarımızın listesi. Allah razı olsun kim hazırladıysa… Yıl yıl kalem kalem yazmış hepsini. Neler yok ki… 90 yıllık (bu sene tam 90  yıl oluyor) Cumhuriyet tarihinde alınterimizle inşa ettiğimiz herşeyi satmışlar…

Tam ağzıma gelen ne varsa söylemeye başlayacaktım ki aklıma takıldı… Ya dedim bir bakayım şu listedekilere… Hakkını yememeyim gogıl bana çok yardımcı oldu. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Liste 2003 den başlıyor… Yukarıda konusu geçen Türk Telekom da listede. Ben örnek olarak ikisini aldım.

2004 - EBÜ­AŞ’­ın Sam­sun So­ğuk Ha­va De­po­su : SATILDI (bildiğimiz Et Balık yani ve listede bir çok satılmış görünen taşınmazı var)

7 mayıs 2005 tarihli Radikal Haberinden aktarıyorum. 
"Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) tespitlerine göre, özelleştirme kapsamına alındıktan sonra 582 milyon 175.4 bin dolar kaynak aktarılan EBÜAŞ'ın talihsiz özelleştirme hikâyesi 1992 yılında başladı" 

Yine 2004 - Sü­mer Hol­din­g’­e ait Or­ta­do­ğu Tek­no­park şir­ke­ti : SATILDI

Sümer Holdingin kendi sitesindeki tarihçesinden alıntıdır.
"Holdingimizin özelleştirme çalışmaları halen 24 Kasım 1994 tarih, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ve 12 Ocak 1995 tarih, 95/3 sayılı ve 1 MART 1996 tarih, 96/12 sayılı Ö.Y.K. Kararları doğrultusunda yürütülmektedir. " 

Liste uzayıp gidiyor. Tek anladığım geçmiş hükümetlerin beceriksizlikleri bugünkü iktidara yüklenmeye çalışılıyor. Aralarında belki doğru bilgiler de vardır bilemiyorum. O satılan, özelleştirilen atıl kurumlar birilerinin canını sıkmış anlaşılan.

Atatürk olsaydı bunları görünce şöyle derdi sanırım:
"Avantasını kaybeden asalakların hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

Aynı lüzumsuz, asparagas, saçmasapan listeyi araştırmadan kes yapıştırla paylaşanları hiç anlamasam da ben artık huzurluyum.

ÜLKEM ÇOK ŞÜKÜR YERİNDE DURUYOR: KİMSE SATMAMIŞ.

Yoksa bana ne Emekli Sandığının falan yerdeki tatil köyünün satılmasından…

Not: Bahsi geçen listede aynı kurumların bir çok taşınmazını da içeren yüze yakın madde var. Hepsi mi yalan inanmam diyenler araştırabilir. İstek halinde de konuyla ilgili özel haber yapabiliriz.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 6 Yorum Yapılmış

 • Merhaba

  18 Haziran 2013 21:32

  Cevap Ver

  Soru: hic özelleştirme idaresi sayfasında satılan yerlere baktınız mı? Orda zaten uzuuunca bir liste mevcut. Başka yerlere bakmaya gerek yok. Ha bilmem ne köyü dediğiniz yeri bilmiyorum ama bariz birsekilde elektrikten tutun da demir Çeliğe kadar her yerin özellestirildigini gorebilirsiniz. Avantasini kaybetmiyor o asalaklar devlet orada çalışan işçileri başka bir devlet kurumuna gorevlendiriyor. Ve "babalar gibi satarım" diyen sanırım birisini hatırlıyorsunuz?

 • Dadaş

  06 Haziran 2013 21:12

  Cevap Ver

  Sayın Başbakanımızın her zaman arkasındayım. Artık kendini ilerici diye gösterip paramızı çalan hırsılardan kurtardık çok şükür

 • Fatih Çebi

  06 Haziran 2013 19:04

  Cevap Ver

  Devlet Üstünden bütün yükü atarak %20 kar ortaklığına geçiyor(alınan kdv miktarı). At'ın hızlı koşabilmesi için üstündeki yükleri atması gerekir. Boş laf bunlar.

 • Adem

  06 Haziran 2013 18:15

  Cevap Ver

  Herkes ülkem satıldı diye geziyor fakat herhangi bir şekilde işini yapmayan kurum olduğunda bangır bangır ortalığı inletiyorlar.

 • Ahmet

  06 Haziran 2013 16:20

  Cevap Ver

  Zaten genelde zarar edilen kurumlar kiralanıyor. Böylece devlet de özel sektör de kâr ediyor.

 • rcpogzhn

  06 Haziran 2013 16:00

  Cevap Ver

  Bence biraz daha ayrıntı verin. Hiç bir şey anlaşılmıyor söylediklerinizden. Millet bangır bangır inletiyor ortalığı ülke ssatıldı diye, siz satılmamış diyorsunuz. Bizim de temennimiz o yönde fakat kanıtlayın o zaman. En kısa süre içerisinde bekliyoruz. Bizim de içimiz rahatlasın...

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu