img

Daşdemir Mahmandarov

22 Mayıs 2015 12:45

Yedi Uyurlar ve Millet-i İslam


Bu yazımda ele almak istediğim konu modern dünyada millet-i İslam`ın konumu ve durumu ile ilgilidir. Ümmeti Muhammed’in son bir kaç yüzyıldır içine düştüğü çıkmazların nedenlerini aydınlatmaya çalışacağız.

Bunun için temsili olarak “Yedi Uyurlar”ın yani Ashab-ı  Kehf`in hikâyesini ele alacağız.

Bu “Yedi Uyurlar” diye tarihe geçen imanlı gençler, pagan kültürünün ve şirkin hakim olduğu bir memleketten kaçarken bir mağaraya sığınmışlar. Millet-i İslam da kendini mağaraya hapseden bu gençler gibi. İslam dünyası yaşadığı görkemli döneminde kazandığı zaferlerin şaşaalı göz boyacılığı içerisinde hapsolmuştu. Kendisini Everest`in zirvesinde sanıyordu. Ve ilk fırtınada çakıldı yere. Bir kaç yüzyıl geçti. Yedi uyurlarda olduğu gibi.

Hani yedi uyurlar 309 sene sonra uyanmış ve mağaradan dışarı çıkmışlardı. Onlardan birisi şehre inip nelerin baş verdiği ile ilgilenmeye başladı. Onlar uyudukları sürece dünya değişmişti. Bir zamanlar yaşadıkları memleketlerini tanıyamadılar. Memleketin insanları da onları tanıyamadı. Bunların uyudukları zaman zarfınca giyim tarzı değişmiş, iktisadi münasebetlerde para devreye geçmişti.

Ve bununla birlikte daha birçok husus ve unsur değişmişti.  Dünya değişirken uyuyan İslam dünyası artık uyanmak üzeredir. Ve gözünü açtığı bu dünyaya uykuya daldığı zamanın dünyası değildir. Devletlerarası ilişkilerin, insanlar arasındaki münasebetlerin niteliği değişmiştir. Toplum düzeni sanki yeniden oluşturulmuştur. Yedi uyurlar bu toplumda yaşayamayacaklarını anlar ve yeniden mağaraya dönerek ebedi uykuya dalarlar.

Millet-i İslam da yedi uyurlar gibi mağarada uykuya  dalacak, fildişi kulesinde ebedi istirahata mı çekilecek, yoksa yeni dünya düzeninin koşullarına uygun reformlar yapacak? Hangisini yapacağı tabii olduğu kitapta yazıyor bence. Bu reformdan kasıt dini nasslarda değişiklik yapılması değil, din algılayışında yeni anlayışların geliştirilmesidir. Ki ancak bu şekilde yeni dünya düzeninde güçlü bir konuma sahip olmak mümkündür. Lokomotif olmayanlar tren olmaya mahkûmdur. Kâinatı, dünyayı hala Orta Çağ verileri ışığında değerlendiren İslam dünyası evrensel bir kültürün başını çekmekten aciz. Bir zamanlar dünyaya yöne veren İslam dünyası bugünkü modern çağda bu mihmandarlığını kaybetmiş durumdadır. Yeniden İslam dünyasını dünyanın merkezi haline getirmek için yapılacak şey; bu coğrafyayı  insan hakları ve özgürlüklerinin vatanı haline getirmektir. Yaşadığımız çağda hak ve özgürlükler insanların hayatların taviz vermek istemedikleri mühim unsurların başında gelmektedir. Din olarak insan hayatına saygıyı öğütleyen İslam inanmaları tarafından da bu yönde uygulanmayı beklemektedir. İslam toplumu yoksa hala uykuda mı?

Hâlbuki Kehf Ashabı`nın uyuması onlar için gerekliyken, bizim için gerekli ve geçerli olan şey bir an önce uykudan uyanmak, hayır hayır uyuşukluktan kurtulmak olmalıdır. Evet, yeni dünya düzenine, toplum yapısına, insanlar arası münasebetlere yabancıdır, iktisat ve ağır sanayideki inkişaf İslam dünyasının dışında gelişmiştir. Fakat iyi bir öğrenci olmanın, hatta üstad olmanın yolu gözü açık olmaktan, okumaktan geçer. Elmasın parlaması için cilalanması gerekmektedir. Bizim dışımızda gelişen yeniliklerden uzak kalsak da tarih boyunca edindiğimiz birikim bu alanlarda çok büyük katkılarımızın olabilceğini göstermektedir.

 İnsan yabancı bir diyarda kördür. Modern dünyada İslam dünyasının konumu da böyledir. Ve yabancı diyarda gezinen kör gezgine bir kılavuz gerekmektedir. İslam dünyası ya bu dünyaya yabancı kalacak ya da bu dünyada kılavuz olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu