img

Münir AYDIN

07 Mayıs 2015 09:32

Yeni Bukalemun: HDP


7 Haziran’da yapılacak olan genel seçim öncesi siyasi partiler vaatlerini art arda sıralamaya başladı. Her seçim öncesi vaatler bir öncekine göre katlanarak artar. Bukalemun gibi her seçimde farklı renge bürünen siyasi partiler, vaatlerine devam etmektedirler. Gelin önce geçmişte yapılan seçim vaatlerini bir anımsayalım…

Demirel’den 5 Lira Fazlası

Seçim vaatlerin tartışmasız bir numarası olan Süleyman Demirel, 1991 seçimlerinde “ kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim” demişti.

Çiller’den 2 Anahtar Demirel’in ekonomi kurmayı olarak göreve başlayan Çiller, Demirel’i aratmayacak şekilde vaatlerle ön plana çıkmıştı. Kırsal kesimde köylüye traktör, herkese bir ev ve bir araba anahtarı, her mahalleye yüz trilyoner vaat etmişti.

İşçiye Memura Aş, Haydar Baş!

Yukarıdaki seçim sloganıyla yola çıkan ama her seçimde yolda kalan Haydar Baş ise herhalde Demirel’i mihenk taşı olarak görüyor… İşte Haydar Baş’ın seçim vaatleri; Çocuklara 250 TL çocuk maaşı, her anneye 15 bin TL doğum ikramiyesi, Mazot 80 kuruş, her ev hanımına 500 TL maaş, asgari ücret 2 bin TL…

Benim Adım Kemal, Ben Bulurum! Ana muhalefet partisi CHP’nin genel başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinden önce genel başkanlık yapan Deniz Baykal’ın seçim vaatlerini yeterli bulmamış olacak ki, kendisinin bile yapacağına inanmayacağı seçim vaatleri ile seçmenlerin karşısına çıkmıştı. Neydi o vaatler?

- 1 milyon işsize iş sözü

- Üniversite sınavı kardırılacak

- Yoksul ailelere 600 TL maaş

- Askerlik süresi 6 ay

- Parası olmayana ücretsiz bedelli askerlik

Bu kadar parayı nereden bulacaksınız? diye soranlara “Benim adım Kemal, ben bulurum” diye cevap vermişti. Mazot 1 TL Olacak

“Vallahi mazot 1 lira olacak” seçim vaadi ile 2002’de seçimlere giren Cem Uzan, konser ve halka dağıttığı döner-ekmekle dikkatleri üzerine çekmişti. Ayrıca o da diğerleri gibi yoksullara maaş bağlayacağı vaadinde bulunmuştu…

Seçim vaatleriyle ön plana çıkan ama Türkiye toplumu için hiçbir şey yapmayan yukarıdaki siyasi partilerin bir kısmının sonu geldi, bir kısmı ise sona doğru yaklaşıyor… Verdikleri sözlerde durmak bir yana her seçimde bukalemun gibi renk değiştiren yukarıdaki siyasi partilere şimdilerde bir yenisi daha eklendi…

PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP, bu seçimlere yukarıdaki siyasi partilerden farklı bir taktikle girmeye hazırlanıyor. Yüzde on barajını aşmak için seçim çalışmalarını bu yıl farklı bir zemine taşıyan HDP, bukalemunlukta diğer siyasi partileri geçti.

HDP, Batı’da özgürlükçü, demokrat ve barışsever(!), Doğu’da baskıcı, despot ve barış savar…

Bu bir iddia veya bir ütopya değil, hakikatin ta kendisidir. Van’da Van Belediye’si bünyesinde bulunan bilboardlara, kan akan musluk görseli ile Kürtçe ve Türkçe tehditler savurarak; “Önleminizi alın”, “Nefessiz kalmayalım” ,”Korkmuyor musunuz” gibi afişlerle Doğu’daki baskıcı, despot ve barış savar yüzünü gösterirken, Batı’da ile sol cenahı tatmin edecek seçim vaatlerinde bulunmaktadır.

Bu sadece konu anlaşılsın diye verilen bir örnektir. HDP’nin Doğu’daki despot yüzünü bilmeyen kimse yoktur. Doğu’da “Özgür Kürdistan” sloganları atılırken Batı’da “Halkların Kardeşliği” sloganları atılıyor. Bu ikiyüzlülüğün tek sebebi seçim barajı olan yüzde onu geçmek değildir. Bu HDP’nin yapısında ve fikriyatında olan bir şeydir. Bu tür seçim çalışmalarıyla sadece malumu ilan etmiş oluyorlar.

HDP, barajı geçer mi geçmez mi onu 7 Haziran gecesi öğreneceğiz ama aynelyakin bildiğimizbir hakikat vardır o da “HDP’nin asıl amacının İslam’sız bir Kürdistan olduğudur.”

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu