img

Av. Ali AKTAŞ

29 Nisan 2015 09:13

İllegal Fethullah Gülen Partisi olur mu?


Dinî, hayrî, sivil ve sosyal yapıların var olması bir toplumun gücü ve sosyal dayanışma ve ilerleme bakımından çok önemlidir. Bu bakımdan STK olarak anılan yapılarla birlikte kadim tarikat geleneğimize ve cemaat yapılarına büyük değer veriyorum. Bunlar yaşamalı ve var olmaya devam etmeliler.

Bir cemaat, tarikat veya STK'ların amaçlarına uygun hizmet yaparken alan dışına taştığını ve çoğu zaman -geçmişte askerin siyasete müdahalesi gibi- kendi hizmet alanları haricinde ajandalara sahip olduklarını da görüyoruz.

Son birkaç yıldan beri Gülen Cemaati özelinde yaşadığımız şey de budur. Bu yapı “hizmet” amacının dışında devlete hakim olma, devlet politikalarını yönlendirme, önce bürokratik bir iktidar kurup sonra da sisteme yegane hakim olma gibi gizli bir ajanda taşıdığını fâş etmiş durumdadır.

Devlete hakim olma, devlet politikalarını yönlendirme gibi emellerin siyasi partilere tanınan yasal bir hak olduğunu biliyoruz. Sosyal Yapıların bu alanlarda karar alma merciinde olabilmesi mümkün değil. Lakin kararları etkileme, kararları eleştirme, kararlara sivil muhalefet yapma hakları elbette vardır. Bunu da içerden, el altından, beşinci kol faaliyeti gibi değil dışarıdan yapabilirler.

Eğer sivil toplum organizasyonlarının devlete hakim olmak ve/veya devlet politikalarını yönetme ve yönlendirme gayesi varsa kulvar değiştirip parti kurmaları beklenir. Yoksa illegal hale gelirler. Bugün Gülen Cemaatinin bu gayeleri nedeniyle illegal bir parti haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Devletin varlığına tehdit hale gelen yapıları tasfiye ettiğini tarihten biliyoruz. Yeniçeri Ocağı ve Bektaşi Tekkelerinin kapatılması gibi. Etki gücü fizik varlığından daha büyük hale gelen ve devlete rağmen politika dayatmaya kalkan Gülenizmin tasfiye girişimini de tarih böyle anacaktır.

Sivil yapılar her zaman var olmaya devam edecek. Lakin iktidar gücünü gayr-i meşru yolla kullanmaya kalkanların sonu hep tasfiye olacaktır. Bu noktada Gülenizmin yapması gereken şey; legal siyaset alanına geçmesi ve kamu gücünü siyaset yoluyla elde etmeye çalışması olmalıdır. Gülen, karanlık oda ve mahfil siyasetinden çıkmalı; legal, açık, denetlenebilir ve meşru siyaset alanına geçmelidir. Yoksa tasfiye kaçınılmazdır.

Gülenizm, bugün başkanı bilinen ama diğer kadroları, yöntemi, söylemi meçhul bir siyasi partidir. Fethullah Gülen, partisini resmi olarak kurmalıdır. Gülenizm Partisinin sadece başkanı belli geri kalan tarafı bizim için bir hayalet. Ne devlet ne de millet böyle bir hayalete tahammül edemez.

Gülenizm Partisi 2 asır sonra Yeniçeri Ocağı'nın ve Ocak Çevrelerinin akibetini yaşamaktadır. Ortak noktaları; devletin merkezine ve devlete ait vazifelere yönelik illegal eylemleri olmuştur. Öte yandan Gülenizmin sivil bir yapı olması onu Yeniçeri Ocağından farklılaştırmaktadır. Külli Tasfiyeden kurtulabilir; legal siyaset alanına geçerse elbette.

Gülen Cemaatinin kullandığı insan ve imkan birikimi bu millete aittir. Gülen, bu birikimi iktidar şehvetine kurban etmekten vazgeçmelidir. Gülen Cemaati pozisyon değiştirip sivil alana dönmek istemediğine ve tutumunda ısrar ettiğine göre; kendisi için açık, legal, şeffaf, denetlenebilir siyasetin yolunu açmalı; parti kurup siyaset yapmalıdır. Başka çıkış yolu yok !

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu