img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

24 Nisan 2015 10:09

Alternatif Seçim Vaatleri


Klasik seçimlerde vaatleri yönetime aday kadro yapar. Bu kez bu kural tersine işliyor ve toplumdan bir takım vaadiler vermesi bekleniyor:

Sürekli bankalara olan borçlarınızdan yakınıyor ve faiz ödemekten beliniz bükülüyor.

Banka sistemini kaldıracağım. Eğer siz gönüllü olarak ihtiyaçlarınızdan artanı bağışlarsanız.

İhtiyaçtan artanı açalım: 
Aylık gelirinizle aşırı lükse kaçmadan ailenizin ihtiyaçlarını gördünüz. Öbür aya bir miktar para kaldı. İşte o para ihtiyaçtan artan paradır.

Her hafta bir gün kadın erkek çoluk çocuk demeden toplanma yerlerinde bir araya geleceksiniz. İçinizden kendinize toplantıyı yönetecek, siz yanlışa düştüğünüzde sizi uyaracak donanıma sahip bir lider seçecekseniz. Liderinizin yönetiminde o hafta içinde mahallenizde meydana gelen olayları değerlendirecek, aç açıkta kalanları araştırarak onlara yardım toplayacaksınız.

Mahallenizde bankaya borcu olan komşularınız için, yine ihtiyacınızdan artanı bağışlayarak, komşunuzun bir taksitinin ödenmesine vesile olacaksınız. Merak etmeyin, sıra sizin borçlarınıza da gelecek.

İhtiyacınızdan artanı asla biriktirmeyeceksiniz.

Devlet sizden cüzi miktarda vergi alacak. Bunun karşılığı olarak canınızın ve malınızın güvenliğini sağlayacak.

Okul, hastane yapımı yine devlete ait olacak.

Durumu iyi olanlar, alacaklarının bir kısmından vazgeçecek.

Kimse kimsenin giyimine kuşamına karışmayacak. Giyim kuşam ve yaşam tarzı yönünden kimse kimseyi kınamayacak.

Herkes dini ve fikri özgürlüğünü savunma hakkına sahip olacak. Dileyen dilediği yerde ibadethane açabilecek, dinine çağırabilecek.

Eğer bu vaatleri yerine getirirseniz, dünyada ve ülkemizde ezilenlerin sözcüsü olurum. En önemli hedefim adaleti tesis etmek olur. Bunların dışında size verebileceğim hiçbir şey yok. Bugün kazandığınızdan daha fazlasını veremem, ama bugün uğradığınız haksızlıkları ortadan kaldırabilirim. Eğer siz "hep bana yine hep bana" demezseniz, namuslu ve şerefli bir yönetici olacağıma söz verebilirim. Aksi takdirde, nasılsanız öyle yönetilmeye devam edeceksiniz. İktidar koltuğunda kimin oturduğunun bir önemi yok.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu