img

Ümit ERDOĞAN

Ümit ERDOĞAN

10 Nisan 2015 16:49

İran'ın vahdet maskesi


Uzun zamandır husi teröristlerin işgali ve terör eylemleri ile mücadele eden Yemen Halkı'na Arap ülkeleri yardım etmeye başladı.İran ve Lübnan hizbullahı tarafından desteklenen husi teröristler Yemen'de birçok devlet binasını işgal etmişti.

Halkın ve Yemen Hükümeti'nin husilere karşı çok ciddi direniş gösterememiş olması halkın husileri desteklediği veya korktuğu söylemlerine yol açmıştı.
Fakat durum bundan çok daha farklıydı. Yemen'de medyaya çok fazla yansımasa da uzun yıllardır bölgede etkinliğini sürdüren El-Kâide'nin son zamanlarda etkinliğini artırması hem şii ittifakın hemde Arap rejimlerinin dikkatini çekmişti. Bölgenin yeni bir iç savaş tehditi ile karşı karşıya kalması an meselesi iken Husiler aldığı dış destekler ile hem işgallerini sürdürürken hem de sünni halka zulmetmeye başlamıştı. Eğer bu zulüm ve işgale müdahale edilmemiş olsaydı Yemende çok ciddi bir iç savaş baş gösterecekti.

Yıllardır bölge halkı ve Müslüman toplulukların,sessiz kaldığı için eleştirdiği Arap toplumları ve yöneticilerinin bir kahraman edasıyla Yemen'e askeri müdahale de bulunması bir çıkar savaşı izlenimi veriyor. Suriye de ve bölge de işgalci olan ve işgalleri destekleyen Şii iran rejiminin "neden Arap dünyası Filistin için harekete geçmedi" demesi iki yüzlülükten başka birşey değildir.

Yıllardır Filistin konusunda esip gürleyen İran,bugüne kadar hiçbir İslâm Ülkesi'nin yanında olmamış,aksine karşısında olmuştur. Fakat Suriye devrimi bize İran'ın asıl hedefinin ne olduğunu öğrettiği için aynı hatayı bir kez daha yapmayacağız. İran'a güvenmek ABD'ye güvenmekten daha tehlikeli bir hareket olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

 • Kasım İŞİBOLAT

  10 Nisan 2015 23:04

  Cevap Ver

  Tebrik ederim ançak bu güzel tesbit yapılabilir şii tehlikesini cok güzel ifade ediyor Mezhebini ve meşrebini din gibi görenlerin şerrinden Allah c.c bizi muhafaza eylesin amin

 • Ali

  10 Nisan 2015 23:03

  Cevap Ver

  Bir daha İran'a gezi yapılırsa Yavuz adlı bir uçakla yapılmalıdır.Eğer Erdoğan'a Yezid benzetmesii, imâsı yapılıyorsa bunun bir karşılığı olmalıdır.kimse karışmamasından oluşan bu şımarıklığa bir ders olacaktır.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu