img

Hamza BOL

26 Mayıs 2013 18:06

Hasta Adam: ABD


Ülkeler hesap hatası yapar.
Düşmanını küçümseyen ülkeler daha büyük hata yapar.
Suriye, anlatacağımız hikayenin final kısmıdır. Yani sona geldik.

11 Eylül saldırılarından 6 ay önce George Bush öfkeyle şöyle diyordu :
''Ben o teröristleri 2 ay içinde Afganistan'dan temizleyeceğim ! '
Ne olmuştu, Bush neden öfkelenmişti. ?
Sebep Şudur : ''  Molla Ömer, Afganistanda kurulacak olan 'Boru Hattı'nın yapımını ve işletilmesini Arjantin firması BRIDAS'a vermişti.  Bu anlaşmaya aracılık eden de Usame Bin Ladin idi.''
TAPI Boru Hattı (Türkmenistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan) ABD ve İngiltere'nin öteden beri hayal ettiği bir projeydi. Hepsi bu değil, Afganistan'daki Lityum madenlerini de ABD'ye vermek istemediler. Afganistan'daki lityum madenlerinde gözü olan diğer ülkede hammadde sıkıntısı çeken  Çin'di. Ancak Çin'in yaklaşımı ABD gibi saldırgan değildi.
Molla Ömer, '' bir devlet adamı olamadı '' diyenler var. ''Menfaatlerini koruyarak, siyasi davranabilirdi'' diyenler var. 
Mesela, Doğu Türkistan'dan Afganistan'a kaçan uygur mücahidlerini Çin'e iade etmedi.
Afgan halkının menfaatlerini düşünerek iade etmiş olsaydı, Çin ile ekonomik ve askeri alanda işbirliği yapabilirdi.
ABD ile ters düştü, Çin ve Rusya ile ters düştü. Kendini yalnızlaştırdı.
Mağaradaki adamdan ince bir siyaset beklenmezdi zaten. Şöyle diyordu :
''  Seküler devlet anlayışı islam ahlakı ile uyuşmaz'
Oysa bugün İran dahil tüm müslüman ülkeler 'menfaat' anlayışı ile idare ediliyor.
 

1 TRİLYON DOLARLIK SAVAŞ
2001 Yılında ABD ve İngiltere ordusu Afganistan'ı kuşattığı sırada onunla röportaj yapan gazeteci Molla Ömer'e şöyle demişti :
- ABD’nin askeri gücü karşısında yeterli donanıma sahip değilsiniz. Neler hissediyorsunuz?

- Ya ölümü ya da zaferi hissediyorum. Her ikisi de Allah’ın takdirinde olan şeydir. Zaten Afganistan büyük bir kabristandır.
Hatırlıyorum o dönemde türk televizyonlarında Mehmet Barlas, Cengiz Çandar,  gibi liberal

gazeteciler, solcusu-sağcısı  sürekli ABD'nin muhteşem planlarını anlatıyorlardı.  Senaryolara göre, taliban tasfiye edilecek, laik bir devlet kurulacak, ABD oraya yerleşecek vs. vs.  Onlar konuşurken içim daralıyordu. Tek bir kişi çıkıpta 'Evet, Molla Ömer bu savaşı kazanabilir' demedi. 
ASRIN HATASI
Afganistan Savaşı, ABD tarihinin en uzun savaşı oldu.  12 yılda 1 Trilyon $  civarında harcandığını söyleyen Amerikalı analistler var. New York Times’da bir yetkili ile yapılan röportajda   lityum madenleri hakkında bahsedilirken - Bu madenleri ihale edebilirsek harcadığımız 1 trilyon $'ı burdan çıkarabiliriz' diyordu. 
Demek ki Pentagon'da bazı hesaplar yanlış yapılmıştı. ''Yalaka gazeteciler'' yanlış tahmin etmişti. ABD güya, Asya'ya yerleşip ''Rusya, Çin, İran''  ittifakını bloke edecekti. Fena halde darbe aldı. Aldığı yara ile mağarasına çekildi.

 'Suriye'ye girmekten bahsedilince gözleri korkuyla açılıyor 'asla' diyor. ''Türkiye yapsın, biz destekleriz diyor. Belli ki sopanın acısı daha geçmemiş. Ekonomi sallantıda, bir darbe daha alırsa gerisi çorap söküğü gibi gelir. Tüm dünyada 'fitne için harcama yapmak' az bir parayla olmuyor. ABD giderse, israil orada kendi başına kalır, sonrasını siz düşünün. 
 
 ABD ve İngiltere TAPI boru hattının derdinkeyken, İran ve Çin de IPI boru hattının planlarını yapıyordu. Çin IPI projesi için İran'a 100 milyar $ destek vermeyi teklif ediyordu. İran için çok önemli bir projeydi.
 Ancak bu projeler mağaradaki adam, eğitimsiz, kravatsız Molla Ömer'in onayına bağlı.  ABD, Molla Ömer'e başkanlık teklif etti, O ise 'Kayıtsız şartsız ülkeyi terketmelerini istedi'. 
 Başarısız bir başkanlıktan sonra George Bush kaybetti, Bush'a yataklık eden Pervez Müşerref kaybetti. Nato kaybetti. 
 
ABD eski gücüne sahip değil. Planlar tutmuyor. Planların üzerinde, plan yapan var.
Suriye'de 'savaşın' taraftarlarına baktığımızda tanıdık anlayışı görüyoruz. ''Menfaat savaşı, menfaat birliği''. Molla Ömer'in bahsettiği 'Ahlak' yok.
ABD menfaatleri için çalışan müslüman ülkeler 'Hasta Adam'a başkaldıracak güçte ve 'cesarette' değiller. Biz müslümanlarda ölüm korkusu olduğu sürece 'Köle' olmaya devam edeceğiz.
Mesela Türkiye'de solcusu - sağcısı - islamcısı ABD'den nefret ederiz.Ancak bu nefret ABD'ye kafa tutup, ''dünya konforumuzu''  bozduracak nitelikte değil. 
İran'da aynı şekilde kendi menfaatlerini merkez alarak hareket ediyor, hatta müslümanları bombalamaktan çekinmiyor.

Bu utanç verici bir şey. O da Rusya'nın eteğine yapışmış durumda.
Suriye'de 'İslam kaygısı' ile hareket edenler bu savaşın galibi olacaktır.
Menfaatleri için savaşanların sonu ise aynı Afganistan'da olduğu gibi ağır bir yenilgi ve zillet olacaktır.
Bu, Allah'ın öteden beri değişmeyen  kuralıdır. Keşke buna yakinen inanıp, ona göre davranabilsek.
 

Sesli Dinleyin

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu