img

Ahmed Yusuf

01 Şubat 2015 12:02

Mısır yeni bir sürece mi giriyor?


Bir kaç gün önce 25 Ocak Devrimi'nin 4. yıldönümü nedeniyle Mısır genelinde, halkın her kesiminden insanlar “Darbeye Karşı” meydanlara akın etti. Darbeden bu yana hiç durmayan sokak hareketliliği bugün bir kez daha tüm baskılara rağmen devam edeceğini gösterdi.

Her ne kadar Mısır gündemi, Türkiye ve uluslararası etkisini azaltmış görünüyorsa da, bu olaylarla ister istemez kendini gündeme taşıtıyor. 

Darbeden sonra hala meşruiyet sağlayamayan darbe yönetimi, göstermelik bir seçimle Sisi'yi Cumhurbaşkanı olarak atadı. Mısır’da darbeyle yönetime gelen idare bir buçuk senedir planladığı projelerin hiç birini gerçekleştiremedi. Devletin tüm imkanları elinde olmasına rağmen ülkede istikrar, ekonomi, düzen, güvenlik ve kalkınma adına hiçbir gelişme kaydedemedi. Bu süreç içerisinde ülkeyi dışarıdan gelen parayla geçindiren Sisi, halkı askeri yönetimle idare etmeye çalışıyor.

Sisi’nin darbeden sonra verdiği ilk sözlerden biri de teröristleri yok edeceğiydi. Tabii teröristlerden kastı darbeye rağmen meydanlarda hakkını demokratik ve insancıl yollarla aramaya devam Müslüman Kardeşler’di. Sisi “teröristlere karşı savaşıyorum”, “ülke tehdit altında” gibi bahanelerle ülkesini demir yumrukla yöneten bir diktatör haline gelmiştir. 

Diğer yandan Müslüman Kardeşler ise gücünü topluyor. Teşkilatları halen aktif bir şekilde çalışıyor ve aralarındaki iletişimi de farklı mekanizmalarla sürdürüyor. İhvan’ın yönetim kadrosunun nerdeyse tamamı ve gençlik yapılanmasından bir çok kişi tutuklanmış olmasına rağmen İhvan, kendini muhafaza edebilecek kapasitede olduğunu gösterdi.

Halkın genel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan Sisi, halkı sürekli “biz güçlü bir ülkeyiz”, “teröre karşı savaşıyoruz” iddialarıyla kandırmak zorunda. Darbe döneminde en fazla zararı görenler esnaf, işçiler, tarım sektörü ve fabrika sahipleri oldu . Gün geçtikçe zararları artan bu kitle Sisi yönetimine en büyük başkaldırıyı yapacak kesim olacaktır.Bu güne kadar barışçıl şekilde süren eylemler ve faaliyetler bundan böyle farklı bir metodla devam edeck.

Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey darbe rejimini taciz etmek ve başarısız kılmaktır. Çünkü bu rejim karşısında güçlü bir duruş bulmazsa hiç bir zaman taviz vermeyecektir. Aynı zamanda Sisi ve avanesi şunu iyi biliyor ki eğer darbe rejimi devrilirse, halk onları en büyük cezalarla cezalandıracak.

25 ocak devrimi nedeniyle yeni bir başlangıç olarak saydığımız hareketler bundan böyle de devam edecek gibi görünüyor.  Elbette bu süreç sancılı olacak, Müslüman Kardeşler ve diğer Darbe karşıtı gruplar meydandaki gösterilere daha güçlü bir şekilde devam edeceklerini söylediler, Müslüman Kardeşler de yaptığı açıklamalarda “henüz darbeye karşı bütün imkanlarımızı ve gücümüzü kullanmadık” demişti.

Darbe Rejimi ve ordusu Sina bölgesinde, halka karşı büyük eziyet uyguluyorlar. Binlerce aile evlerinden zorla çıkarılıyor. Asker, halkın içine kendilerine karşı kin ve nefret ekiyor. Özelikle o bölgede halk, silahlı saldırılar gibi farklı yollarla tepkisini ortaya koyuyor. Sina’da yaşanan son olaylarda asker ve sivil halktan 42 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’ı zor günler bekliyor. Halkın ekonomik ve sosyal sıkıntıları gittikçe artıyor. Darbeden sonra hapse atılan on binlerce Mısırlı’nın aileleri ve yakınları bu rejime karşı öfkesini meydanlarda gösteriyor. Yoksulluk çeken halk, gazabını meydanlara dökmeye başladı bile…

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Sınırda tansiyon yüksek…
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
Kerkük'ün tamamında güvenlik sağlandı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu