img

Merve Kocabay

20 Mayıs 2013 17:04

Boraltan köprüsü ve Suriye'li mülteciler


CHP ve CHP güdümündeki yazar ve bazı kuruluşlar, her gün koro halinde "Suriye'den bize ne" deyip duruyor. Buna çok şaşırmamak gerek. Çünkü CHP hala 1930'ların, 1940'ların zihniyetinde. 

Suriye topraklarında yaşayan insanlarla biz yüzyıllarca beraber yaşadık.  Aramızda tel örgülerin olması bizim kardeş olmadığımız anlamına gelmiyor. Sınırlar bizi bağlamaz. 1971'de baba Hafız Esed'in yapılan şâibeli bir halk oylamasıyla devlet başkanı seçildiği günden bu yana, Suriye halkı Esed ailesi tarafından demir yumrukla yönetiliyor. Sesini yükseltenler ya hapse atıldı, ya öldürüldü, ya da sürgüne gönderildi. 

Malum baba Esed'in Hama'da gerçekleştirdiği katliamda 25 bin insan öldürüldü. Oğul Esed ise babasının vahşilik rekorununu kırarak yaklaşık 80 bin kişiden fazla insanı katletti. Suriye'de başlayan özgürlük mücadelesi sonrası maruz kaldığı saldırılardan kaçan ve bize sığınan 10 binlerce Suriyeli mülteci var. Esed Türkiye'nin mültecilere kucak açmasından son derece rahatsız. Bu konuda CHP de aynen Esed gibi düşünüyor. Hatta mültecilere "terörist" diyen CHP'li vekiller bile var.

CHP'nin tavrı bize çok az bilinen, Tek Parti döneminin Milli Şefi İsmet İnönü'nün sebep olduğu Boraltan Köprüsü katliamındaki tavrı hatırlatıyor.

1944 yılında Türkistan, Sovyet Rusya'sı tarafından işgal edilmişti. Sovyet rejimi kendisine karşı tehlike olarak gördüğü her şeyi yok etmeye kararlıydı. Özellikle Türklerin yaşadığı ülkelerde taş üstünde taş bırakmayan Sovyet rejimi Azerbaycan'daki Türkleri de hedef alıyordu.

Sovyet rejiminin katliamlarından kaçarak kendilerine "anayurt" olarak gördükleri Türkiye'ye sığınmak isteyen aralarında doktorların, hakimlerin, mühendislerin ve öğretmenlerin bulunduğu 146 tane Azerbaycanlı aydın, Iğdır'daki sınır kapısına yakın olan Aras Nehri üzerindeki Boraltan Köprüsü'nü geçerek Türk sınır karakoluna sığınıyor.

Türkiye'de "Milli Şef" döneminin yaşandığı yıllara denk gelen olayda, 146 Azerbaycanlı'nın Türkiye'ye sığındığını duyan Sovyet hükümeti, bu kişilerin derhal SSCB'ye iadesini istiyor.

Türkiye'ye sığınan Azerbaycan Türkleri, kuşkusuz kendilerinin azılı Rus askerlerine geri verileceğine ihtimal vermiyorlardı. Karakol komutanı Ankara ile temasa geçiyor ve sığınmacıların "geri verilip verilmeyeceği" ile ilgili bilgi almak istiyor. Hem Türk askerleri hem de sığınmacılar, kendilerinden emin bir şekilde Ankara'dan gelecek cevabı bekliyorlar.

Ankara'dan gelen cevap herkesin tüylerini diken diken ediyor: "Ülkelerine iade edin!"

Büyük şaşkınlık yaşayan Azeriler ve Türk askerleri Ankara ile tekrar temasa geçiyor ancak İsmet İnönü yönetimindeki hükümetin kararı kesindir: "Ülkelerine iade edin!"

Herkes dehşet içinde kalıyor ama emir kesindir.

Azerbaycanlılar "Yakışmaz bu şerefe, sığmaz namusa, bari bizi siz öldürün vermeyin azılı Rusa. En azından kendi vatanımızda, kendi bayrağımızın altında ölmüş oluruz" deseler de, Karakol komutanı için kan ağlaya ağlaya 146 Azeriyi Boraltan Köprüsü'nde Ruslara teslim etmek zorunda kalıyor.

Ruslara zorlukla teslim olan 146 Türk evladı, hemen elleri ayakları bağlanarak oracıkta, Türk askerlerinin gözleri önünde kurşuna dizilerek öldürülüyor!

Bu elim manzara sonrasında Karakol komutanı birkaç gün sonra dayanamayarak intihar ediyor. Emri uygulayan yetkililer arasında bulunan bir memur akli dengesini yitiriyor ve yatırıldığı akıl hastahanesinde yaşamını yitiriyor.

CHP, geçmişte tek parti döneminde, İsmet İnönü'nün sayesinde tarihimize kara bir leke olarak kazınan bu ihaneti Suriye'de de tekrarlamamızı istiyor. Suriyeli kardeşlerimizin geçmişte bize sığınan Azerilerden hiçbir farkı yok. Onlar bize güvenerek Türkiye'ye sığındı. Lakin CHP zihniyeti bize güvenenleri sırtından bıçaklamamızı istiyor. Ama istediği asla olmayacak Allah'ın izniyle.

Hepimiz böyle bir dönemde CHP'nin iktidarda olmadığına defalarca şükretmeliyiz. Çünkü CHP hala 1930'ların, 1940'ların CHP'si.

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu