img

Bi Simit

26 Mayıs 2014 11:35

Kılık Kıyafet Kanunu ve Günümüzdeki Eylemler


Yıl 1905, Taksimde hareketlilik var. Bir taraftan Ermeniler, bir taraftan Museviler, bir taraftan Rumlar İstiklal caddesinin girişini tutmuşlar.

Kalabalık gitgide artıyor. Ama baktığın zaman Ermeni’yi Rum'dan, Rum'u Musevi’den, Musevi’yi Ermeni'den ayırt etmek çok kolay.

Kaldı ki Türkü diğerlerinden ayırt edemeyesin! Yani aralarında bir tane bile Türk yok. İlk bakışta anlayıveriyorsunuz.

Yani o yıllarda birileri eylem için toplandığı zaman tek bakışta hangi milletten veya hangi gruptan olduğu kolaylıkla anlaşılmaktaydı.

Abdülhamid Han'ın zekâsından bahsediyoruz ya sürekli. İşte ona bir örnekte bu gösterilerden. Dinleyin.

Taksimde kalabalık yeteri sayıya ulaştıktan sonra İstiklal caddesinden şu an Galatasaray Üniversitesi olarak bildiğimiz Galatasaray Mektebi Aliye’yi Sultaniye ye doğru yürüyüşe geçiyorlar.

Ellerinde pankartlar. Abdülhamid Hanın tahtı terki için aleyhinde protesto gösterilerinde bulunuyorlar. İstiklal caddesi boydan boya bayraklarla donatılmış.

Cam ve balkonlara çıkan Gayrı Müslimler "ol-ey" çekip protestoculara destek veriyorlar. Yürüyüş gayet güzel gidiyor.

Galatasaray Mektebinin olduğu meydana geliyorlar. Ne olsa iyi? İstanbul'da bahşişini alamayan bütün davulcular toplanmış, ellerinde tokmakları ile davullara vuruyorlar.

Bu davulcular bahşiş istiyorsa ne diye Sultan Ahmet meydanında değiller ki? Bu soruyu kimse sormuyor tabi. Göstericiler ve davulcular birbirine karışıyor.

Davulcuların varlığı göstericileri sevindiriyor aslında. Kalabalık büyüyor. Fotoğraflar çekilip Avrupa'ya yollanacak.

Bütün dünyada Sultan Abdülhamid'e karşı kamuoyu oluşturulacak ve bundan yaklaşık 5 yıl sonra 31 Mart vakası yaşanacaktı.

Birden kalabalıkta bir kargaşa yaşandı. Bir eylemci ile bir davulcu tartışmaya başlamıştı. Tartışma devam ederken aniden davulcunun tokmağı eylemcinin kafasında kırılıverdi.

Eylemcinin kafatası çatlamış, kanlar içinde yerde kalmıştı. Buna diğer eylemciler tepki gösterirken, diğer davulcular da kendi arkadaşını yalnız bırakmadılar.

Sözlü tartışma, itiş, kalkış derken eylemciler ve davulcular birbirlerine girdiler. Davul tokmakları eylemcilerin kafasında kırılıyor.

Eylemciler sağa sola kaçışıyor. Davulcular da onları kovalıyordu. On dakika içerisinde meydanda ne eylemci ne de davulcu kalmamış, o günden sonra da kolay kolay eylem olmamıştı.

O günkü eylemlerde ağır yaralanan bir kaç eylemci de hayatını kaybetmişti. Olayın aslı sonradan anlaşılmıştı.

Gayrı Müslimlerin gösteri yapacağı istihbaratını alan Sultan Abdülhamid davulcuların da aynı zamanda, aynı yerde eylem yapmaları talimatını vermiş ve eylemcileri davulcu-eylemci kavgası ile dağıtmıştı.

Olay Avrupa'ya da aynen böyle intikal etmişti.

Nitekim Abdülhamid Han eylemcileri asker zoru ile dağıtmaya kalksa, günümüzdeki gibi polis silah kullanıyor, özgürlüklerimiz kısıtlanıyor naraları atacaklar ve Osmanlının imajını istedikleri gibi zedeleyeceklerdi.

Ama Cennetmekân Sultan buna müsaade etmemişti. Onların zekâsı ile dalga geçiyordu adeta. 

Peki, bu olaydan en çok dersi Müslüman Türkler mi yoksa Gayrı Müslimler mi çıkardı? İşte sorulması gereken soru bu. Abdülhamid'in zekâsını bir kenara koyalım şimdi.

Olaydan çıkaracağımız derse geçelim. Müslüman Türk bir yana dursun, Ermeni'nin Rum'dan, Rum'un Musevi'den, Musevi’nin Ermeni'den ayırt edilebildiği o zamanlara ne oldu? "At izinin it izine karıştığı" şu zamanda Müslümanı bile Gayrı Müslim den ayıramıyorken, Ermeni’yi Musevi'den nasıl ayıracağız? Ya da ne yaptılar bize ki ayıramaz duruma geldik? Cevap basit; Kılık Kıyafet Kanunu.

Hani sarığı, cübbeyi, şalvarı kaldırdılar, yerine Batı Kültürüne ait kıyafetleri soktular ya hayatımıza! Bunun İslam’ı kılık-kıyafet sistemini değiştirmekle çokta alakası yoktu aslında.

Hedefleri sadece Osmanlı Devleti veya Türkiye'deki Müslüman Türk Milletini değil, dünyadaki bütün milletleri tek tipe sokmak ve aralarına rahatça karışabilmekti.

Ayırt edilememek onlara büyük bir kamufle avantajı sağlayacaktı.

Bugün Ok-meydanında, Taksimde, Maltepe Gül-suyunda, Mustafa Kemal Mahallesinde, orada veya burada, eylemlerin olduğu her yerde en az 5 İngiliz, 5 Alman, 5 Amerikalı, yani toplama vurduğunuzda farklı milletlerden kolektif en az 20 gösterici vardır.

Bunlar gösterilerin başını çekerler. Talimatlar yağdırırlar, kışkırtıcı hareketlerde bulunurlar, Molotofları hazırlatırlar, bomba ve silah tedarik ederler.

Bunlara baktığınız zaman ayırt etmeniz imkânsızdır. Çünkü Osmanlı Devletinden Türkiye'ye geçiş sırasında yapılan Kılık-Kıyafet Kanunu bunu imkânsızlaştırmıştır.

Artık dışarıya çıktığımızda gördüğümüz herkes Batı'nın Mümessilidir. Bu bizdendir diyebileceğiniz tek kişi yoktur. Biz dâhil. Değiştik ve değiştirildik.

Farklı amaçlarla. Kandırıldık desek, yeridir.

Bu gün gezi olaylarında gösteriler olsa, gösteriyi yapanları rahatlıkla kıyafetlerinden ayırt edebilsek.

Ya da Müslüman Türk'ü ayırt edebilsek, bu göstericilerin arasında bir tane bile Müslüman Türk yok desek, gezi olayları kimin umurunda olurdu? Okmeydanı’nı terörize eden gruplara baktığımızda kimin gerçek vatansever, kimin hain olduğu tiplerinden anlaşılsaydı, kim takardı onları Allah aşkına?

Plan aslında Gezi Olaylarında da, Okmeydanı’nda da ve bundan sonra olacak gösterilerde de tepkiyi halka mâl etmek.

Devlete karşı milletin tepkisi olarak olayı lanse etmek. Sadece Türkiye değil, Ukrayna’da, Brezilyada da durum aynı. 

Görüyorsunuz ya, Sultan Abdülhamid Han dedemizin icraatı bize ders olmuyor ama bütün dünya bundan ders çıkarıp eylem stratejisi geliştiriyor.

Ve sadece Türkiye'de değil bu kılık-kıyafet kanununu bütün dünyaya uyguluyorlar. Ayağa kalkmaya çalışan olursa anında tekme ile yere indirebilmek için! Dikkat edin.

Kıyafet kanunu demiyorum. Kılık-Kıyafet Kanunu diyorum.

Yani 2. dünya savaşından sonra Japonya ayağa kalkarken, oraları çok neden bu şekilde karıştıramadılar? Sebebi Japon milletinin çekik gözlü olması, karakteri, kılık kıyafeti ile ön plana çıkması ve rahatlıkla diğerlerinden ayırt edilebiliyor olması değil miydi? Araya sıkıştıracağın 3-5 Yahudi ya da İngiliz hiç bir şeyi değiştirmeyecekti.

Ama Türkiye'de durum böyle değil. Türk insanının pala bıyığını aldığın zaman, sakalını kestiğin zaman, takkesini, cüppesini, sarığını, şalvarını çıkardığın zaman Avrupalıdan ayırt etmek imkânsız hale gelir.

Bu da onların istediği şeydir zaten. Öyle de oldu.

Ceddimizin tarihinden biz değil de 7 düvel ders alıyor ya hani. İşte ona yanıyorum!

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 11 Yorum Yapılmış

 • Burak dursun

  08 Ağustos 2017 08:41

  Cevap Ver

  Bir milletin giyimi,kuşami kendine has olabilir-varda zaten.Ama dunyaya ayak uydurmak,devletimizi ayakta tutmak,onlara yetismek icin yapilmasi gerekenler vardi yapildi.bizde onların arasına sızdık bu kadar basit.bizim damarlarimiZda TÜRK OĞLU TÜRK KANI var.kılıkla kıyafetle bu işler olmuyor maalesef.kalbimiz zaten türklukle atiyor.hersey içimizde kiyafetle olunmuyor.eskiden 3210 kullaniyoduk simdi iphone samsung kullaniyoruz.hadi devam edelim oyleyse kullanmaya.oyle degil zamana ayak uydurmamiz gerek.

 • Brkn

  27 Eylül 2016 15:58

  Cevap Ver

  Kılık-Kıyafet Kanunu olmasa İngiliz, Alman, Amerikan, İsrailli ajanlar aramiza girmeyecek miydi? Bu insanlar salvar sarik cubbe ozurlu mu?

 • Mahmut Taşçi

  05 Ağustos 2015 09:39

  Cevap Ver

  Selamünaleyküm Rabb'im basiretimizi arttırsın hakkı hakikati görmemizi nasib eylesin.le teşbih vala temsil şu an giydiğimiz kıyafetler koyun üzerine geçirilmiş keçi kürkü gibi ama gerçekten benim kürküm koyun diyen biri çiksa hemen kınıyorlar kardeşlerim kormayın kınayanın kınamasındadan yani demek istiyorumki bizim kürkümüz koyun kürkü yani aslımız Osmanlı kimse sen Osmanlısın dediğinde kormasın osmanlıki devleti ahmediyyedir yani peygamberimizin yaşantısını yaşayıb yaşatmak adına kurulmuştur.bundan korkulmaz gurur duyulur. Selamunaleyküm

 • ummete feda olacak

  02 Mayıs 2015 06:56

  Cevap Ver

  Bayan arkadasın son sözleri her şeyi anlatıyor sadace bir olamıyoz bunun için çalışalım kardeşlerim

 • ikisimit

  13 Nisan 2015 07:31

  Cevap Ver

  Tamam iyi güzelde. Kargaşa çıkartmak isteyen sarık cubbe giyemez mi? 10 yıl (zamanı takılma) boyunca ehli sünnet bir tarikatın içine girip sonra orada fitne çıkartamaz mı? Ayet ezberleyip ikide zikir öğrenip milleti kandıramaz mı? Bırakalm insanları. Sisteme bakalım.

   iyi söylüyorsunuz ancak düşünün meydana çıkan insan, dediğiniz gibi cübbe sarık .. hülasa müslüman görünümlü çıksın.. Siz olsanız, bu tür bir eylem için meydana tarif ettiğiniz şekilde çıkan adam için, müslüman bu doğrudur haklıdır der misiniz ? Bence demezsiniz çünkü Müslüman adamın bu tür anarşi işlerinde işi yoktur. Müslüman hak arar ama nasıl araması gerektiğini bilir. Dolayısıyla bunu yapmaya çalışan hain kendini iyice ifşa etmiş olur bütün müslümanlar adamın neyin nesi neyin fesi olduğunu anlar. Yani aslında sistem diyorsunuz ya doğru söylüyorsunuz. Öyle bir sistem kurmuşlar ki çark sorunsuz işlemiş...

   Oğuz Töresi kardeş, Müslüman adam anarşiyle hakkını aramaz diyorsun. Doğrudur, başkalarına zarar vermeyecek şekilde hakkını aramalıdır. Ama Hz.Muhammed'in vefatından sonra bile halifelik sorunlarıdan dolayı hep kargaşa yaşanmış. Bu yüzlerce yıllık bir sorun. Gezi'de sağa sola zarar verilmesi kesinlikle ama kesinlikle yanlıştır. Kim nereye ne kadar zarar verdiyse tespit edilmeli, cezası kesilmelidir. Ama bu adamlara ceza kesildi mi? Gezi'de vandallık yapanlardan kaç kişi yargılandı? Bu soruları cevaplayınca bile ülkede adaletin durumunu görüyorsun. Adalet böyle olunca da meydanlara inip yürümek şart oluyor.

 • Misafir

  08 Nisan 2015 14:38

  Cevap Ver

  Aynı durum rahmetli padişahın rumlarla bulgarlar bir olup Osmanlı'ya karşı cephe almasınlar diye birbirlerine düşsünler diye,haliçte Rum kilisesinin karşısına Rumlar engel olmasın diye bir gecede Bulgar kilisesini parçalarını Avrupa'dan getirerek dikmiştir.ittihatçılar da ik iş olarak rumlarla bulgarları barıştırmıştı.ne oldu sonra onlar bir olup Balkan harbine neden oldular.

 • Portakal

  28 Aralık 2014 01:21

  Cevap Ver

  Katılıyorum at izi it izine karışıyor.. Ama bu durumu biz lehimize çevirerek İslam'ı tüm Dünya'ya Kıyafet sorunu yaşamadan yeniden anlatabiliriz.. Onların Silahı ile onları vururuz adeta ..

 • Ertuğrul Çaylar

  29 Mayıs 2014 05:57

  Cevap Ver

  eğitim ile kavramlar doğru öğretilir ise, hiç bir genç sokakta yabancının maşası olmayacaktır, yatırımlar gemçliği çalışmaya yönlendirilebilirse hiç kimse sokağada inmez. çünkü insanları tanımak kavramlarıyla olur. kılık kıyafet istismar edilir amma kavamlar istismar edilemez.

 • merve

  26 Mayıs 2014 12:25

  Cevap Ver

  olay kıyafetse sadece kıyafeti değiştirip yine farkedilemez olunabilir.gidersin bulursun bir yerden bir cüppe, bir sarık karışırsın aralarına.bu kadar basit.kötü niyet istikrarlı olduktan sonra hiçbir şey onu durduramaz. yazıyı sadece şu konuda beğendim.bir milleti ifade eden kendi kültürü, kendi dili, kendi kıyafeti olmalı. türkiye de bunların hiç biri yok.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu