img

Burak Karacaoğlu

21 Nisan 2014 11:23

Aslında Bu Benim Sınavım…


Yüz binlerce insan hayatını kaybetti Suriye’de… Onbine yakını çocuktu.
Milyonlarcası evlerini, sokaklarını, şehirlerini bırakıp terk etmek zorunda kaldı…

Her birinin hikayesi aslında çok farklı. Kimisi çocuğunu kaybetti, kimi annesini, babasını, arkadaşını… Her evde ayrı bir acı, her yerde ağır bir imtihan…

Her sınavın olduğu gibi bu sınavın da kazananı ve kaybedeni olacak. Peki kimler kazanacak, kimler kaybedecek?

Kimyasala boğulmuş bedeni ile nefes alıp vererek can çekişerek ölen Doğu Gutalı 10 aylık bebek mi kazanacak?  Ya da gözlerinin önünde annesinin, babasının kafası kesilen 7 yaşındaki Meryem mi?

Sırf her gün tekrar tekrar ölsün diye; oğlunu, gelinini, torunlarını, eşini öldürdükleri ve kendisini  de saçlarından tutulup sürükleyerek ailesinin cesetlerinin üzerine attıkları Hamalı Amine mi? Televizyon karşısında bugün Suriye’de Esed güçlerinin saldırılarında. . . diye başlanan haber metninin sonunu bile dinlemeyen teyzem mi?

Ya da “Bugün Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı 200’e ulaşmadı” diye kimseye söyleyemediğim, garip bir mutluluğu içinde saklayan ben mi geçecektim bu sınavdan?  Bir can yetmez miydi oysa üzülmeme? Topu topu bir kaç saat üzülmem için bile illa ki binlerce insan mı ölmeliydi?

Tek bir tanesi bir tonu bulan varil bombalarının altında enkaza dönen ama dilinden ‘ Allah-u Ekber’i ’ düşürmeyerek mücadele eden Şehit Halep mi? Yoksa “isyan etmeselerdi, bunlar hep Amerika’nın oyunu” diyerek namaza giden Müslümanlarımız mı geçecek bu sınavı?

Sigarasına bahse giren keskin nişancılar tarafından sırtından vurulan 8 yaşındaki Malik mi? . . Yoksa ayakkabısının rengini beğenmediği için saatlerce ağlayan çocuğun annesi komşum Şerife abla mı?

Ya da ‘‘Annen nerde” , “Cennette”, “Baban nerde? “; “Cennette”  “Ya kardeşlerin, arkadaşların nerde” sorusuna “Cennette” diye cevap veren Hama’nın yetim kızı 5 yaşındaki Emira mı? Kreşlerde büyüyen çocuklarımız mı?

Çocuk felcine yakalanan ama aşı olamadığı için tam olarak iyileşemeyen, kemikleri dışarı fırlamış Şamlı Muhammed mi? Ailesi bombardımanda evlerini kaybettiği için sığınma kampına kaçan,  buz gibi soğukta üstüne örtecek bir şey bulamadıkları için donarak ölen 2 yaşındaki masum mu? Yoksa dergilerde baktığı elbiseyi, sırf son modadan geri kalmamak için alan Ayşe mi? Fatma mı?

Nerdeyse iliklerine kadar göründüğü halde, açlıktan ölürken bile Allaha şükreden 60 yaşındaki Yermüklü Hacı Hüseyin mi geçecek?  Emekli ikramiyesini alıp inzivaya çekilen Ahmet amca mı?

Hapishanelerde onlarca kişinin 4 ay boyunca tecavüz ettiği 15 yaşındaki Ayşe mi? Yoksa “sevgilisi 5 dakika geç cevap yazdı” diye ‘dünyası başına yıkılan’  modern kızlarımız mı?

Yaralıyken hastaneye gidecek araç bulamayan Halepli mücahid mi? Yoksa nargile kafelerde çaylarını yudumlarken İslam devletini kurduklarını hayal eden gençlerimiz mi?

Çocuk, kadın, yaşlı 300 bin insanı şehid veren Suriye mi kazanacak yoksa “iki tane ağaç kesilecek” diye şehirleri esir alan - alınan  ülkemin insanları mı ?

Sahi kim kazanacak bu sınavı.. Kime yapılıyordu bu imtihan onlara mı yoksa bana mı?

Açlıktan ölmek üzereyken ellerini havaya kaldırıp, “Cennete gitmek istiyorum çünkü  ekmek var orada, seni de ekmek göndermediğin için Allah’a şikayet edeceğim” diyen ismini bile bilmediğim Suriye’nin çocuk şehidi mi?

Beni şikayet ettiği Allah’a ben ne cevap vereceğim, nasıl kazanacağım bu sınavı?

Mesela bunları yazarken geçirdiğim zaman için ben ne diyeceğim,?
Sen bunları okuduğun için ne cevap vereceksin?
Bu yazıyı okumanın tesadüf olmadığını biliyorsun. Bana yazdırdığı gibi sana da son harflerine kadar okumayı nasip eden bir gücün olduğunu biliyoruz…

Biz bu güce ne diyeceğiz kardeşim?

Hazır mı vereceğimiz cevap?  Suriye kadar biz de bu sınavın bir tarafı değil miyiz?

Burak Karacaoğlu

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu