img

Levent Kemal

02 Nisan 2014 09:22

Biliyor musunuz


Biz Kant'tan da Deleuze'den de Derrida'dan da Marx'tan da konuşabiliriz.
Ya siz Huşeym'den Takiyyüddün'den Gazali'den İbni Arabi'den konuşabilir misiniz bayım?

Biz Cervantes'ten de uzun uzun bahsedebiliriz, John Fante'den de. Mesela Paul Auster'i Vertigo kitabında severken Yazı Odasında Yolculuklar'da beğenmeyebiliriz.

Ya siz Fuzuli'den bir beyit, Gülşehri'den bir iki satır dökebilir misiniz?

Sizce Şeyh Galip kimdir mesela? Bizce Shaekspeare'i Christopher Marlow olmadan anlamak mümkün görünmüyor, siz kendi topraklarınızla ilgili böylesi bir örnek verebilir misiniz?

Mesela lobotominin daha 20 yüzyıl ortalarına kadar etkin bir psikiyatrik tedavi olarak uygulandığı Avrupa'daki bu vahşete karşı cahil ilan ettiğiniz halkın bu topraklarda musiki ile tedaviyi ilk ne zaman kurumsallaştırdığını biliyor musunuz?

Tamam biraz Comte'tan bahsedelim. Yüce pozitivizminizden!

Ama bir dakika, o her matematik muhabbetinize giren logaritmayı bulanın İbn-i Hamza Mağribi olduğunu biliyor muydunuz?

Müzikalitenizi ölçtüğünüz o basit buldumcuk küçük burjuvalığınızla gitarı gözümüze sokarken gitarın Cezayir kökenli olması da enteresan değil mi?

Tıp alanında ilk katarakt ve beyin ameliyatlarının Şam ve Mısır'da gerçekleşmesi mesela!

Mesela Hubble teleskopu olmadan Amedli gökbilimcilerin 1000 yılında güneş ile dünya arası mesafey hesabında sadece 1 kilometre yanıldıklarını söylesem.

Hegel'in efendi köle diyalektiğine referans olduğunu düşündüğünüz Robenson Crusoe'nin aslında İbn-i Tufeyl'in Hayy Bin Yakzan, diğer adıyla Esrarü'l Hikmeti'l Meşrikiye'den alındığını biliyor musunuz? Olur mu öyle şey deyip Daniel Defoe'yi savunacağınızı biliyorum ama araştırması bedava! İbn-i Tufeyl ile Defoe arasında yaklaşık beş yüz yıl var. bu da size....

Hayran olduğunuz, icracılarının viskileri elinde cemaat kanallarından seçim sonuçlarını takip ettiği çok sesli Batı müziğinin çıkışının mehter takımı ile filizlendiği hakkında ne biliyorsunuz?

Ya da bunların hepsini boşverin. Sıva yapmayı bilir misiniz? Hani salon salomanje evlerinizin güzel duvarlarını yani! Tesisat çekebilir misiniz?

Sabah kahvaltı yapmadan evden çıktığınızda yediğiniz simitin yapılışı hakkında bir fikriniz var mı? Pastal atmak nedir mesela? Yahut bana 2'lik kablo nerede kullanılır söyler misiniz? Çöpünüzü kim topluyor, toplayanlar olmasa nasıl bir sokağınız, eviniz olur?

Garsonlar olmasa mesela bahşiş verecek paranızın anlamı kalmaz, değil mi? Tarlada hasat ne zaman mesela? Çekirdek kaç kere sulanır? Karadeniz'de evin kapısı hangi yöne bakar?

Sahi Bauhaus ekolü mü şark köşesi mi tercih edersiniz, minimalizm denen dekoratif mimarinin Endülüs'ten yayılan izleri hakkında konuşalım bir ara. Bir ağaç nasıl masa olur? Bunları biliyor musunuz?

Bunları da geçin ama şunu söylemeden geçemeyeceğim.

Doğal imal diye, orijinal diye bayıla bayıla içtiğiniz; hani ev yapımı denen şarapları biz ayağımızla eziyoruz. Siz de içiyorsunuz. Yarım akıllarınızla eleştirdiğiniz bizim ayağımızın suyu yetiyor size demokrasi dersi vermeye. Kuduruyorsunuz.

Takındığınız maskeler düşüyor. IQ üzerine yaptığınız yorumlar ve epeydir savurduğunuz küçük burjuva nutuklarınız elinizde patlıyor! Artık kabullenin bizim zekamız ya da cahilliğimiz hakkında yorum yaparken bile cehaletiniz belli oluyor.

O kadar cahilsiniz ki kendinize sol deyip işçi sınıfını aşağılıyorsunuz, o kadar cahilsiniz ki kendinize cemaat deyip Müslümanları aşağılıyorsunuz. O kadar cahilsinizki kendi düşüncenizi bile bilmiyorsunuz. Solcu olup işçiyi köylüyü aşağılayan, cemaatci olup ümmi Peygamber'i unutanlara ne demeli : bu da size....

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu