img

Levent Kemal

26 Mart 2014 07:11

Açıklayabilirim Nalan!


 Hani bir ara ülkece meftunu olduğumuz üçüncü sınıf Hollywood filmleri vardı, hatırlarsınız. Tek başına dünyayı kurtaran adama hayran olduğumuz filmler. Bayıla bayıla izlerdik. Aynı zamanda da Cüneyt Arkın'ı “tüm Bizans'ı tek başına dize getiriyor, olacak iş mi” diye yerden yere vurduğumuz zamanlardı o zamanlar.

Bu sanırım bazılarında kalıcı bir hasar olarak devam ediyor.

Putin Kırım'ı işgal edince “Bakın işte lider böyle olur, soydaşım var dedi girdi” diyenler angajman kurallarını ihlal eden Suriye uçağı düşürüldüğü için hükümeti suçluyor. Daha Esad bile “acaba ne desem” derken muhalefetten açıklamalar art arda geliyor.

Biraz daha geriden alırsak Putin'i alkışlayan bu cenah Suriye'deki Türkmenlere giden yardım tırlarının durdurulmasını alkışlayıp oradan kendi devleti terörist ilan etmeye kalkıyor.

Belki Putin'i de Kırım'daki Tatar Türklerinin kökünü kazıyacağı için alkışlıyorlar, kimbilir. Ulus anlayışları katı bir biyoloji içermese de coğrafik bağlamlarının kısırlık ve dışlayıcılığı ile faşizmi selamlıyorlar. Ha, bakarsanız bunlar solcu, üstelik ulusalcı ve dahası – nasıl oluyorsa – asker sevdalısı.

Ama iş toptan karşıtlık olsun memleketin sınırlarını müdafaa filan önemli değil bunlar için. Hem Esad da şeker gibi adam. Dün Harim kasabasını scud füzeleri ile vuran da Esad değil; yüzbinlerce kişiyi öldüren de. Zaten biz muhalefeti yanlış anlamışız, onlar açıklamayı neden Başbakan Erdoğan yaptı demiş; Genelkurmay'ın yapması gerekiyormuş.

Al sana “açıklayabilirim Nalan” repliği.

O kadar banal o derece ahmakça!

Sanki Genelkurmay angajman kurallarını kafasına göre değiştiriyor.

Nereden alıyor bu yetkiyi. Tezkere ile yürütmeden alıyor. Bunları bilmeden konuşan partinin kurduğu devlet işte böyle olur, doksan sene sömürge kalır!

Hadi açıkla Nalan'a!

Nesini açıklayacaksan artık. Kaldı mı yemediğiniz turp?

Turp demişken o da fos çıktı.

Büyük turp dediler, o dediler bu dediler. Altı üstü bir cızırtı!

30 Mart'ta turbun büyüğü sandıktan çıkacak.

O gün Uluslar arası masalara yıllarca meze ettiğiniz Nalan derin bir tarih mezarlığını işaret ederek paralellere, faşist CHP ve tayfasına altın vuruşu şu replikle yapacak:

            “Düşeceğiniz yer burası.”

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu