img

Taçam DUMAN

14 Mart 2014 13:40

Provokasyon aracı olarak sosyal medya


Yazıma başlamadan önce yaşanan olaylarda ölen insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dilerim.

17 Aralık operasyonu sonrası halkımızı yönlendirmeye yönelik algı operasyonları ile birlikte toplumun belli bir kısmını provoke ederek sokaklara dökme çabası hızla artmakta, bir vatandaşımızın ölümünü bile amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışanların olduğu açıkça görülmektedir. Toplumumuzdaki mevcut dengeyi bozarak hassas olduğumuz konularda ayrılık oluşturup farklı düşüncedeki insanları karşı karşıya getirmeye çalışan kişilerin önceden planladıkları ancak başarıya ulaşamadıkları; toplumu birbirine düşürüp ülkemizi kendi içinde güçsüzleştirip istedikleri ortamı oluşturmayı planlayanları için artık iyice ileriye giderek başka bir vatandaşımızı marjinal bir terör örgütü olan DHKP-C militanlarına öldürterek gerginliği artırmak istediler ancak sağ duyulu aileler ve yakınları provokatörlerin istediği tepkiyi vermeyerek amaçlarını boşa çıkarttılar.

Durkheim, toplumsal yaşamın canlı tutulması için suçu önemli bir unsur olarak görür. Bu düşüncesinin temeli, suça karşı toplumun vereceği tepki ile toplumun biraradalığının artacak veya en azından korunacağı varsayımıdır. Bu düşünceden bakıldığında provokasyonların da böyle bir işlevi olduğu görülür. İnsanın, toplumun veya toplumun bir kısmının sınırlarını zorlayarak kimi zaman sonucu önceden kestirilen, kimi zamansa sadece sistemin tanınması amacını güden dokunuşlar ya da mevcut dengeyi bozacak bir unsurun sisteme dahil edilmesi olarak ifade edilen provokasyon; kişiye, gruba, kuruluşa veya devlete karşı girişilen ve onları sonradan ağır sonuçlar verecek bir karşı eylemde bulunmaya zorlayan, önceden tasarlanmış girişim ya da bir grubun ya da büyük bir topluluğun amacına ulaşmak için giriştiği eylem ve etkinliklerin kontrolden çıkmasına veya amacından saptırılmasına yönelik faaliyetler anlamına gelir. Bu işi yapanlara da provokatör denmektedir.

Ülkemiz provokasyon konusunda oldukça kirli bir geçmişe sahiptir. Neredeyse her dönem ve fırsatta muhtelif odaklarca düzenlenen provokasyonlara şahit oluyoruz. Provokasyonun kaynağı bazen uluslararası, bazen yerli genellikle de birlikte çalışan provokasyon merkezleri, kurdukları tezgâhlarla gündem oluştururlar. Türkiye’nin yakın tarihi, bunların sergiledikleri operasyonlarla doludur. Özellikle siyaset odaklı provokasyonlar toplumsal düzenimizi bozmakta ve ülkemizin ilerlemesine engel olunmaya çalışılmıştır.

Provokatörlerin grupları harekete geçirme yönelik birçok araçları bulunmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda bu konuda sosyal medya en çok kullandıkları önemli bir araç ve alan haline gelmiştir. Berkin Elvan’ın öldüğü gün sosyal medya üzerinden belli hesaplar üzerinden ülke çapında paylaşıldı.

Gördüğünüz gibi bu kadar ilde yapılacak olan eylemlerin aynı yerde bu kadar hızlı bir şekilde toplanması ve paylaşılan haberlerin kaynağının sınırlı sayıdaki hesabın olması aslında amaçlanın bir vatandaşımızın ölümü olmayıp, toplumun dinamikleri ile oynayarak bu hazin olayı kendi çıkarları doğrultusunda gerçekten art niyetli olmayan insanlarıda provokasyon eylemlerine ortak etmek olduğunun bir göstergesidir. Zaten gezi eylemlerinde de bu durum aynen yaşanmıştı. Provokatörlerin ülkemizde bazılarının ülkemizde bile olmadı ortaya çıkmıştı.

 

Ancak son birkaç gündür yaşanan olaylarda provoke edilmeye çalışılan hedef kitlede değişiklik olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Gezi eylemlerinde sahne de sadece iktidar partisi karşıtları var iken şimdi bir taraftan eylem meydanlarına iktidar partisi taraflarının da çekilerek çatışma ortamı oluşturulmaya çalışırken diğer taraftanda sosyal medyayı en fazla kullanan yaş grubu olan lise ve üniversite öğrencilerinin de protesto eylemlerine katılımı için sosyal medya üzerinde yoğun bir gayret gösterildiği görülmektedir.

 

Sosyal medyada yazılan birçok şeyin yalan olduğu sonradan anlaşılsa bile asıl amacın insanların aklına şüphe düşürmek ve başarabilirlerse sanal alemdeki yönlendirmeler ile sokaklara çıkmalarını sağlamak olduğunu göz ardı etmeden, sosyal medyada görülen herşeyin gerçek olmadığı bilinçinde olup her zamankinden daha çok sağ duyulu ve oynanan oyunlara karşı uyanık olmamız gerekiyor.

Taçam DUMAN / Bilişim Güvenli Derneği

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu