img

Levent Kemal

08 Mart 2014 08:47

Herkül Analojisi ile Takiyye


Size bir öykü anlatayım. Eski zamanlardan.

Milattan sonra altı yüzyılın sonunda Doğu Roma topraklarında biri doğar. İsyancı bir generalin oğludur. Babasının isyanı sayesinde tahta giden yol açılmıştır. Kimi rivayetlere göre o asla bir insanın oğlu değildir, olsa olsa tanrıların oğlu olabilir. Adı Heraclius'tur.

Kartaca'daki yöneticilik tecrübesinden sonra tahta geçen Heraclius'un ilk işi Sasanilerle uzun yıllar süren bir savaşa tutuşmak oldu. Yani İran'lılarla. Heraclius'un taht macerası sürerken Sasaniler zaten Mezopotamya ve Suriye'yi ele geçirmişti. Yahudilerin işbirliği ile Kudüs'ü de almıştı. İkinci Hüsrev zamanından başlayarak karşılıklı şekilde savaştı iki ülke. Sasaniler bu savaşlar sırasında İstanbul'u kuşattı. Hatta Kadıköy'ü ele geçirdiler. Kuşatma o derece güçlüydü ki Heraclius başkenti İstanbul'dan Kartaca'ya taşımayı bile düşünmüştü. Ama Sasaniler kuşatmayı zaferle sonlandıramadı. Heraclius Sasani kuşatmasından kurtulduktan hemen sonra Avarların kuşatmasını yaşadı. Ancak bunu da atlatmayı başardı. Ordusunu toparlayan bir toprak reformu yaptı ve birkaç sene sonra Sasanilerin ülkesine doğru ilerledi. Yanında papazlar, rahipler, hahamlar ile.

Heraclius Sasanileri Ninova'da yendi. Sasani soyluları kralları Hüsrev'i öldürdü, yerine oğlu İkinci Kavad'ı geçirdi. Tecrübesiz yeni Sasani kralı barış imzaladı. Sasaniler Doğu Roma egemenliğine girdi. Ama Heraclius'un kutsal görevi bitmemişti. Suriye'ye yürüdü. Kudüs'e gitti. Sasanilerin Kudüs'ü ele geçirdiklerinde götürdükleri kutsal emanetleri yerin götürdü.

Kudüs'te – daha önce Sasanilerle işbirliği yapan – Yahudilerce coşku ile karşılandı. Kutsal emanetleri yerine koymak için Mesihin geçeceği rivayet edilen kapıya ilerledi. Ancak kapıdan geçemedi! Tüm denemeleri sonuçsuz kaldı. Sonunda papaz ve hahamlardan oluşan, kimine göre on kimine göre on iki kişilik bir seçilmişler heyeti ile kapıya yürüdü. Kapıyı geçti. Kimilerine göre ise geçemedi. Ama sonuçta büyük kurtarıcı olarak emanetler ve özgürlükle dönmüştü.

Bu olay daha önceden çeşitli rivayetlerle evrilmiş olan mitolojik Herkül figürünün en son ve kalıcı tranformasyonu olmuştur. Olay duyulur duyulmaz Heraclius için bir kutsallaştırma yapıldı. Herkül formu bu fatihe verildi. Bu kişi Hristiyan ve Yahudi teologlarınca ululaştırıldı.

Öykü bu.

Televizyon dizilerinin ya da amerikan film endüstrisinin pompaladığı steroid yığması pornografik ve şiddet eğilimli Herkül masalının gerçek dünyadaki son formu budur. Geleneksel manada evrilip gelen üç Herkül figüründen Hristiyan ve Yahudilerin kabul edip tanımladığı Herkül tipi Heraclius'tan yansır. Önce ve ezeli şekilde Farslılara, sonra ve ebedi şekilde Müslüman ve Müslüman Türklere düşmanlığı şiar edinen bir düşünce dünyası bırakmıştır Heraclius, yani Herkül. Bu zeminde bakınca özellikle 634 yılından itibaren Herkül gibi bir figürü Müslümanların olumlaması, kullanması söz konusu değildir.

Tüm bunların yanında bir Herkül'den daha bahsetmek istiyorum. Uçan dev bir Herkül'den. Çağımızdan. C – 130 Hercules uçaklarından bahsediyorum. Savaşlar dışında oldukça kullanışlı olan  otuz metre boy, kırk metre kanat uzunluğu olan Herkül uçakları 11 Eylül sonrası da oldukça ilgi çekti. 11 Eylül sonrası başlatılan Müslüman avında havada sorgulama yapan Amerikan yetkilileri için uçan işkencehanelere dönüştü bu Herkül'ler. Zira Heraclius'un verdiği / miras bıraktığı gibi bir savaş vardı ortada. Pensilvanya'daki Hava Muhafız Üssü'nden binlerce kalkış ve iniş yapılarak Herkül adı verilen kargo uçakları içinde Müslümanlar sorgulandı. Müslümanlar sorgulanırken bazı Müslümanlar(!) da Amerikalı yetkililere etkin danışmanlık yaptı.

Batı konseptinde hiçbir tarihi figür bizdeki boş-kafa milliyetçilerin yaptığı gibi romantik bir vefa ile yadedilmez. Batı bir figürü yeni bir şekilde sahneye sunarken onu tarihsel konseptine uygun olarak düşünür. Herkül adı da böyledir. Şimdi sitesinin adı Herkül olan, haşa “Allah ile konuştuğunu” iddia edenlerin ince ve takiyyeci hesaplarla ne yaptıklarını tekrar düşünün. Analoji yani benzeşim ile yapılan takiyyeyi ve getirdiklerini düşünün.

Düşünürken şunu unutmayın : C – 130 Herkül uçakları sabık hoca Gülen'in malikanesinin hemen ilerisinden kalkar. Acaba Gülen işkencelerde Amerikalı yetkililere danışmanlık yapmış mıdır?

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu