img

Şevki Karabekiroğlu

08 Ağustos 2017 14:29

Osmanlı'nın İlk 150 Yılı ile Ak Parti'nin İlk 15 Yılı


Osmanlı kurulurken güç ve denge hesaplarını çok iyi yaptı. Moğollarla ve küçük beyliklerle mecbur kalmadıkça savaşmadı. Dikkatini Bizans'a yöneltti. Bu siyaset sayesinde İslam dünyasının birleştirici gücü oldu. Osmanlı şahsında Bir karargah oluştu ve geniş bir ittifak sağlandı. Hatta yeri geldi Bizans ile veya Balkan devletleri ile de ittifak edildi. 

Fatih'ten sonra gerekli güce ulaşıp ayakları yere değince kendi gücünü oluşturdu. İmparatorluk oldu.

Ak Partinin ilk 15 yılını bu 150 yıla benzetebiliriz. Artık kendimiz olmalıyız. Ak Parti bir dava ve misyon partisi olduğu için değil İktidarı kazanması garanti olan, iktidar da makam ve paylaşım merkezi sayılan yer olduğu için oraya doluşan siyaset bezirganları oldu. Bunlar siyasetin her türlü inceliğini bildikleri için saf ve dosdoğru dava adamlarını omuzlayıp omuzlayıp öne geçtiler. Bu 15 yılda yağmacılar, ihaleciler, makam mansıp peşinde olanlar baya bir ağırlık oluşturdu.

Bunlar iktidarın getirdiği güç ve şımarıklık ile halka tepeden baktı hakir gördü.

Şimdi Ak Pardi bu prangalarla ve kamburlarla 2019 a yürümeye çalışıyor. 
Bu imkansız bir olaydır. Bu yağmacılara karşı millet ne kadar burnundan solusada Reis sevgisi hepsini bastırdığı için yine insanlar duruşunu bozmamaktadır.

Bu adamlar da artık yeteri kadar semirdiler. Kendilerine yol göründüğünü gördüler. Bize yar olmayanı başkasına da yar etmeyelim diyerek Ak Parti'ye darbe üstüne darbe indirip öyle gidecekler. 

Sonra da daha ılımlı daha ortalı adalete (!) ve hukuka daha riayetkar bir partide buluşup Reisin oylarını bölecekler.

Reisi de diktatör baskıcı ilan edecekler ve ülkeyi çok gerdi kutuplaştırdı polis devletine çevirdi diyecekler.

Bütün bu söylemlerin içini bugünden doldurmak için pek kurumda özellikle üniversitelerde yargıda ve emniyette hak hukukun canına okuyorlar. YÖK te aynı düzenin devam etmesi kurulan tuzağın fark edilmediğinin göstergesi.
Bylock olaylarının nasıl kumpasa döndüğünü fetönün önüne gelene bunu yükleyip asıl ağa babaları nasıl gözden kaçırdığını gördüğümüzde geç olmaya Allah vere de.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu